CTP'de İlçe Kongreleri Tamamlanıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

CTP’de İlçe Kongreleri Tamamlanıyor

CTP'de İlçe Kongreleri Tamamlanıyor

 

 SOYER ADAY DEĞİL… İlçe kongrelerini tamamlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde, genel başkan Özkan Yorgancıoğlu adaylığını açıkladı. Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu da adaylık için nabız yokluyor. Eski genel başkan Ferdi Sabit Soyer ise, mevcut ortamda aday olmayacağını deklare etti


 KALYONCU ADAY GİBİ… Bir önceki kurultayda, Özkan Yorgancıoğlu ile ikinci turda yarışmayı reddeden ve adaylıktan çekilen Ömer Kalyoncu, temaslarını tamamladı. Havadis’in güvenilir kaynaklardan derlediği bilgilere göre Soyer’in aday olmayacağını deklare etmesinin ardından, Kalyoncu çalışmalara başladı

Gizem ÖZGEÇ
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde Ferdi Sabit Soyer’in genel başkanlığa yeniden aday olmayacağının kesinleşmesinin ardından, Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu çalışmalarına hız verdi.
Mevcut başkan Özkan Yorgancıoğlu aday olduğunu daha önce açıklamıştı. Ömer Kalyoncu’nun da önümüzdeki hafta içerisinde adaylığını kamuoyuna duyurması bekleniyor.
Adaylık çalışmalarına başlayan Ömer Kalyoncu, ilçe başkanları yanında, mevcut belediye başkanları ile de görüştü. Aday olma eğiliminde olduğunu partilileri ile paylaşan Kalyonu, çalışmalarını tamamlamasının ardından geniş bir basın toplantısı yapmayı planlıyor.
Havadis’in adaylıkla ilgili sorularını yanıtsız bırakan Kalyoncu, “Bir karara varırsam, bunu tüm kamuoyu ile paylaşacağım” demekle yetindi.

Kalyoncu çekilmişti
CTP’de 5 Haziran 2011 tarihinde yapılan ve katılımın %85 düzeyinde yaşandığı başkanlık seçiminde, Özkan Yorgancıoğlu 334, Ömer Kalyoncu 299, Mehmet Çağlar 240 ve Kutlay Erk 37 oy almıştı. Daha önce, ikinci turda yarışmayacağını açıklayan Ömer Kalyoncu, oyların yüzde 50’sini aşmamasına rağmen, başkanlık yarışından çekilerek, Özkan Yorgancıoğlu’nun önünü açmıştı.
Bu sonuçların ardından da Özkan Yorgancıoğlu, Ahmet Mithat Berberoğlu, Özker Özgür, Mehmet Ali Talat ve Ferdi Sabit Soyer’in ardından CTP’nin beşinci genel başkanı oldu.

Yorgancıoğlu moralli başlıyor
Kurultay öncesinde CTP’de ilçe başkanlık seçimleri tamamlandı. Yapılan seçimlerde, özellikle Lefkoşa, Mağusa ve Güzelyurt’taki sonuçlar nedeniyle oldukça moralli olduğu görülen Özkan Yorgancıoğlu, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında kendisine olan desteği, “yüzde 70- 80” olarak açıklamıştı.
Yorgancıoğlu, özellikle partinin kendi başkanlığında bir genel seçim yaşaması arzusunu da sık sık dişle getiriyor.
“Genel seçimlerde başarısız olursam, başkanlığı bırakırım” diyen Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı seçimindeki başarıyı, genel seçim, yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine taşımak istiyor.
Yorgancıoğlu, olası bir başarısızlıkta ise, istifa edeceğini de kamuoyu ile paylaştı. Yorgancıoğlu’nun sık sık dile getirdiği bir başka konu ise, “bir dönem daha görev yaparak, partiyi daha genç isimlere devretmek.”

Kalyoncu çalışıyor
CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, kurultaya yönelik çalışmalara başladı. Kalyoncu’nun kısa bir süre önce, Ferdi Sabit Soyer ile bir araya geldiği ve “aday olmayacağım” sözünü almasının ardından çalışmalara başladığı öğrenildi.
Kalyoncu’nun önümüzdeki hafta içerisinde adaylığını açıklaması bekleniyor. Kalyoncu’nın yakın çevresine, “Adaylığımı açıklamadan önce, genel başkan Özkan Yorgancıoğlu’na bilgi vereceğim, ardından da kamuoyu ile kesin kararımı paylaşacağım” dediği belirtildi.

Yorgancıoğlu: Kurultayı şimdi konuşamayız
CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, net bir cevap vermezken, ülkenin seçime gideceği bir ortamda, CTP’nin kurultayını konuşmanın doğru olmadığını söyledi. 
Yorgancıoğlu, “Bizim seçime odaklanmamız gerekir. Günü ve saati geldiğinde kurultayla ilgili gerekli açıklamaları yapacağım. UBP içindeki muhalefetin gen sorusunun gündemde olduğu bir süreçte kurultayı birinci gündem yapmak şuan için doğru değildir” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar