Koronavirüsün kendilerine uğramadığını iddia eden Kuzey Kore'den DSÖ’ye tam destek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
DünyaSağlık

Koronavirüsün kendilerine uğramadığını iddia eden Kuzey Kore’den DSÖ’ye tam destek

Dünya Sağlık Meclisi’ne katılan Kuzey Kore heyeti, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) destek verdi ve koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu kurumu suçlayan ülkeleri eleştirdi.

Newsweek’in konuyla ilgili yer verdiği haberine göre heyet, oturum sırasında yaptığı açıklamada, DSÖ üyelerinin “afet durumlarını siyasi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışan ülkeler karşısında ihtiyatlı olması” gerektiğini söyledi.


Kuzey Koreli yetkililer herhangi bir ülke adı vermedi ancak salgını göz ardı etme konusunda DSÖ’nün ya da üye ülkelerden birinin suçlanmasının “sorumsuzluk” olduğunu belirtti.

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar ise oturumda yaptığı açıklamada, salgının kontrolden çıkmasındaki başlıca sebepleri sıralarken DSÖ’nün “dünyanın ihtiyacı olan bilgilere sahip olmada başarısız kaldığını” ifade etti.

Azar ayrıca en az bir üye ülkenin salgını gizlemek ve “tüm dünya için muazzam maliyetler” yaratmak amacıyla “şeffaflık yükümlülüklerini yerine getirmediğini” de iddia etti.

Üye devletler salı günü aldıkları kararla, DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un kuruluşun salgınla mücadeleden “edindiği deneyimler ve öğrendiği dersler” hakkında inceleme başlatması yönündeki kararı onaylamıştı.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump ve diğer Amerikalı yetkililer bugüne dek DSÖ’nün salgınla mücadelesine yönelik sert eleştiriler yöneltmişti.

Trump salı günü yaptığı açıklamada esaslı reformlar yapmaması halinde ülkesinin DSÖ’ye sağladığı fonları 30 gün sonra “kalıcı olarak” donduracağını duyurmuştu.

DSÖ’nün 30 Aralık 2019’dan itibaren Çin basınındaki haberlere de dayanarak virüs konusunda kesinlikle bilgi sahibi olduğuna değinen Trump, “31 Aralık’ta Tayvanlı yetkililer, DSÖ ile virüsün insandan insana bulaştığına dair iletişime geçti. Ancak DSÖ bu kritik bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Belki de bunun siyasi nedenleri vardı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar