KıbrısManşet

Kumar illeti yurttaşı da sardı


Polisin 1 Ocak 30 Eylül 2019 tarihleri arasında, KKTC genelindeki kumarhanelerde yaptığı denetimlerde, 590 yurttaş yakalandı. Denetimlerde 2 kahvehane ve 1 dernek binasında da yasadışı kumar oynatıldığı tespit edildi

KUMARBAZLARIN GÖZDESİ GİRNE: Yurttaş kumarbazların çoğunluğu Girne’de faaliyet gösteren kumarhaneleri tercih ediyor. Polis, 1 Ocak – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında, Lefkoşa’daki kumarhanelerde 219, Mağusa’da 108, İskele’de 35, Girne’de ise 228 yurttaş tespit etti‘YAZ –KIŞ’ DEMEDEN OYNADILAR: Kumarhanelerde yakalanan 590 yurttaştan 86’sı Ocak, 61’i Şubat, 38’i Mart, 34’ü Nisan, 14’ü Mayıs, 106’sı Haziran, 100’ü Temmuz, 82’si Ağustos, 69’u Eylül ayında yapılan operasyonlarda tespit edildi

DERNEK BİNASINDA KUMAR: Polis, Lefkoşa’da Şubat ayında, iki kahvehanede ve 1 dernek binasında yetkili makamdan izinsiz şans oyun makinesi tespit etti, iş yerleri işletmecileri ile şans oyun makinelerini tedarik ettiği tespit edilen bir kişi aleyhinde yasal işlem başlatıldı

 

Duygu ALAN

Türkiye’den ve çoğunlukla Arap ülkelerinden yılın her günü müşteri ağırlayan kumarhaneler, KKTC yurttaşlarına da hizmet vererek suç işliyor.

Yasaya göre, KKTC yurttaşlarının kumarhanelere girmesi veya kumarhanede bulunması suç. Kumarhanede tespit edilen KKTC yurttaşı hakkında yasa kapsamında işlem yapılırken kumarhane işletmecisi de KKTC yurttaşlarını müşteri kabul etmekten suçlu kabul ediliyor.

Ancak yasaya rağmen yurttaş kumarbaz sayısı da, bu kumarbazlara kapılarını açan kumarhanelerin sayısı da artıyor.

 

9 ayda 590 kişi

Polisin KKTC genelinde 1 Ocak-30 Eylül 2019 tarihleri arasında kumarhanelerde yaptığı denetimlere ilişkin istatistikleri “KKTC Kumar Cenneti’ söylemini doğrular nitelikte.

Polis, ülke genelinde 1 Ocak-30 Eylül 2019 tarihleri arasında yaptığı denetimlerde kumarhaneye girmeleri yasak olan 590 kişi tespit ederek aleyhinde yasal işlem yaptı.

Polis Lefkoşa’da Şubat ayında, iki kahvehanede ve 1 dernek binasında yaptığı kontrolde ise yetkili makamdan izinsiz şans oyun makinesi tespit etti, iş yerleri işletmecileri ile şans oyun makinelerini tedarik ettiği tespit edilen bir kişi aleyhinde yasal işlem yapıldı.

 

Kumarbazlar Girne’yi tercih ediyor

KKTC genelinde çok sayıda kumarhane bulunuyor. Kumarbazların çoğunluğu Girne’deki kumarhanelerde şansını deniyor.

Kumarhaneye girmesi yasak olan ve yapılan denetimlerde kumarhanede tespit edilen 590 kişinin 219’u Lefkoşa’daki kumarhanelerde, 108’i Mağusa’daki kumarhanelerde, 35’i İskele’deki kumarhanelerde, 228’i ise Girne’deki kumarhanelerde yakalandı.

 

Merdiven altı kumar

Polis Lefkoşa’da Şubat ayında, iki kahvehanede ve 1 dernek binasında yetkili makamdan izinsiz şans oyun makinesi tespit etti. Yapılan denetim sonucu söz konusu şans oyun makineleri emare alınırken iş yerleri işletmecileri ile şans oyun makinelerini tedarik ettiği tespit edilen bir kişi aleyhinde yasal işlem başlatıldı.

 Başa dön tuşu