Küçük, New York’ta “Ortaç” dinledi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024

Küçük, New York’ta “Ortaç” dinledi

U Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen New York Türk Günü Yürüyüş ve Festivali Galası, Marriott Marquis Otel’de gerçekleşti. Türk yemeklerinin servis edildiği ve Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’in de katıldığı gala gecesinde Serdar Ortaç sahne aldı
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye için artık okyanusun ötesi, berisi diye kavramların söz konusu olmadığını belirterek, “Türkiye için dünya vardır ve bizim ufkumuz o dünyayı içine almaktadır” dedi. Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış ile geldiği galaya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Levent Bilgen, TADF Başkanı Ali Çınar’ın yanı sıra Türkiye, KKTC ve Azerbaycan’dan çok sayıda milletvekili katıldı.
Geniş davetli kitlesine sahip gala, iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kutlama mesajlarının ardından protokol konuşmalarına geçildi.
Galada davetlilere hitap eden Bağış, Başbakan Erdoğan’ın ABD temaslarına değindi. Yaptıkları son ABD ziyaretinin diğerlerinden hangi noktalarda farklılık gösterdiğini özetleyen Bağış, “Ama bu sefer terör belasına son vermiş bir ülkenin Başbakanı’yla gelmiş olduk. Kişi başına gelirini son 10 yılda 3 katına çıkarmış bir ülkenin hükümeti olarak geldik. Bu sefer IMF’ye olan borcunu kapatmış bir ülkenin gururuyla geldik. New York sokaklarını bu coşkuyla birlikte inleteceğiz” diye konuştu.     
Bu yılki Türk Günü Yürüyüşü’nün bitmeyen kardeşlik mesajı vereceğinden emin olduğunu kaydeden Bağış, ABD’de yaşamış bir Türk vatandaşı olarak karşılaştığı sıkıntıları özetledi. 32. Türk Günü Yürüyüşü’ne Başbakan Erdoğan’ı temsilen katılacağını hatırlatan Bağış, “Bu benim çocuklarıma ve Rabbim nasip ederse torunlarıma gururla anlatacağım bir tablodur” değerlendirmesinde bulundu.
ABD’de geçmiştekilerden çok farklı bir gündemle bulunduklarını belirten Bağış, “O zaman toplantılarımızda burada yaşayan 90 kişiyi bir arada bulamazdık, şimdi sadece 90 iş adamımızla buradayız. Ben şu anda PKK’ya silah bıraktırmış bir Türkiye’nin bakanı olarak çıktım huzurunuza. Düşünebiliyor musunuz 50 yıl sonra IMF’ye borcu olmayan bir ülke olarak ABD’ye geliyoruz” şeklinde konuştu.
Bağış, ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve heyetinin Amerika’da böyle bir ilgi ve heyecanla karşılandığına işaret etti.
“Türkiye için artık okyanusun ötesi, berisi diye kavramların bulunmadığını” ifade eden Bağış, “Türkiye için dünya vardır ve bizim ufkumuz o dünyayı içine almaktadır. Fakat bizim yapacağımız; ülke olarak her zamanki barış yanlısı tutumumuzu devam ettirip uzun vadede neticeye ulaşmaktır” şeklinde konuştu.
KKTC Başbakanı Küçük ise konuşmasında, Türk milletinin birlikteliği ve dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu çok iyi bildiklerini ifade etti. Anavatan Türkiye’nin her geçen gün çevresinde ve dünyada büyük bir güce dönüşmesinin kendilerini gururlandırdığını dile getiren Küçük, doğru ve cesur adımlar atma konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.
Türk yemeklerinin servis edildiği galada, Serdar Ortaç, Ahu Güral, Gypsy Allstars, Bülent Kayabaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Folklor Grubu sahne aldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar