KıbrısManşet

KTHES: Yeni meslektaşlarımızın sisteme kazandırılması çağrısında bulunuruz


Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası hemşire sayısının yetersizliğine dikkat çekerek yetkililerden çözüm bulunmasını istedi.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “cumhuriyet meclisi idari, kamu ve sağlık işleri komitesine de çağrıda bulunarak hemşire kadrolarının artırılmasını içeren yasa tasarısının gündeme alınarak meclisin açılacağı güne kadar hazır hale getirilmesi ve hastalarımızın ihtiyacı olan yeni meslektaşlarımızın sisteme kazandırılması çağrısında bulunuruz.” İfadelerini kullandı.KTHES’in paylaşımı şu şekilde:
Değerli Üyemiz, değerli meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine.
Geçmiş yıllardan itibaren hemşire ve ebe sayıları sistemi çevire bilme bakımından zaten yetersizken, pandemi başladığı günden itibaren bu eksikliğin hat safhaya ulaştığı günlerden geçmekteyiz.
Bu süreçte sistemin güçlendirilmesi adına, kısmen ’de olacak şekilde bir istihdam yapılmıştır.
Ne var ki bu istihdamın yetersiz olduğunu her noktada vurgulayarak devamının yapılması yönünde talepte bulunup baskı göstermiştik. Ancak çeşitli gerekçeler gösterilerek hemşire istihdamı ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılmamıştı.
Bu öngörüsüzlük sonucunda ise; Artan vaka sayıları, hastaneye yatış oranlarındaki artış ve hali hazırda pandemi dışında kalan diğer bölümlerin ve branşların işleyişi sistemi ciddi oranda sekteye uğratmıştır. Hem merkez Lefkoşa hem de farklı ilçelerdeki hastanelerden hemşire çekilmeye çalışılarak aksaklıklar ve problemler çözümlenmeye çalışılıyor. Burada unutulmaması gereken en önemli konunun ise meslektaşlarımızın sürekli olarak bir yerden alınıp başka bir yere verildiğinde eksikliğin giderildiği anlayışının yetkililerde hâkim olmasıdır.
Aksine sürekli olarak her serviste ve her bölümde eksiklik yaratılmıştır. Bu durum gerek meslektaşlarımızda psikolojik yorgunluk, bıkkınlık, yaratmış Gerekse sistemin işleyişinde ciddi manada aksaklıklara yol açmıştır. Artık bu aksaklıklar giderek daha da büyük sorunlara yol açmaya başlamıştır.
Organizenin ve yönetim şemasının belirlenemediği bir yerde sağlıklı bir hizmetin verilebilmesi mümkün değildir. İşler dönsün nasıl dönerse dönsün zihniyeti artık anlayışı ile karşılanamayacak boyutlara gelmiştir.
Organizasyonsuzluk ve iş bilmezlikte zirve yapmış bulunulmaktadır. Özellikle son günlerde yoğun bakımlar için atılan adımlarda bunun tam manasıyla bir örneğini yaşamaktayız.
Bu sonuçsa bizlere:
1- Dr. Burhan Nalbantoğlu devlet hastanesi yoğun bakımından personel alıp pandemi yoğun bakıma yollanması,
2- Gazimağusa devlet hastanesi yoğun bakımından personel alınıp pandemi hastanesi yoğun bakıma yollanmaya çalışılması,
3- Dr. Burhan Nalbantoğlu devlet hastanesi yenidoğan yoğun bakım servisinin personelinin başka yerlere görevlendirilmesi ve servisin tamamıyla ek mesai ile dönmesine yol açması.
4- Rutinde çalışan servislerin personellerinin sürekli başka servislere kaydırılmaya çalışılması.
Bu anlattıklarımız buz dağının görünen yüzüdür. Bu yapılan organize ile aksine sağlık alanındaki dinamik yapı çökertilmektedir. Personel kaydırılması pek tabi gerek olduğu zaman yapılması gerekmektedir. Bunun süreklilik arz etmesi, gerek servislerin gerekse yoğun bakımların personel sayılarının azalmasına ve/veya azaltılmasına sebebiyet verecektir. Buna bağlı olarak kapasitenin düşülmesine sebep olunmuş, verilen personelin sürekli ve dinlenmeden düzgün izin dahi kullanmadan çalışmasına yol açmıştır.
Hastalarımıza etkin bir hizmet sağlayamayacağımız gibi bu uzun süren nöbetlerden kaynaklı durumlarda ise hata yapma olasılığımızın ciddi anlamda artacağı bir durum yaratılmıştır. Böylesine durumlar Kabul edilebilir değildir.
Pek tabi buradaki meslektaşlarımızı asla ve asla suçlamıyoruz suçlayıcı açıklamalarda bulunacak herkese de şimdiden açık bir şekilde söylüyoruz biz her bir meslektaşımızın ve üyemizin yanındayız. Buradan her birine binlerce teşekkür ediyoruz. Verilen Her görevi laiki ile yerine getirmektedirler.
Yöneticilerin organizasyon eksikliği yüzünden her zaman personelin yara aldığı bir ortam yaratılmış alınan bu kararlar doğrultusunda ise devletimiz ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğratılmıştır.
Hal ve gidişatın böyle olacağını öngöremeyen ve yoğun bakımlar, rutinde çalışan servisler için yeni meslektaşlarımızın yetiştirilmesini sağlamayan/sağlayamayan idare tümden sorumlu ve suçludur.
Gidişatın böyle olabileceğine karşın istihdam için sıcak bakan sağlık bakanına gerekli ivediliği sağlamayan hükümet tümden sorumlu ve suçludur.
Değerli üye, meslektaş ve halkımız, bizler her daim olduğu gibi pandemi ile mücadelede dün olduğu gibi yarın da devam edeceğiz, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Ancak vizyonsuz ve öngörüsüz davranarak gelinen noktada sözde çözüm üretebilme paniği ile hemşirelerin oradan oraya savrularak ezilmelerine de izin vermeyeceğiz. Çözüm ürettiğini sanma gafletine düşenlere geç olmadan harekete geçmeye davet ediyoruz.
Ayrıca buradan cumhuriyet meclisi idari, kamu ve sağlık işleri komitesine de çağrıda bulunarak hemşire kadrolarının artırılmasını içeren yasa tasarısının gündeme alınarak meclisin açılacağı güne kadar hazır hale getirilmesi ve hastalarımızın ihtiyacı olan yeni meslektaşlarımızın sisteme kazandırılması çağrısında bulunuruz.
Saygılarımızla.
KTHES
Y.K BAŞKANI
İBRAHİM ÖZGÖÇMENBaşa dön tuşu