Ağıldan “mezarlığa” boca - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Ağıldan “mezarlığa” boca

Ağıldan “mezarlığa” boca

Gaziköy’de köy mezarlığında yaşanan ve bir yılı aşkın süredir devam eden akıl almaz sorun Gaziköylüleri isyan ettirdi. Gaziköy Mezarlığı yakınında bulunan iki büyük mandıranın kuyularından akan lağım suyu, aylardır köy mezarlığın içinde birikiyor. Bu duruma birde kış aylarında yaşanan yoğun yağışlar eklenince lağım suları ağılların avlusundan akan pis sular ile birleşerek yol boyunca ilerleyip mezarlığın içine doluyor. Gaziköylüler bu gibi durumlarda mezarlığın kapısından bile girilemediğini ve defin işlerinin de yapılamadığını belirterek “Köyümüzde yeni bir mezarlık var ancak eski mezarlığa gömülmeyi vasiyet eden yakınlarımızın son isteklerini yerine getiremiyoruz” dedi.
Gaziköy Mezarlığı’nda sevdiklerinin mezarını ziyaret etmek isteyen köy sakinleri, iğrenç bir koku ile karşılaşıyor.
Tütsü yakmak ve sevdiklerine dua etmek isteyen köy sakinleri, mezarlıktaki pis kokudan dolayı bu vefayı sevdiklerine gösteremeden mezarlıktan ayrılmak zorunda kalmanın acısını yaşıyor.
Mezarlık içine kabirlerin içine taşan lağım sularının içinde sevdiklerinin yatmasından rahatsızlık duyan köy sakinleri, Havadis’e konuştu
Gaziköy Mezarlığı’nın yakınına bile pis kokudan yaklaşamayan köy sakinleri, “Diriye saygıları yok ama ölülerine de saygı yok” diyerek isyan etti.
Gaziköy Mezarlığı’nda yaşanan olayı Değirmenlik Belediyesi’ne şikayet eden Gaziköylüler, bu sorunun bir türlü çözülemediğini anlattı.

Defin işlemi yapılamıyor
Gaziköy Mezarlığı içine akan lağım suyu nedeniyle Gaziköylüler, sevdiklerinin vasiyetlerini de yerine getiremiyor. Havadis’e konuşan Nazife Topçu, babası Ahmet Miralay’ı iki ay önce kaybettiklerini ve mezarlığın durumundan ötürü babasının vasiyetini yerine getirememenin acısını yaşadıklarını açıkladı.  


Topçu: Lağım suyu içine babamı defnedemezdik
Nazife Topçu, babası Ahmet Miralay’ın 17 Aralık 2012 tarihinde vefat ettiğini ve vasiyeti gereği Gaziköy Mezarlığı’nda yatan annesi Rasime Miralay’ın yanına defnetmek üzere mezarlığa gittiklerini anlattı.
Nazife Topçu, “Babamı kaybetmiş olmanın acısı içinde mezarlığa gittik. Askeri törenle defnedilecekti. Mezarlığa gittiğimizde mezarlık lağım suyu ile doluydu. Özellikle babamı defnedeceğimiz kısımda pis su içinde kalmıştı. Babamı mezarlığa defnetmek mümkün değildi. Yaşamı boyunca vasiyetini bize bildiren babamızı, annemin yanına defnedemedik. Büyük bir üzüntü yaşadık. Babamız, temiz ve titiz bir insandı. Hayvan pisliğinin içine yatıramazdık” dedi.

Topçu: Belediye bu sorunu ivedilikle çözmelidir 
Yaşanan üzücü olayı Havadis’e anlatan Nazife Topçu, Değirmenlik Belediyesi ve Lefkoşa Kaymakamlığı’nı göreve çağırarak, bu sorunun erken zamanda çözülmesini istedi.
Topçu, “İki mandıradan akan lağım suyu dere gibi akıp, mezarlığa doluyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sorunun en erken zamanda çözülmesini istiyoruz. Çünkü mezarlığa pis kokudan girilmiyor. Ölülerimize saygı duyulmasını istiyoruz” dedi.

Yılmaz: Ölülerimizi ziyarete gidemiyoruz
Gaziköylü Bilal Yılmaz, Gaziköy Mezarlığı’na akan lağım suyu nedeniyle ölülerini ziyarete gidememekten ve defin işlemi yapılamamasından duyduğu üzüntüyü anlattı.
Havadis’e konuşan Bilal Yılmaz, “Diriye saygıları yok, bari ölülere saygı göstersinler. Ölülerimizi ziyarete gidemez olduk. Hiç olmazsa ölülerine saygıları olsun. Değirmenlik Belediyesi’ne bağlandık ama vergileri toplamakla olmaz bu iş. Mandıraların içinde mezarlık mı olur? Bir buçuk ay önce cenazemiz vardı. Mezarlığın içinde biriken pis sulardan dolayı cenazemizi defnedemedik. Belediye mezarlığın çevresini duvarla çevirip insana yakışır hale getirmeli” açıklamasında bulundu.
 
Özünlü: Büyük rahatsızlık içindeyiz
Mezarlığın dibinde mandırası bulunan Kamil Özünlü de, yaşanan sorundan rahatsızlık duyduğunu anlattı. Özünlü, “Mezarlığın yakınındaki iki mandıranın pis su kuyuları taşıyor ve vidanjörle çekilmeyen bu lağım suyu köy mezarlığı içinde birikiyor. Büyük rahatsızlık içindeyiz. Bu sorunun çözülmesini istiyorum. Taşan lağım suyu, metrelerce akıp benim mandırama da giriyor. Hiç ilgilenen yok. Bu durum sağlığımızı tehdit ediyor. Belediyenin bu sorunu çözmesini istiyoruz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar