KTTB: Risk grubundaki kişileri korumalıyız - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

KTTB: Risk grubundaki kişileri korumalıyız

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu, 4 Mayıs tarihi itibari ile alınan toplumsal önlemlerin bir kısmının gevşetildiğine vurgu yaparak, gevşetme kararı alınan bu günlerde, risk grubundaki kişilerin korunmaya devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu, hastalıktan en çok etkilenen kişilerin kimler olduğunu açıkladı.


Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Vudalı’nın imzası ile yapılan açıklama şöyle:

“Tüm dünyada olduğu gibi COVID-19 hastalığı bizi de etkilemiştir. 4 Mayıs tarihi itibari ile alınan toplumsal önlemlerin bir kısmı gevşetilmiştir. Gevşetme kararı alınan bu günlerde, risk grubundaki kişileri korumaya devam etmemiz gereklidir. Risk grubundaki kişilerin işe başlatılması durumunda ‘home office’ yani evden çalışma sağlanmalı veya uygulanamıyor ise idari izin verilmelidir. Risk grubundaki kişileri etkin bir aşı veya tedavi bulunana kadar korumaya devam etmemiz önemlidir.

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. Bu nedenle ne kadar zor da olsa risk grubundaki sevdiklerimiz ile aramıza fiziksel mesafe (2 metre) koymamız gerekiyor. Ancak bu stresli ve izole dönemde onları yalnız bırakmayalım, telefon veya görüntülü konuşma ile sevdiklerimiz ile iletişimde kalalım.

Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler (Risk grubu):

60 yaş üstü olanlar

Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:

Kalp hastalığı

Hipertansiyon

Diyabet

Kronik solunum yolu hastalığı

Kanser

Obezite”

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar