Seyahat

KUALA LUMPUR


Bu haftaki Şirin’ce GEZİyorum yazı dizimde Avrupa kıtasında dolaşmak yerine biraz uzaklara uzanıyoruz. Nereye mi gidiyoruz?

Güney doğu Asya’nın Malay yarımadasındaki Kuala Lumpur şehrindeyiz. Kuala Lumpur, Malezya’nın başkenti olup iki nehrin kesiştiği çamurlu kavşak anlamına gelmektedir. Nitekim şehir 1857 yılında Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştu. 1895 yılında Federal Malay Devletinin başkenti olarak II. Dünya savaşında ne var ki Japon İmparatorluğu tarafından işgal edilmiş ve bu işgal tamı tamamına 3 yıl sürmüştür. 1974 yılında Selangor eyaleti içinde federal toprak statüsüne girmiştir. Kuala Lumpur’da yerel yönetim Kuala Lumpur Şehir Meclisi tarafından sorumlu olup Federal Topraklar Bakanlığı’nın denetimi altında bulunur. Şehir kısaca KL olarak bilinir.  Kuala Lumpur’da; Malaylar, Hintliler ve Çinlilerden oluşan bir topluluk yaşamaktadır. Şehir çok kültürlü ve çok dinlidir. Malezya’ nın iki başkenti vardır. Bunlardan birisi ülkenin İdari başkenti olarak bilinen Putrajaya, ikincisi ise ülkenin kültür ve finans başkenti olan ve Kuala Lumpur yani kısacası KL. Şehir, güney doğu Asya şehirleri ile kıyaslandığı zaman gerek şehir içindeki yapılar gerekse şehirdeki yaşantı diğer gezip görmüş olduğum Asya ülkelerine kıyasla çok daha moderndir. Başta tapınaklar olmak üzere günümüzde tapınaklar gibi tarihi yerlerin ne kadar iyi korunduğunu şehirde gezerken görürsünüz. KL, tropik bitki örtüsü, kauçuk üretimi, bankacılık faaliyetleri ve pek tabii ki Petronas kuleleri ile farklı bir şehirdir. Kuala Lumpur sadece 10 yıl gibi kısa bir sürede modern şehir görünümüne bürünmüştür. Şehir nüfusu 2 milyon olup çevre nüfusu ile 8 milyonu bulmaktadır. Bu nüfusun %70 Müslüman, %20 Budist, Hindu ve Hristiyan gibi farklı dinlere mensupturlar.Malay yarımadası Malezya’nın olduğu kadar bir bölümü ise Mynamar ve Tayland’a aittir. Ülke ekonomisinin en önemli gelir kaynağı hindistancevizi, kauçuk, ananas ve çaydır. Kalay üretiminde Dünya birincisi olup %70 ‘ni karşılamaktadır. Ayrıca demir, petrol, manganez altın gibi madenlerde vardır. Balıkçılık ve turizm ülkenin olmazsa olmazı olan en büyük gelir kaynakları arasında yer alır. Tropik ormanlarla kaplı ülkede enflasyon düşüktür.  Ülkenin para birimi Malezya Ringiti olup kısaca RM olarak ifade edilir. 1TL = 0.68 RM

Ne zaman gidilir

Yılın her ayında binlerce turistin ziyaret ettiği ülke bir güney doğu Asya ülkesi oluşundan dolayı tropikal iklime sahiptir. Gündüzleri 30-36C civarında seyreden sıcaklık geceleri 26-30C arasındadır. Yağmurun en az olduğu dönem mayıs, haziran ve temmuz aylarıdır. Aniden bastıran bir yağmurun hemen ardından güneşin açacağını da unutmamak gerekir. O nedenledir ki çantanızda mutlaka şemsiye, güneş gözlüğü ve güneş koruma kremi bulundurmayı unutmayınız.

 

 

 

Nasıl gidilir

Ercan çıkışlı, Istanbul bağlantılı aktarmasız uçuşlar 10 saat 30 dakika sürmektedir. Başta THY olmak üzere haftanın 3 günü yapılmaktadır. Farklı havayollarının ülkeye gerek Avrupa gerekse Asya ülkelerinden direkt uçuşları vardır. Dönemine göre değişken olan uçak bilet fiyatları THY Istanbul çıkışlı uçuşlar 3.300TL’civarındadır. Eğer Asya ülkelerinde yaşıyorsanız çok daha uygun fiyata uçak bileti bulma olasılığınız vardır. Havaalanından KLIA Ekspres tren hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.  www.airasia.com

Şehir içi ulaşım

Şehir içinde toplu taşıma ağı düzenli olarak 06.00 -24.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Tren, metro, tramvay ve pek tabii ki otobüslerde şehir genelinde kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Hafif raylı sistemlerden olan havaray ve banliyö trenleri de Kuala Lumpur’da hizmet vermektedir. Şehir içi ulaşımlarda taksileri de kullanabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Petronas Kuleleri: İkiz kuleler 1993 -1998 yıllarında Arjantinli mimar Cesar Pellini tarafından yapılmışlardır. Kuleler Petronas Petrol Holding’e ait olup 452 metre yüksekliktedir. 88 kattan oluşan bu yapılar 1998 -2004 yılları arasında dünyanın en yüksek kuleleri olma özelliğini taşıyorlardı. Ancak sonraki yıllarda 163 katlı Burj Halife(Dubai) ve Taipei 101 (Tayvan) olarak bilinen 101 katlı binalar yapılınca Petronas kuleleri en yüksek kule olma özelliğini kaybetmiştir. İçerisinde alış- veriş merkezleri, sanat galerileri bulunan kulelerde 76 asansör katlar arasında bağlantı sağlar. Şehrin sembolü haline gelen bu kulelerin 41.ci ve 42.ci katları birbirine çelik köprü ile bağlanmıştır. Kulelerde gezmek isteyenler gezi için alacakları biletlerle 45 dakika süren turlarla gezebilirler. Bu gezilerde önce iki kuleyi birbirine bağlayan asma köprüyü ardından ise 86.kattaki gözlem yerine çıkıp incelemede bulunurlar. Bizler bu tur yerine rehberimizin bize vermiş olduğu serbest zamanda kule içindeki mağazaları gezip alış -veriş yapmayı tercih etmiştik. Kuleyi gezmek 100RM.

Merdaka Meydanı: Malezyalılar İngiliz idaresindeyken bu meydanda kriket oynarlardı. Ülke bağımsızlığı bu meydanda ilan edilmiştir. O günden sonra da bu meydan ‘Bağımsızlık Meydanı’ olarak adlandırılmıştır. Devlet ve Kraliyet binaları bu meydanda bulunur.

KLTower (Menara) Radyo verici kulesinin yüksekliği 420 metredir. Kulenin tepesinde dönen bir restoran vardır. Kuleden manzarayı gözetleme 52RM.

Bukit Bintag: ‘Yıldız Tepesi’ anlamına gelen bu meydan şehrin en hareketli yerlerinden biridir. Bölgede şehrin en popüler barları, restoranları, gece kulüpleri ve alış -veriş merkezleri yer alır. Bu merkezler arasında Fahrenheit 88, Bukit Bintag Plaza ve Sungei Wang Plaza en çok bilinen alış- veriş merkezlerinden sadece birkaçıdır.

Sultan Abdul Samad Binası: 1894-1897 yıllarında Sultan Abdul Selangor’un döneminde yapılmıştır. Ülkenin bağımsızlığına kavuşmasından sonra ise bina hükümet binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müthiş büyüleyici bir yapısı olan binanın 41 metre yüksekliğinde olan saat kulesi vardır.

Masjid Jamek: 1907 yılında Malezya’nın ilk tuğla Camii olarak Hint – Moğol mimarisinden esinlenilerek inşa edilmişti. Camii soğan şeklindeki kubbeleri ile de farklı bir yapı oluşturmuştur.2017 yılında Camiinin adı değiştirilerek Abdul Samad olmuştur. Camiiyi gezmeden önce kapıdaki görevli bizlerin Müslüman olup olmadığımızı sormuş bizler de kelimeyi şahadet getirdikten bizleri içeri almıştı. Tabii ki bu arada hepimizde içeriye girerken menekşe rengindeki kıyafetleri giyip başımızı siyah baş örtüsü ile örtmüştük.

Malezya Ulusal Camii: 15.000 kişinin ibadet edebileceği camii 53.000 m2 lik alana inşa edilmiştir. Camii, ülkenin 13 eyaleti ve İslam’ın 5 şartını gösteren 18 ucu bulunan yıldız şeklinde yapılmıştır.

Suria KLLC: 1999 yılında kullanıma açıldı. Petronas ikiz kulelerinin hemen yanında bulunan çok amaçlı bir alış- veriş merkezidir. Bilinen markaların yanı sıra içinde konser salonu ve sanat galerileri vardır.

Çin Mahallesi: Günün 24 saatinde hareketli ve bir o kadar da renkli olan bu mahallede dolaşırken işportacı tezgahlarında veya dükkanlarında satılan farklı Çin yapımı ürünleri görürsünüz. Yine bölgedeki restoranlarda ise Çin yemeklerinden yiyebilirsiniz.

Kelebek Parkı- Kuş Parkı-Orkide Bahçeleri: Parkta 5.000 üzerinde kelebeğin, 3.000 üzerinde kuşun bulunduğu parktır. Bu parklar birbirine yakın olup hepsi de yürüme mesafesindedir.

Batu Mağaraları: Kalker mağaraları eski dönemlerde tapınak olarak kullanılmaktaydı. Dünyanın en büyük Buda heykeli de bu mağaradadır. Her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

Ne yenir

Mutfak, Çin, Hint ve Afrika mutfağının karışımıdır. Pirinç ülkenin milli yemeklerin başında gelir. Ayrıca Hindistan cevizi sütünü karıştırarak yapılan tatlılar vardır. Şehir genelinde farklı kesime hitap eden vejeteryan restoranları da bulabilrisiniz.

Nasi Lemak. Kızartılmış tavuk, çiğ sebze ve pilavdan oluşur.

Ramly: Tavuk veya sığır etinin sosu ile hazırlanıp tüketilmesidir.

Hokkien Mee: Eriştenin üzerinw soya sosu dökülerek hazırlanan yemektir.

Kaliteli restoran arayanlara Tamarind Springs -Jalan Ampana tavsiye edilir. Restoranın spesiyalleri arasında yengeç çorbası, Asya salataları ve Hindistan cevizi sütüyle hazırlanmış pirinç yemekleri önerilir.

 

Nerede kalınır

Kuala Lumpur’da konaklayabileceğiniz oteller, kiralık daireler gibi farklı alternatifleriniz vardır. Bizlerin konakladığımız otel şehir merkezinde olan EQ Kuala Lumpur Hotel(5*) idi. Bu otelin gecelik oda fiyati €100 olup farklı alternatiflerinizde vardır. Concorde Hotel Kuala Lumpur (4*) €60, Ulusal müze karşısındaki Hilton Kuala Lumpur (5*) €70 veya kentin ana ticaret bölgesinde olan Sunway Putra Hotel(5*) €60 gibi dönemine göre değişken olan gecelik fiyatlarla konaklayabilirsiniz. www.agoda.com

 

Ne alınır

Kuala Lumpur gezimiz sırasında rehberimizin bizi götürdüğü batik kumaş mağazalarında birbirinden güzel göz kamaştıran kumaşlar vardı. Yöresel sanatkarların baskı tekniğini kullanarak yaptıkları muhteşem desenler oluşturulmuştu. Bu kumaşlardan veya batik giysilerden çok uygun fiyatlara zevkinize göre Central market gibi yerlerden alabilirsiniz. Alabileceğiniz hediyelikler arasında çay veya akıllı telefon gibi elektronik eşyalar da olabilir.

 

Kuala Lumpur modern yaşantısı, tropikal ormanları ile gezip görülmesi gereken bir şehirdir. Eğer farklı bir destinasyon düşünüyorsanız ve programınızda Güneydoğu Asya varsa mutlaka KL’ de gezmenizi öneririm. Haftaya bir başka Şirin’ce GEZİyorum’ da buluşuncaya kadar sevgiyle kalınız.

 Başa dön tuşu