Dünya

Kürtler, Irak seçiminde ‘zafer’ ilan ettiÜlkede 2010’da yapılan seçimlerde 57 sandalye kazanan Kürtler, Erbil, Süleymaniye ve Duhok vilayetine ayrılan 44 kontenjanın yanı sıra Kerkük, Musul ve Diyala’da ciddi bir başarı elde etti. Kürtler, 62 sandalye ile Irak Parlamentosu’ndaki konumlarını güçlendirdi.
‘KÜRDİSTAN KAZANDI’
Bölge Başkanı Mesut Barzani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakınlığıyla bilinen Hewler gazetesi, ‘Kürdistan kazandı’ manşetiyle çıktı. Haberde, ‘Kürtler, Irak genelinde oylarını yüzde 20 artırdı. Kürdistan bölgesinde en çok oy alan KDP, 25 vekille Irak genelindeki 5. siyasi güç oldu. Bu sonuçlara göre Kürtlerin sandalye sayısı 62 oldu. Azınlık kotasından elde edilen 4 vekille birlikte Kürtlerin Irak Parlamentosu’ndaki sandalye sayısı sayısı 66’ya çıktı’ değerlendirmesi yapıldı.Haberde KDP’nin 25, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 21, Goran Hareketi’nin 9, İslami Birlik Partisi’nin (Yekgirtu) 4, İslami Toplum Partisi’nin (Komela) 3 sandalye kazandıkları belirtildi.
KYB’nin resmi yayın organı Kürdistana Nwe gazetesi de ‘Gelecek KYB’nin’ manşetini kullandı. Haberde, Kürdistan bölgesinin kazandığı 62 sandalyeyle Bağdat ile rekabet edeceği belirtildi. Gazete, Kerkük’te Kürtlerin, 8 sandalye kazanmasına vurgu yaptı.

Awene gazetesi ise seçim sonuçlarının Kürdistan bölgesindeki siyasi rekabeti şiddetlendireceğini yazdı. Haberde Celal Talabani’nin KYB’sinin, Kürdistan bölgesindeki üç kentte de birinci olamadığı fakat Kerkük’te büyük bir başarı elde ettiği kaydedildi.

VALİLİK SEÇİMİ SONUÇLARI
Kürt bölgesinde Irak genel milletvekili seçimlerinin yanı sıra valilik seçimleri de yapıldı. Erbil ve Duhok’ta KDP adayı, Süleymaniye’de ise Goran adayı valilik seçimini kazandı.
300’DEN FAZLA SEÇİM MERKEZİNİN SONUÇLARI İPTAL
Öte yandan Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, ülkede yapılan milletvekili genel seçimlerinde, 300’den fazla seçim merkezinin sonuçlarının iptal edildiğini açıkladı. Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı Serbest Mustafa, kendilerine gelen şikayetleri değerlendirdiklerini açıkladı.
‘3 BİNDEN FAZLA SANDIK GÖREVLİSİ YARGIYA SEVK EDİLDİ’
Mustafa, “Komiserlik, oyların sayımı ve sonuçlarla oynamaları nedeniyle 3 binden fazla sandık görevlisini yargıya sevk etti. Haklarında şikayet olan 300 seçim merkezinin sonuçları da iptal edildi” dedi.
Seçim işlemleri sırasında bazı hatalı uygulamaların olduğunu teslim eden Mustafa, “Dünyanın izlediği Irak deneyimini suiistimal etmeye çalışanlara örnek olması için basında isimlerinin açıklanması konusunda tereddüt edilmedi. Irak seçmeninin iradesiyle oynama girişiminde bulunanlar var ancak komisyon onları deşifre etti” diye konuştu.
Ülkede 30 Nisan’da yapılan genel seçimlerde 12 milyon 191 bin seçmen oy kullanmıştı. Seçimlerde 37 koalisyon ve 71 siyasi grubun oluşturduğu 107 listeden 9 bin aday, 328 sandalye için yarışmıştı. ABD ’nin 2011’de ülkeden ayrılmasından sonra yapılan ilk seçim olma özelliği taşıyan parlamento seçimlerine katılım oranı yüzde 60 olarak açıklanmıştı.
TEK PARTİ ’ ÇIKMADI, MALİKİ KOALİSYONA GİDECEK
Irak Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı kesin sonuçlara göre hiçbir parti, hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu elde edemedi. Hükümeti kurmak için parlamentoda 165 sandalyeye sahip olmak gerekiyor. Bu çerçevede mevcut Başbakan Nuri Maliki’nin koalisyona giderek yeniden hükümeti kuracağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu