KTÖS: Eğitim Bakanlığı’nın ilkokullara göndermiş olduğu 23 Nisan kutlama genelgesi büyük bir infial yaratmıştır - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 18, 2024
KıbrısManşet

KTÖS: Eğitim Bakanlığı’nın ilkokullara göndermiş olduğu 23 Nisan kutlama genelgesi büyük bir infial yaratmıştır

KTÖS, Eğitim Bakanlığı’nın ilkokullara göndermiş olduğu 23 Nisan kutlama genelgesi büyük bir infial yarattığını açıkladı.

KTÖS, Eğitim Bakanlığı’nın ilkokullara göndermiş olduğu 23 Nisan kutlama genelgesi büyük bir infial yarattığını açıkladı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Mustafa Baybora, Eğitim Bakanlığı’nın, 7 Mart tarihinde ilkokullara gönderdiği 23 Nisan kutlama genelgesinin büyük bir infial yarattığını belirtti.

Kıbrıs Türk toplumunun tarihindeki büyük kayıplarının ve acılarının yaşandığı bu dönemde okul etkinliklerinin müzikli ve coşkulu bir şekilde devam etmesinin toplum vicdanında yer bulmadığını ifade eden Baybora, “Unutulmamalıdır ki, acıların bayramı olmaz” dedi.


Baybora yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunun, tarihindeki en ağır ekonomik, siyasi ve kültürel buhranı yaşadığı bir dönemde, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen deprem sonrasında toplumun yaşadığı buhranın derinleşerek, arttığını kaydetti.

Türkiye’de ve ülkede meydana gelen can kayıplarının toplumu derinden etkilediğini ve büyük bir travma yarattığını ifade eden Baybora, “Can kayıplarının büyük bir bölümü depremin etkisinden değil imar affı ve ihmalden meydana gelmiştir” dedi.

Yaşanan depremin ülkedeki yapıların tartışılmasını beraberinde getirdiğini belirten Baybora, ilköğretimdeki okul sayısının yüzde 80’inin 1974 öncesi yapılar olduğunu ifade etti.

-“Okul binalarının risk sıralama raporları toplumla şeffaf şekilde paylaşılmalı”

Eğitim Bakanlığı’nın, okul binalarının risk sıralama raporlarını, toplumla şeffaf bir şekilde paylaşması gerektiğini kaydeden Baybora, şöyle devam etti:

“Raporların sonucu doğrultusunda en kısa sürede okul binalarının deprem yönetmeliğine uygun güçlendirilmesi veya yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul çalışanlarının can güvenliği endişesi yaşamadan eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi hayati önem arz etmektedir.”

Toplumun Mağusa özelinde büyük kayıplar ve acılar yaşadığını belirten Baybora, “Mağusa’da her evde matem ve yas vardır. Ülke genelinde okullarda yapılacak olan etkinlikler, kayıplarımızı göz önünde bulundurarak, düzenlenmelidir” dedi.

Eğitim Bakanlığı’nın 7 Mart’ta ilkokullara gönderdiği 23 Nisan kutlama genelgesinin büyük bir infial yarattığını kaydeden KTÖS Başkanı Baybora, şu ifadeleri kullandı:  

“Kıbrıs Türk toplumunun tarihindeki büyük kayıplarının ve acılarının yaşandığı bu dönemde okul etkinliklerinin müzikli ve coşkulu bir şekilde devam etmesi toplum vicdanında yer bulmamaktadır. Kaybettiğimiz çocuklarımızın anılarının yaşatılması ve anılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, acıların bayramı olmaz.”

Açıklama şöyle:

Kıbrıs Türk toplumunun, tarihindeki en ağır ekonomik, siyasi ve kültürel buhranı yaşadığı bir dönemde, 6 Şubat tarihinde Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında toplumumuzun yaşadığı buhran derinleşerek artmıştır.

 

İçinde bulunduğumuz bu dönemde Türkiye’de ve yurdumuzda meydana gelen can kayıpları bizleri derinden etkilemiş ve büyük bir travma yaratmıştır. Can kayıplarının büyük bir bölümü depremin etkisinden değil imar affı ve ihmalden meydana gelmiştir.

 

Yaşanan deprem sonrası yurdumuzdaki yapıların tartışılmasını beraberinde getirmiştir. Kendi alanımız olan ilköğretimdeki okul sayısının %80’i 1974 öncesi yapılardır. Eğitim Bakanlığı okullar ile ilgili ortaya çıkan okul binalarının risk sıralama raporlarını, toplum ile şeffaf bir şekilde paylaşması gerekmektedir. Raporların sonucu doğrultusunda en kısa sürede okul binalarının deprem yönetmeliğine uygun güçlendirilmesi veya yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul çalışanlarının can güvenliği endişesi yaşamadan eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi hayati önem arz etmektedir.

Toplumumuz Mağusa özelinde büyük kayıplar ve acılar yaşamıştır. Mağusa’da her evde matem ve yas vardır. Ülke genelinde okullarda yapılacak olan etkinlikler yaşanılan kayıplarımızı göz önünde bulundurarak düzenlenmelidir. Eğitim Bakanlığı’nın 7 Mart tarihinde ilkokullara göndermiş olduğu 23 Nisan kutlama genelgesi büyük bir infial yaratmıştır.

Kıbrıs Türk toplumunun tarihindeki büyük kayıplarının ve acılarının yaşandığı bu dönemde okul etkinliklerinin müzikli ve coşkulu bir şekilde devam etmesi toplum vicdanında yer bulmamaktadır. Kaybettiğimiz çocuklarımızın anılarının yaşatılması ve anılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, acıların bayramı olmaz.

 

Saygılarımızla.

 

Mustafa Baybora

     KTÖS Başkanı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
2
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
1
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar