KıbrısManşet

KTGAB: Çift aşılı yolculara 10 gün karantina uygulamak haksızlıktır


Kıbrıs Türk Gençlik ve Aile Birliği İngiltere, İngiltere’den KKTC’ye gelenlere 10 gün karantinada zorunluluğu getirilmesine tepki gösterdi.

KTGAB, İngiltere’nin covid-19 salgını vakalarının artmasından dolayı kırmızı listeye alınmasıyla birlikte İngiltere’den gelecek olanların artık 10 gün karantinada kalması zorunluluğunun gelmesi üzerine yazılı açıklamayla tepki gösterdi ve bunu haksızlık olarak niteledi.

Açıklamada, ‘‘Bulaşıcı hastalıklar üst komitesinin İngiltere yolcularına yönelik aldığı karar özellikle çift aşılı yolcular için büyük bir haksızlıktır. Dünya çapında çeşitli ülkeler çift aşılı kişiler için ayrıcalık yaparken veya sadece PCR şartı uygularken, KKTC hem PCR testi hem de 10 karantina şartı uyguluyor. İngiltere’den Güney Kıbrıs üzerinden Kuzey’e giden yolcular 3 PCR testi yapmak zorunda. Uçuşlarından önce İngiltere’de negatif PCR test sonucu şart, daha sonra Güney’e varınca yine 30 Euro ödeyip PCR testi yapıyorlar ve 3 saat bekliyorlar ve daha sonra Kuzey Kıbrıs’a geçmek için PCR testi yapıyorlar. Çift aşılı yolcular hem 3 PCR testi yapıp hem de 10 gün karantina yapmak zorunda kalması mantık dışı” iddiasında bulunuldu.Açıklamada, İngiltere’de yaşayan bazı Kıbrıslı Türklerin sırf karantinasız giriş yapabilmesi için çift aşısını yaptırdığını, uçak biletini kestiğini, ama şu an biletlerinin de yanmasıyla karşı karşıya kaldığı, bazılarının iş koşullarından dolayı sadece 2 veya en çok 3 hafta izin alma imkânına sahip olduğu, çift aşılı ve negatif test sonucuna sahip olan kişilerin 10 gün karantina da kalıp bunun ücretini de ayrıca karşılamak zorunda olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Güney Kıbrıs’ın kırmızı kodlu ülkeler arasına girmesine rağmen, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında ‘ada içi giriş kriterlerine’ haiz olduğu ve ‘seviye 2’ grubunda yer aldığı için, iki taraf arasındaki geçiş noktalarındaki mevcut uygulamalarda herhangi bir değişiklik olmayacağını, Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçişlerde ‘7 günde bir negatif antijen/PCR testi’ ibraz edilmesi uygulamasına devam edileceğine de dikkat çekildi.

Açıklamada, “Bu kararın en erken zamanda tekrar revize edilmesine talep ediyoruz, aksi takdirde İngiltere’deki Kıbrıslı Türk memleketlerine değil yabancı ülkeleri tercih etmek zorunda kalacak. Çift aşılı yolculara 10 gün karantina zorunluğu uygulamak haksızlıktır” denildi.

 Başa dön tuşu