KTHES: Sağlıklı bakanlığı ve savcılık bu konuda derhal adım atmalı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 2, 2023
KıbrısManşet

KTHES: Sağlıklı bakanlığı ve savcılık bu konuda derhal adım atmalı

KTHES, Mehmetçik Sağlık Ocağı'nda iki hemşirenin darp edilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı ve Savcılığı göreve davet etti.
KTHES, Mehmetçik Sağlık Ocağı’nda iki hemşirenin darp edilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı ve Savcılığı göreve davet etti.

Hemşireler, Mehmetçik Sağlık Ocağı’nda iki meslektaşlarına yönelik yapılan darp olayını kınadı, Sağlık Bakanlığı ve Savcılığı göreve çağırdı.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Başkanı Ali Özgöçmen’in ortak yaptığı yazılı açıklamada, hemşirelerin, aldıkları çağrı üzerine olay yerine giderek, görevlerini yerine getirmeye çalışırken müdahale etmek istedikleri kişi tarafından darp edildiklerini kaydetti.  


“Akla mantığa sığmayan” olarak nitelenen bu davranışın, hiç bir koşulda kabul edilemeyeceği ve affedilemeyeceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Açıklama şöyle:
Sağlık Bakanlığı ve Savcılığı Göreve Davet Ediyoruz.
Mehmetçik Sağlık Ocağında çalışan iki meslektaşımız aldıkları çağrı üzerine olay yerine giderek görevlerini yerine getirmeye çalışırken müdahale etmek istedikleri kişi tarafından darp edildiler. Akla mantığa sığmayan bu davranış hiç bir koşulda bizler tarafından ne kabul edilebilir nede affedilebilir. Bizler biliyoruz ki toplum içinde yok denecek azınlıkta olan bu kişiler hiç birimizi temsil etmedikleri gibi toplum içinde de itibarları yoktur. Sendika ve birlik olarak devletin memuru olan hemşirelere yapılan bu saldırı karşısında başta sağlık bakanlığı ve nezdinde savcılığın harekete geçmesi için çağrıda bulunur göreve davet ederiz. Sağlıklı bakanlığı ve savcılık bu konuda derhal adım atmalıdır ki bir gün can kayıpları yaşanacak vahim olaylar yaşanmasın, aksi halde o gün geldiğinde çok geç kalınmış olacak. Unutulmamalıdır ki bu saldırılar sağlık çalışanlarını görevinden alı koyarak bir başka insanımızın sağlık hizmeti alamamasına hatta belki de sağlık hizmetine ulaşamadığı için hayatına mal olabilir, buna da hiç kimsenin hakkı yoktur! Bu nedenle sağlık çalışanlarına şiddete caydırıcı cezalar getirilmesi için yasal düzenleme getirecek politik kararlar üretilmelidir. Kamu davası dışında sendika ve birlik olarak meslektaşlarımızın kişisel davasının yürütülmesinde yanında ve takipçisi olurken şiddetin her türlüsünü kınadığımızı kamuoyu ile paylaşır meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileriz.
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar