Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği heyeti kabul etti. - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’nin hem Kıbrıs Türk halkı, hem Türkiye halkının eseri olduğunu belirterek, “KKTC hepimizin eseridir. Hepimiz aynı soy ve kandan gelen insanlarız” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi’nden 1974 gazisi kalabalık bir heyeti kabul etti.Cumhurbaşkanlıkta yer alan kabulde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşmada, gazilerin ülkeye ziyaretinin çok anlamlı olduğunu söyledi.


Heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Eroğlu, uzun zaman önce Anadolu’dan adaya gelenlerin hem Türklüklerini, hem de Müslümanlığını koruyarak birlik ve beraberliğini devam ettirdiğini kaydetti.

Eroğlu, “Biz Kıbrıs’ta doğduk, büyüdük ama atalarımız da Türkiye’de doğup büyüdü. Biz Osmanlı döneminde bu topraklara geldik. Geldiğimiz gün ne isek, bugün de aynı Türklük ve Müslümanlığımızı devam ettiren halkız” dedi.

Türkiye’nin bugün dünya barışını korumaya çalışan büyük devletler arasına girdiğini kaydeden Eroğlu, Kıbrıslı Türklerin bundan onur duyduğunu ve kendilerini daha da bir güven ve huzur içerisinde hissettiğini söyledi.

Eroğlu, konuşmasının sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, tüm Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerine ve Türkiye halkına şükranlarını sundu.

HALİL TAŞÇI

Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Karşıyaka Şubesi Başkanı Halil Taşçı ise, 1974 Barış Harekâtı’nda adaya gelirken, burasını “vatan toprağı” gibi düşündüklerini anlattı.

KKTC’deki gelişmeleri ilgi ile takip ettiklerini kaydeden Taşçı, KKTC ziyaretlerinde çok iyi izlenimlere sahip olduklarını da kaydetti.

Gazilerin uzun zamandır madalya beklentisi içerisinde olduğunu kaydeden Taşçı, bunların Barış Harekatı’nın 40’ınıcı yıldönümüne yetiştirilmesini ümit ettiğini kaydetti.

Taşçı, daha sonra Eroğlu’na ziyaretin anısına plaket ve muharip gazilerin taktığı “Atatürk’ün Kalpağı”nı hediye etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar