Kriz ertelenmiş olabilir ama gerçekler çok yakında ortaya çıkacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

Kriz ertelenmiş olabilir ama gerçekler çok yakında ortaya çıkacak

 

Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum Lider NikosAnastasiadisÇarşamba akşamki beş saatlik görüşmedeİsviçre toplantısını neredeyse riske atan anlaşmazlığı çözmek yerine sadece krizi ertelediler.


Kıbrıs Türk tarafı İsviçre’de Güvenlik ve Garantiler de dahil tüm konuların masada olmasını, ve artık tarafların tüm açıkta kalan konulardaki durumu görerek hangi noktalarda ne kadar esneyebileceklerine karar vermelerini istiyor. Bu çerçevede, Kıbrıs Türk tarafı Türkiye ve Yunanistan’dan da üst düzey temsilcilerin İsviçre’de olmasını ve geri planda gayrıresmi olarak Güvenlik ve Garantilerle ilgili pozisyonlarını biraz daha olgunlaştırmalarını talep etti.

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Çarşamba günü Radyo Havadis’e yaptığı açıklamada bu yaklaşımın arkasındaki mantığı açıkça ortaya koydu. Akıncı 11 Şubat ortak anlaşmasında da belirtildiği gibi tüm konuların birbiri ile bağlantılı olduğunu, eğer 2016 hedefine ulaşılacaksa artık tüm konuların görüşülmesi gerektiğini söyledi. Akıncı, “Rum tarafı dönüşümlü başkanlığı kabul etmiyor. Ya kabul etmeyecek, ki bu çözüm olmayacak demektir, veya kabul etmek için başka şeyler görmeyi bekliyor. Bir tarafın bazı önemli konuları cebinde tutup başka konuları görmeyi beklediği gibi, Kıbrıs Türk tarafı da Toprak için Garantilerde veya Yönetimde ne olacağını görmek isteyebilir. Diğer konuları gözleyerek hareket edecek, bunu istemesi de normal,” dedi.

Kıbrıs Rum tarafı ise, Güvenlik ve Garantilerin sürecin en sonunda, tüm diğer konularda bir uzlaşmaya varıldıktan sonra ele alınması konusunda ısrarcı oldu.

Bu yaklaşımın arkasında çok büyük ihtimalle Toprak ve Garanti konularını birbirinden tamamıyla ayrı tutarak Kıbrıs Türk tarafını her iki konuda da esnemeye zorlamaplanı var. Çünkü Toprak ve Garantiler paralel şekilde ele alınırsa olası sonuç, bir konuda bir tarafın diğer konuda da diğer tarafın esnemesi olacaktır.

Müzakerelerin bundan sonraki aşamasının nasıl ele alınacağı ile ilgili bu fikir ayrılığı Çarşamba akşamı beş saat süren gergin görüşmede de aşılamamış olsa gerek ki, kriz, yapılan muğlak ve her yöne çekilebilecek bir açıklama ile ertelendi.

Birleşmiş Milletler sözcüsünün görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “İsviçre’deki toplantı, toprak başlığı ve çözümlenmemiş diğer tüm konulara, birbiriyle bağlantılı şekilde odaklanacaktır” denildi.

Daha önce de yazmış olduğum gibi,mevcut müzakere yöntemi artık tüketilmiştir.

Geriye kalan ve henüz üzerinde uzlaşmaya varılmamış dönüşümlü başkanlık, duygusal bağ kapsamında kimlerin mülklerine geri dönebileceği, ve Toprak ve Güvenlik ve Garantiler gibi konular, tarafların son ‘al-ver’de bağlayacakları konulardır. Dolayısıyla, eğer taraflar çözüm konusunda samimi iseler, artık tüm bu konuları birlikte ele alıp sonuca yürümek zorundadırlar. Bu konulardan bir tanesini ayırıp al-ver’in dışında tutmak maalesef Kıbrıs Rum tarafının çözüm iradesini sorgulamama neden olan bir tutumdur.

Eğer Rum tarafı tutumunu değiştirip İsviçre’de Güvenlik ve Garantileri de çoklu konferansın altyapısını hazırlayacak şekilde ele almayı kabul etmezse Kıbrıs Türk tarafı Toprak konusunu sadece kriterler üzerinde bir tartışma ile sınırlı tutacak ve masaya harita, köy adı veya yüzdeliklerin gelmesine izin vermeyecek.

Bu da İsviçre toplantısını havanda su dövmekten öteye gitmeyen bir zaman kaybına dönüştürecek.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar