Küçük, New York’taki Temaslarını Değerlendirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Kıbrıs

Küçük, New York’taki Temaslarını Değerlendirdi

Küçük

 

Küçük: New York’ta Jeffrey Feltman ile yaptığımız görüşmede Kıbrıs meselesinin artık çözüm zamanının geldiği konusunda anlayış birlikteliğine vardık


Küçük, BM mensuplarının halihazırda Kıbrıs konusunda çok fazla enerji ve mesai harcadığını söyledi. Küçük, “Umarım bu konuda sarf edilen çabaların olumlu sonuçlarını görürüz” dedi

Havadis-ÖZEL
Başbakan İrsen Küçük ABD’deki temaslarını Havadis’e değerlendirdi. Başbakan Küçük, temasları sırasında Birleşmiş Milletler’in daha etkin rol oynaması konusunda talepte bulunduklarını açıkladı.
Başbakan İrsen Küçük, Washington ve New York temaslarını Havadis Gazetesi’ne değerlendirdi.
BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman ile yararlı bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Bizim izlenimimiz onların da görüşmeyi olumlu ve yararlı buldukları yönündedir” dedi.
Başbakan İrsen Küçük, New York’ta Jeffrey Feltman ile yaptıkları görüşmede Kıbrıs meselesinin artık çözüm zamanının geldiği konusunda anlayış birlikteliğine vardıklarını söyledi.
“Feltman ile yapılan bu görüşme ve Downer’ın 29 Mayıs yemeği sonrası Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmesi yönündeki beklenti, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da Kıbrıs konusuna odaklandığını, çözümün daha fazla gecikmemesi düşüncesi içerisinde olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullanan Küçük, başta genel sekreter olmak üzere BM mensuplarının halihazırda Kıbrıs konusunda çok fazla enerji ve mesai harcadığını anlattı.
Küçük, “Umarım bu konuda sarf edilen çabaların olumlu sonuçlarını görürüz” dedi.
Kıbrıs konusunda 2013 yılı içerisinde bir çözüme ulaşılması için kendilerinin bir yandan, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da diğer yandan kapsamlı temaslar yapmakta olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin sorunlarını çözme konusunda izlediği kararlı tutumun kendileri için de ilham kaynağı olduğunu söyledi.
“Hedefimiz Kıbrıs ve bölgesini barış ve iş birliği havzası yapmaktır. Türkiye’nin sorunlarını çözme arayışı devam ederken, biz de kendi sorunumuzu çözme konusunda Türkiye ile eş güdüm içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek, “Biz bölgesel ve küresel gelişmelere Kıbrıs Türkü’nün kayıtsız kalamayız. Ya gelişmelere yön vereceğiz ya da gelişmeler bizi bilemediğimiz noktalara götürecek” ifadelerini kullandı.

Küçük, 29 Mayıs’ta yapılacak liderler yemeğine büyük önem verdiklerini bildirerek, “Bu görüşmeyi önemsiyoruz. Bu görüşme sonrasında müzakereler umarım yeniden başlar ve 2013 yılı bitmeden Kıbrıs sorunu tarihe mal olur” diye konuştu.
29 Mayıs’taki yemek sırasında Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin temsilcilerinin de adanın olmasının Kıbrıs konusunun yeniden uluslararası alanda gündeme geldiğini gösterdiğine işaret eden Küçük, hükümetinin uzun bir süredir uluslararası düzeyde sürdürmekte olduğu temasların meyvelerini vermeye başladığını ifade etti.
“Amerika’daki temaslarım sırasında Rumların çözüm yönünde cesaretlendirilmesini istedim. Amerikalıların daha etkin rol oynamaları konusunda girişimlerde bulundum” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar