KıbrısSürmanşet

KTÖS: YYK açıkça tehdit ediyor


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil YYK’nın sisyasete alet olduğunu iddia etti ve konuyu yargıya taşıyacaklarını duyurdu.

Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun sesini kısmaya ne TC yetkilerinin, ne de adamızın kuzeyindeki işbirlikçilerinin gücünün yetmeyeceğini de söyledi.Açıklama şöyle:

Yayın Yüksek Kurulu 25 Haziran tarihinde Kanal Sim’de Ahmet Ertaç ve Ali Rıza Altay’ın yapımcısı olduğu “Üçlü Bakış” programında ve 26 Haziran tarihinde Ali Kişmir’in yapımcısı olduğu Radyo Mayıs’taki “Soruyorum” isimli programda konuşulanları toplumu şiddet, terör ve etnik ayrımcılığa sevk eden, toplumda nefret duyguları uyandıran, kişi ve kuruluşları eleştiri sunuları ötesinde küçük düşürücü, zarara uğratıcı, aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın olarak değerlendirip, uyarı göndermiştir. Fakat yukarıda atfedilen suçlarla ilgili kanıtları sunmamıştır.

YYK’dan Açık Tehdit

Adamızın kuzeyini kolonize etmek amacıyla Kıbrıs Türk toplumunun düşüncelerini susturmaya yönelik faaliyetler, Ankara hükümetlerinin talimatları ile bir bir uygulanmaya konmaktadır.

Ekonomik paket ile yoksullaştırma,  dini baskılar ile İslamlaştırma politikalarının yanında, TC Elçiliği tarafından organize edilen siyasi hareketler gözle görünür şekilde artmıştır.

Mobese kameralar ile tüm toplumu gözetleme işlevinin yanında “Bilişim Suçları Yasası “ ile tüm toplumu sansürleme gibi adımların siyasiler elilye atıldığı bu günlerde, Türkiye’de Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın internet ile ilgili söylediklerine dikkat çekmek gerekmektedir. Sn. Erdoğan, “Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” demiştir. Bunun anlamı bugüne kadar hapse attığımız aydın, gazeteci, sendikacı, vatandaş yetersizdir, daha fazlasını hapse atmak istiyoruz, demektir.

Türkiye’yi yönetenlerden aldıkları talimatlarla Kıbrıs Türk toplumuna yıllarca mandıra hayatı yaşatan adamızdaki işbirlikçiler, aynı uygulamaları bizde de adım adım ileriye taşımaktadırlar. 2018 yılında TC yetkililerinin talimatları ile polisin gözleri önünde Afrika Gazetesi’ne linç girişiminde bulunan zihniyet, Diyalog TV’nin yayınlarını durdurmuş, halktan toplanan vergilerle idame ettirilen Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ise ayrılıkçı rejimin ve işbirlikçi UBP’nin yayın organı durumuna getirilmiştir. Nazi Almanyası dönemindeki gibi hiçbir muhalif sese ve eleştiriye tahammülü olmayan AKP zihniyeti adamızın kuzeyinde de her alana el attığını görmekteyiz.

Bununla birlikte, Yayın Yüksek Kurulu 25 Haziran tarihinde Kanal Sim’de Ahmet Ertaç ve Ali Rıza Altay’ın yapımcısı olduğu “Üçlü Bakış” programında ve 26 Haziran tarihinde Ali Kişmir’in yapımcısı olduğu Radyo Mayıs’taki “Soruyorum” isimli programda konuşulanları toplumu şiddet, terör ve etnik ayrımcılığa sevk eden, toplumda nefret duyguları uyandıran, kişi ve kuruluşları eleştiri sunuları ötesinde küçük düşürücü, zarara uğratıcı, aşağılayıcı veya iftira niteliği taşıyan yayın olarak değerlendirip, uyarı göndermiştir. Fakat yukarıda atfedilen suçlarla ilgili kanıtları sunmamıştır. Burada görüleceği üzere yayın kuruluşlarına yönelik açık bir tehdit vardır.

Konu ile ilgili olarak Yayın Yüksek Kurulu’nun siyasete bulaşan bu girişimini uluslararası alana ve yargıya taşıyacağımızı duyurur, Kıbrıs Türk toplumunun sesini kısmaya ne TC yetkilerinin, ne de adamızın kuzeyindeki işbirlikçilerinin yetmeyeceğini vurgularım.

Saygılarımızla.

                                                                                                                     

Şener Elcil

KTÖS Genel SekreteriBaşa dön tuşu