KTTB, "ÜlkedeTiyatro Günü yapılması yerine, sorunların, sıkıntıların izliyoruz" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Kıbrıs

KTTB, “ÜlkedeTiyatro Günü yapılması yerine, sorunların, sıkıntıların izliyoruz”

KTTB

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde  ülkede kutlama yapılması yerine, sorunların, sıkıntıların dile getirilmesini üzülerek izlemekte olduklarını belirtti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Özlem Gürkut, Tiyatro Günü dolayısıyla yayımladığı bildiride, özetle şöyle dedi:


“Kıbrıs Türk kültür-sanatının ve tiyatrosunun gelişimi ve yaygınlaşması yolunda, her türlü engele ve zorluğa karşın, yılmadan üreten ve paylaşan sanatçılarımızı kutlarken, yıllardır yanık olarak bekleyen devlet tiyatro binasının tamirinin, inşaatı yarım kalan belediye tiyatro binasının tamamlanmasının, rafa kaldırılan yasal düzenlemelerin meclisten geçirilmesinin, gençlerimizin sanata yönlenmesinde etkili olduğuna inandığımız amatör tiyatroların sorunlarının giderilmesinin, giderek adı kumar ve gece kulüpleri ile anılmaya başlayan ülkemiz için çok önemli olduğunu vurgulamak isteriz.

Kıbrıs Türk kültürünün yok olma tehditi altında olduğu günümüzde, sanata ayrılan bütçenin artırılması, sanatın ve sanatçının desteklenmesi giderek daha da önemli hale gelmiştir.”

Tiyatronun, diğer bir deyişle “dramatizasyon”un, çocuğun çok yönlü gelişmesinde önemli rol oynadığına işaret eden Gürkut, “Çocuk, aktif, kendine güvenen, çevresi ile sağlıklı ilişkiler kuran, öğrendiklerini hayata geçirebilen bir insan olarak çok yönlü gelişir” dedi.

“DIŞARDAKİLER”

Bu arada, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, oyuncularını sağlık çalışanlarının oluşturduğu ve ilki 14 Mart Tıp Bayramı’nda sahnelenen “Dışardakiler” isimli tiyatro oyununu Tiyatrolar Günü çerçevesinde de sunacak. Oyun, Cuma günü saat 20:00’de Lefkoşa AKM’de sahnelenecek.

Oyundan elde edilecek gelir, ilk oyunda olduğu gibi, yine, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı – Kadın Sığınma Evi projesine bağışlanacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar