KTÖS: Okul sporları paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
KıbrısManşet

KTÖS: Okul sporları paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak

KTÖS Mustafa Baybora: ” Okul sporları paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), 2022-23 eğitim öğretim yılında okul sporları etkinliklerinin yeniden başlamasının  ilkokul öğrencileri arasında mutluluk ve heyecan yarattığını, ancak  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesine bağlı okul sporlarının, paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak olması, merkeziyetçi ve dayatmacı yaklaşımı sonucunda okul sporları etkinliklerinde çocukların heyecan ve mutluluklarına gölge düştüğünü iddia etti.

 


KTÖS Başkanı Mustafa Baybora, pandemi döneminde  ilköğretim çağındaki öğrencilerin beden eğitimi ve spor etkinlileri de kesintiye uğradığını belirterek,  İlkokul çağındaki çocukların fiziksel ve sosyal gelişimlerinde beden eğitimi ve oyunun çok önemli olduğunu kaydetti.

Baybora,  9-11 yaş kategorisi üzerindeki kurallar ile müsabakaların yapılmasının  çocukları fiziksel olarak olumsuz etkilediğini, mevcut kurallara göre hakem yetersizliğinden  müsabakalarda adaletsizlik yaratıldığını iddia etti.

“Haziran ayında yayınladığımız araştırmamızın sonuçlarına göre okullarımızın yüzde 55’inde spor malzemeleri eksiktir. Bu eksiklikler tamamlanmamıştır” diyen Baybora,  okullara tek bir kuruş bütçe verilmediği gibi, spor müsabakalarına taşımacılık için katkı da yapılmadığını, bunun da birçok okulu yaratılan merkezi sistem dışına itmekte ve katılımlarını engellemekte olduğunu ifade etti.

 Öğrenci sayısı 600 ve üzeri okullar ile öğrenci sayısı 100 ve altında olan okulların aynı şartlarda gruplanmasının  okullar arası eşitsizlik yarattığını ve müsabaka sonuçlarının  çocuklarda hayal kırıklığı ve travma yarattığını kaydeden Baybora, “Okulları ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakan; çocuklarda oluşan hayal kırıklığının, mutsuzluğun ve travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’dur.” İddiasında bulundu.

Açıklama şöyle:

Dünyayı ve ülkemizi olumsuz etkileyen Covid-19 salgınının üçüncü yılına girmiş bulunmaktayız. Salgının yarattığı tüm olumsuzlara rağmen, bu süreçte eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi öğretmenlerin ortaya koyduğu özveri ve fedakârlık sayesinde olmuştur.

Salgından dolayı ilköğretim çağındaki öğrencilerin beden eğitimi ve spor etkinlileri de kesintiye uğramıştır.  İlkokul çağındaki çocukların fiziksel ve sosyal gelişimlerinde beden eğitimi ve oyun çok önemlidir. Sınıf dışı etkinliklerde oyun ve beden eğitimi faaliyetleri çocukların paylaşım duygularını geliştirmektedir.

2022-23 eğitim öğretim yılında okul sporları etkinliklerinin yeniden başlaması ilkokul öğrencileri arasında mutluluk ve heyecan yaratmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesine bağlı okul sporlarının, paylaşımcı ve kapsayıcılıktan uzak olması, merkeziyetçi ve dayatmacı yaklaşımı sonucunda okul sporları etkinliklerinde çocukların heyecan ve mutluluklarına gölge düşmüştür.

1) 9-11 yaş kategorisi üzerindeki kurallar ile müsabakaların yapılması çocukları fiziksel olarak olumsuz etkilemiştir.

2) Mevcut kurallara göre hakem yetersizliğinden dolayı müsabakalarda adaletsizlik yaratılmıştır.

3) Haziran ayında yayınladığımız araştırmamızın sonuçlarına göre okullarımızın yüzde 55’inde spor malzemeleri eksiktir. Bu eksiklikler tamamlanmamıştır.

4) Okullara tek bir kuruş bütçe verilmediği gibi, spor müsabakalarına taşımacılık için katkı da yapılmamaktadır. Bu da birçok okulumuzu yaratılan merkezi sistem dışına itmekte ve katılımlarını engellemektedir.

5) Öğrenci sayısı 600 ve üzeri okullar ile öğrenci sayısı 100 ve altında olan okulların aynı şartlarda gruplanması, okullar arası eşitsizlik yaratmış ve müsabaka sonuçları çocuklarda hayal kırıklığı ve travma yaratmıştır.

Okulları ekonomik zorluklarla karşı karşıya bırakan; çocuklarda oluşan hayal kırıklığının, mutsuzluğun ve travmanın sorumlusu eğitimi yönetemeyen Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’dur.

Saygılarımızla,

 

 

Mustafa Baybora

KTÖS Başkanı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar