KTTB: Sigortalı, emekçi ilaca erişemiyor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

KTTB: Sigortalı, emekçi ilaca erişemiyor!

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada reçete soruşturması ve ilaç erişiminde yaşanılan sorunlara dikkat çekildi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği paylaşımı:


8 aydır devam eden ‘reçete soruşturması’ kapsamında birçok hekim, eczacı tutuklandı, haklarında yurt dışına çıkış yasağı, hesaplarına bloke geldi. Artık soruşturma sonuçlandırılmalıdır.

Hastalar çok ciddi mağduriyet yaşamakta, yasal hakları olan ilaca erişememektedir. 13 Şubat’ta İdare Meclisi oy birliği ile resmi olarak sorunun çözümü için Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne davet yazısı gönderilmiş, Birlik Yönetim Kurulu oy birliği ile sorunun hızlıca çözümüne yönelik görüşmelere katılma kararı almıştır. Mart ayında başlanan görüşmelerde önce mart sonuna kadar, sonuçlanmayınca ise Nisan sonuna bitirilmesi gerektiği belirtildi o da olmadı mayıs ayı sonuna geldik. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile Sosyal Sigortalar Dairesi arasında yürütülen görüşmelerde tam sona gelindi dediğimiz anda yeni sorunlar ortaya çıkarılmaktadır. Yapılan görüşmelerde sorunların çözüldüğü belirtilse de son noktayı koymak için bir araya gelinememiştir. 3 aydır yapılan görüşmelerde sorunların çözümüne yönelik hızlıca kararlar üretilmesine rağmen tatafınızdan ve hükümet kanadından kesin olarak onay verilememiş, sözleşmenin son hali yazılmamıştır.

Hastaların ilaca erişememesi nedeniyle fonda biriken parayı umarız hükümet, tasarruf olarak değerlendirmiyordur. Bu süreçte çalışanların primlerinden kesintiler yapılırken aynı zamanda da ceplerinden binlerce lira ödeyerek sağlıklarını korumaya çalışan sigortalı emekçilerin bir an önce mağduriyetlerini sonlandırılmalıdır.

Sigortalılara, sendikalara, hasta hakları derneklerine açık çağrımızdır: İlaç parası ödememek için oyalanıyorlar. Hakkınızı talep ediniz!

Hükümetin başı Başbakan Sn..Ünal Üstel olmak üzere tüm bakanları, sigortalar dairesi yönetimini bu mağduriyetin giderilmesi için ivedi göreve ve çözüm odaklı iş birliğine davet ederiz!

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar