Küçük, Alexander Downer İle Görüşme Yaptı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

Küçük, Alexander Downer İle Görüşme Yaptı

Küçük

Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs çözüm müzakerelerinin  başlayacağı tarihin kesinleşmediğini ifade etti, ancak yıl sonu itibarıyla bir çerçeve anlaşması ortaya çıkmasını ümit ettiklerini söyledi.

Küçük, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti.


Başbakanlık’ta gerçekleşen ve Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Erhan Erçin’in  de hazır bulunduğu  görüşme yaklaşık yarım saat sürdü.

Görüşme sonrasında Downer hiçbir açıklama yapmadan Başbakanlık’tan ayrılırken Başbakan Küçük basına kısa bir açıklamada bulundu.

Güney Kıbrıs’taki seçimler nedeniyle Kıbrıs müzakerelerine bir süredir ara verildiğini kaydeden Başbakan Küçük, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in yeniden adaya gelerek görüşmeleri başlatmak için temaslarda bulunduğunu, liderlerle görüştüğünü söyledi.

Atina’yı ziyaret eden yarın da Ankara’ya giderek görüşmeler yapacak olan Downer’in yeniden adaya gelerek liderlerle bir araya geleceğini ifade eden Küçük, Downer’in Kıbrıs müzakereleri konusunda deneyimli ve çözüm konusunda yardımcı olmaya çalışan bir politikacı olduğunu kaydetti.

Downer’le yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Küçük, BM parametreleri çerçevesinde bir anlaşmaya ulaşabilmek için ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koymaya hazır olduklarını ve bunu Downer’e de söylediklerini belirtti.

Downer’le süreç içerisinde yeniden görüşme ümidi taşıdığını da ifade eden Küçük, Downer’e başarılar diledi ve Downer’in başarısının hem Kıbrıs Türk hem de Rum tarafı için yararlı olacağını kaydetti.

Bir soru üzerine görüşmelerin başlayacağı tarihin kesinleşmediğini ifade eden Küçük, ancak yıl sonu itibarıyla bir çerçeve anlaşması ortaya çıkmasını ümit ettiklerini, Downer’in beklentisinin de bu olduğuna inandığını söyledi. 2013 yılının görüşmeler açısından en uygun yıl olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Küçük, sonraki yıllarda seçimler olduğunu ve görüşmelerin seçimlerden ister istemez etkilendiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar