Kurultay öncesi delege kavgası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Kurultay öncesi delege kavgası

Kurultay öncesi delege kavgası

Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde yarın yapılacak genel başkanlık seçiminin ikinci turu öncesi gerginlikler devam ediyor. UBP’de iki başkan adayı İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif arasındaki ipler bu kez de delege listesi nedeniyle gerildi. 
UBP başkan adayı ve Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif delege listesine diğer başkan adayı ve Başbakan İrsen Küçük’ün şu anda UBP genel başkanı olmamasına rağmen Lefkoşa’da Mehmet Darbaz, Mağusa’da Teoman Kuran, Lefke’de Abdurrahman Mormenekşeli, Girne’de Ali Koral, İskele’de Hüseyin Hüdaoğlu ve Güzelyurt’ta Ersin Saygıner olmak üzere 6 kişinin atama olarak Parti Meclisi üyesi yapmasına itiraz etti ve yeniden düzenleme yapılmasını istedi.

Aynı divan görev yapacak…
Atatürk Spor Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak “UBP 19. Olağan Kurultayı Genel Başkanlık seçimi 2. tur oylamasında” 21 Ekim 2012 tarihinde yapılan UBP Kurultayı’nda görev alan aynı divan görev yapacak.
Buna göre divan başkanı Hüseyin Özgürgün ve üyeleri de Zorlu Töre, Savaş Atakan, İlker Edip ve Teoman Kuran olacak. “UBP 19. Olağan Kurultayı Genel Başkanlık seçimi 2. tur oylamasında” 1427 delege, 10.00-15.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.


Saflar netleşti…
Ulusal Birlik Partisi’nin yarın yapılacak olan genel başkanlık seçiminin ikinci turu içinse saflar netleşmeye başladı. İkinci turda kimin yanında olacağı en çok merak edilen milletvekilleri arasında UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba ve Girne milletvekili ve ilçe başkanı Necdet Numan’ın ismi yer aldı.
Aslanbaba, UBP Genel Başkanlık seçiminin ikinci turunda Ahmet Kaşif’e destek vereceğini açıklarken, Numan’ın ise yurt dışında olduğu öğrenildi.  

Aslanbaba: Sonucu kararsızlar belirleyecek
UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, yarın yapılacak olan UBP Genel Başkanlık seçiminin ikinci turunda Ahmet Kaşif’e destek vereceğini söyledi ve kararsızlarında seçimin kaderinde önemli bir rol oynayacağını belirtti. Aslanbaba şu şekilde konuştu:
“Bence 24 Şubat 2013’te yapılacak olan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlık seçiminin ikinci turunda genel başkanlığı Ahmet Kaşif kazanacaktır. Benim bir oyum var ve Ahmet Kaşif’e oy vereceğim. Kazanacak olan aday da söylediği gibi açık ara farkla kazanmayacak. Şu anda kararsız olan 40 45 delege var ve seçimin kaderini onlar belirleyecektir.”

Çaluda: Küçük oyunu daha da yükseltecektir
UBP Güzelyurt Milletvekili ve İlçe Başkanı Ahmet Çaluda, İrsen Küçük’ün ikinci turda oyunu daha da yükselteceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:
“Memlekete ve partimize hayırlı olsun. Bence ikinci turda İrsen küçük Güzelyurt bölgesindeki oyunu daha da yükseltecektir. Ben sandıkların bölge bölge ayrı olmasını rica etmiştim. Güzelyurt’ta 220 delege var. Bölgelerin sandıkların ayrı olmasıyla hangi bölgeden kimin ne kadar oy aldığı ortaya çıkacaktır.”

Özcafer: Kaşif her bölgede oyunu artıracaktır
UBP Gazimağusa İlçe Başkanı ve Milletvekili Afet Özcafer, UBP başkan adayı Ahmet Kaşif’in, ikinci turda sadece Mağusa bölgesinde değil tüm bölgelerde oyunu artıracağını söyledi. Özcafer şu şekilde konuştu:
“Biz 21 Ekim’de yapılan kurultayda da ikinci tura gidilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu nedenle bir mahkeme süreci yaşandı. Mahkeme sürecinde biz haklı çıktık. Halkın bize olan güveni sarsılmadı. İkinci turda tereddüttü olanlar varsa da onlar durumu gördü. Ben 24 Şubat’ta yapılacak olan ikinci turda Ahmet Kaşif’in oylarının sadece Mağusa’da değil her bölgede daha da artacağına inanıyorum. UBP’nin değişime ihtiyacı vardır. KKTC halkı da bunu istiyor. UBP delegelerine bu konuda güveniyoruz. “

“Etik değil”
Özcafer ayrıca seçime iki gün kala iki başkan adayının da delege listesini görmesi gerektiğini ancak Ahmet Kaşif’e hala delege listesinin gönderilmediğini kaydetti. Bu davranışı etik dışı bir davranış olarak değerlendiren Özcafer şu şekilde konuştu:
“İkinci tura iki gün kala iki başkan adayının da delege listesini görmesi ve bu konuda hem fikir olması gerekir. Ancak delege listesini istememize rağmen hala elimize ulaşmamıştır. Aldığımız duyumlara göre Başbakan kendi kontenjanlarını kullandı. Etik değildir. Ancak yapılan tüm psikolojik baskılara rağmen bu seçimi Ahmet Kaşif kazanacaktır.”

Usluer: Yüzde 100 küçük kazanır
UBP İskele İlçe Başkanı ve Milletvekili Ali Rıza Usluer, bölgede Ejder Aslanbaba dışındaki tüm milletvekilleri, bakan ve belediye başkanlarının İrsen Küçük’ü desteklediğini söyledi. Usluer şu şekilde konuştu:
“Biz baştan sona kadar İrsen Küçük’ün yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bölgemizde Ejder Aslanbaba hariç partimize yeni katılan Mustafa Gökmen de olmak üzere belediye başkanları ve diğer milletvekilleri ve bakanımız ile birlikte İrsen Küçük’ün yanındayız. İrsen Küçük’ün kazanacağından yüzde 100 eminiz. İrsen Küçük İskele bölgesinden oylarını en az yüzde 10 artıracaktır.”

Kaşif: İtiraz ettik
Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili ve başkan adayı Ahmet Kaşif ise kendilerine gönderilen delege listesinde diğer bir başkan adayı İrsen Küçük’ün kendi kontenjanlarının kullandığını ve bu nedenle itiraz ettiklerini söyledi. Kaşif şu ifadeleri kulandı:
“Gönderilen delege listesinde İrsen küçük kendi kontenjanlarını kullandı. Bu nedenle itiraz ettik. İtirazımızı genel sekreterliğe ilettik. Ancak hala bize yanıt gelmedi. Cevap bekliyoruz. Karşı taraf bu kişilerin ara emri verilmeden önce atandığını iddia etti. Ancak öyle olsaydı Parti Meclisi toplantılarına katılırlardı. Elimizde mahkeme tutanakları var. Bu kişilerin oy kullanmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz gerekli itirazı yaptık. Partimiz tüzüğe göre yönetilen bir partidir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar