Kıbrıs

“Krizin temelinde Kıbrıs sorunu yatmakta”


Cumhurbaşkanı Akıncı: “İnisiyatif alıp adım atmam gerekliliği doğarsa; bunu yapacağımdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Ancak sadece bir tarafın inisiyatif alıp adım atması sorunun çözümünde yeterli değildir.”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sendikal Platform yetkililerini kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanlığı’nda saat 11:00’de gerçekleşen kabulde, platform yetkilileri Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yaşanan ekonomik krizin aşılabilmesi için hazırladıkları önerileri içeren dosyayı sundu. Sendikal Platform tarafından hazırlanan çalışmanın, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizden çıkış yolları aranmasına yönelik önemli bir sorumluluk göstergesi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Hangi makamda olursak olalım bu ülkenin insanıyız. Ülkede işler kötüye giderse bundan hepimiz zarar görürüz. İşler iyiye giderse hepimiz yarar görürüz” diye konuştu.

“3 YILI AŞKIN SÜREDE KARARLILIKLA HAREKET ETTİM VE ZAMANA OYNAMADIM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ülkenin içerisinde bulunduğu durumda, konjunktürel bir takım sıkıntıların yanında kangrenleşmiş Kıbrıs Sorunu’nun da rolü olduğunu belirtti. Eylül ayı sonlarında New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile Kıbrıs Sorunu’nun konuşulacağını dile getiren Cumhurbaşkanı, “3 yılı aşkın sürede artık bu konunun bir sonuca ulaşması için kararlılıkla hareket ettim ve zamana oynamadım. Adım atılması ve inisiyatif alınması gereken yerde o inisiyatifleri, beraberinde taşıdığı riskleri de göğüsleyerek aldım. Eğer New York’ta yine benzeri bir tablo ortaya çıkar ve benim inisiyatif almam, adım atmam gerekliliği doğarsa bunu yapacağımdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır.” dedi.

“SADECE BİR TARAFIN İNİSİYATİF ALIP ADIM ATMASI; SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE YETERLİ DEĞİL”

Alınan inisiyatiflerin ve atılan adımların karşılıklı olması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sadece bir tarafın inisiyatif alıp adım atmasının sorunun çözümünde yeterli olmadığının altını çizdi. Bir tarafı suçlama niyetinde olmadığını, günü ve zamanı geldiğinde Kıbrıs Sorunu’yla ilgili sergilenecek tavırları beklemekte olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Rum tarafında bu işin bir elli yıl daha gidemeyeceğini kavrayan açıklamalar gelmeye başladı ve bu yeni bir durumdur. Artık bir dönemin sonuna gelindiği ve statükonun sadece Kıbrıslı Türkler için değil, Rumlar için de yararlı bir şey olmadığını seslendiren insanların sayısı artıyor. Bu, iyi bir gelişmedir fakat bunun samimiyeti ve pratiğe ne türlü yansıyacağı önemlidir.” şeklinde konuştu.

“KARARLI DAVRANILIRSA FEDERAL BİR ÇÖZÜME ULAŞMAK HALEN MÜMKÜN”

Cumhurbaşkanı Akıncı, adadaki iki tarafın meşru hak ve çıkarlarını gözetecek federal bir çözüme ulaşmanın, karşılıklılık temelinde kararlı davranılırsa halen mümkün olduğuna duyduğu inancı da konuşmasında ifade etti.

“SADECE PARA BİRİMİNİN DEĞİŞTİRİLİP EURO’YA GEÇİLMESİ İLE ÜLKEDE YAŞANAN EKONOMİK KRİZ SONA ERMEYECEK”

Konuşmasında dövizde yaşanan hareketlilik ve ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan da bahseden Cumhurbaşkanı, sadece para biriminin değiştirilip Euro’ya geçilmesi ile ülkede yaşanan ekonomik krizin sona ermeyeceğini belirtti. Yunanistan ve Rum tarafının Euro kullanmasına rağmen ekonomik krizler yaşadığını konuşmasında anımsatan Cumhurbaşkanı, “Hangi para birimini kullanacağınız önemlidir. Bununla birlikte ev ödevlerinin de yapılması gerek” dedi. Cumhurbaşkanlığı ekonomi danışmanı tarafından hazırlanan çalışma ve incelemeleri sözlü olarak hükümete aktardığını ve çalışmanın rapor haline getirilerek hükümete sunulduğunu belirten Cumhurbaşkanı, Sendikal Platform’un önerilerini kapsamlı bir şekilde inceleyeceğini ifade etti. Sendikal Platform tarafından yapılan çalışmaların hükümet tarafından değerlendirileceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaşanan ekonomik krizden el birliğiyle çıkılmasından başka bir çare bulunmadığına vurgu yaptı

ELCİL: “YAŞANAN KRİZİN TEMELİNDE KIBRIS SORUNU’NUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ YATMAKTA” 

Kabulde Sendikal Platform adına konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin, Türk Lirası kullanımından ötürü Kuzey Kıbrıs’ı da derdinden etkilediğini ifade etti. Sendikal Platfotm’un toplumsal sorumluluk gereği, neler yapılabileceği konusunda arayış içerisinde olduğunu kaydeden Elcil, Ağustos ayında düzenlenen çalıştayda neler yapılabileceğinin ele alındığını ve 70 maddelik çözüm önerileri hazırlandığını dile getirdi. Ülkede yaşanan ekonomik sorunlara alınacak tedbirlerin geçici rahatlamalar getireceğine vurgu yapan Elcil, yaşanan krizi temelinde Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünün yatmakta olduğuna dikkat çekti.

“ÇÖZÜME ULAŞILMASI; SİYASAL, SOSYAL VE EKONOMİK GELİŞMELER BAĞLAMINDA SENDİKAL PLATFORM AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Crans Montana sonrası Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın devlet adamlığına yakışır bir pozisyon ortaya koyduğunu ifade eden Elcil, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın duruşunu takdir ettiklerini belirtti. Eylül ayında tarafların New York’ta bir araya gelmesinin ardından müzakerelerin sonuç alıcı bir şekilde başlamasını temenni ettiklerini kaydeden Elcil, çözüme ulaşılmasının siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmeler bağlamında Sendikal Platform açısından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı