Poli

Köpekli adam heykeli, dilenen kadın ve O’an…


Erol Uysal
Erol Uysal

Dünyanın en eski meslekleri arasında olan dilencilik günümüze dek süregeldi ve dünyada ortak sorun olarak kabul edildi.

Ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde değil, refah seviyesi yüksek,  gelişmiş ülkelerde de dilencilik yapılıyor…

2006 yılının son aylarıydı ve Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı adına Brüksel’de yapılacak etkinliği fotoğraflayacaktım.

Günübirlik etkinlikte, Kıbrıs’tan birçok örgüt, siyasi parti ve üniversite yetkilileri katılmıştı.

Etkinlik sonrası, Brüksel’in dünyaca meşhur, tarihi Grand Palace meydanına doğru yürümeye başladım. Etraftan insan manzaraları yakalamaya çalışıyorum. Meydana yaklaştığımda bebeğini battaniyeyle üzerine sarmış dilencilik yapan kadına gözüm ilişti. Onun peşinden gitmeye başladım. Tarihi sokaklar arasında ilginç bir ayrıntıydı ve kadının görüntüsünü nasıl bir kompozisyona ortak edebilirdim diye düşünüyordum. Aslında, “bir fotoğrafçı deklanşöre basmadan önce o görüntüyü kafasında kurgulayıp çekmiştir” diye bilinen bir söylem vardır. Gerçekten öyle bir durum içerisindeydim.

Kadın, insanlara doğru yaklaşıyor ve elindeki boş bardağı para atmaları için uzatıyordu. Kimse pek ilgilenmiyordu. Zaman zaman kadının önünde, bazen de arkasında yürüyordum.

Kadın, sulu havuzun kenarında kahvesini yudumlayan bir adama doğru hareket etti.

Belli ki dilenci kadın adama elindeki bardağı uzatarak para atmasını isteyecekti. O esnada havuzun etrafından dolaşarak, fotoğraflarını çekmek için uygun bir nokta buldum.

O ana kadar fark etmedim. Vizörü gözüme yerleştirdiğimde, bacağına yaslanmış köpek ile elindeki kitabı kalbine dayamış vaziyette bir adam heykelinin görüntüsü beliriverdi. Sürpriz olmuştu. Telaş içinde, kadraja heykelle birlikte kadının dilendiği esnadaki görüntüsünü de koyarak deklanşöre bastım. Ve ortaya bu fotoğraf karesi çıktı.

Sonraki yıllarda yerel ve yabancı basında kullanılan bir fotoğraf oldu.

Anıttaki insan heykelinin adı ise Charles Karel Buls’tu ve çeşme onun anısına yapılmıştı.

Brüksel şehrinin belediye başkanı ve siyasetçilerinden olan Blus, Belçikalılar için önemli bir değerdi…

 Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı