Köşe Yazarları

Koop, önleme karşılık veremedi


Koop Spor bu sezonun en kötü performansını sergilediği gecede hem savunmada hem de hücumda etkisiz kalırken rakibinin de etkili oyuncularına karşı aldığı önlemlere karşılık veremeyince serideki avantajını kaybetti.

Basketbolda normal sezonda takımlar fazla kasmaz. Esas mesele play-off’larda başlar.

İleriki maçlarda saha avantajını da ele geçirecek olan Yakın Doğu’nun bana göre final serisindeki en önemli özelliği, son 10 yıla baktığımız zaman, farklı takımlarda birçok kez bu seviyede boy gösteren tecrübeli bir koç Ahmet Gürel Alp’e sahip olması.

Alp, bu tip maçlarda rakibini 60 sayı civarında tutmayı hedefler ve takımını da buna göre hazırlar. Bunu da dün akşam oldukça iyi yaptılar. Son periyotta maçın koptuğu anlarda gelen 3 üçlüğü de saymazsak hem iç hem de dış şutlarda bir türlü ritim yakalayamayan ve hücum üretkenliğinden uzak görüntü çizen Koop’un sadece 45 sayı atmasına izin verdiler.

Alp’in dersine iyi çalışmış olduğunu gördük. Maçın kilidini açacak anahtar, Koop’ta sezon boyunca takıma 50-60 sayı civarında katkıda bulunan Evan-Peter ikilisinin durdurulmasıydı.

Bu durum Koop’un maç boyunca tüm üretkenliğini bitirecekti. Nitekim rakibin en etkili silahları olan Evan’ı dış şut ve penetrelerden, savunma yapmayı bile öğrettiği Kemal-İhsan ikilisiyle, pota altında da Peter’i, Pesic ve Filip’in dönüşümlü savunmalarıyla durduran YDÜ’nün bu taktiği tuttu. Hücumda da Gary ve Halil’in toplam 46 sayısıyla maçı koparttı.

YDÜ adına taktiksel savunma dün akşam tuttu tutmasına ancak iyi yönetilen faul problemi konusu diğer maçlarda krize neden olursa zor çekerler. Koop diğer maçlarda dün akşam ki kadar kötü olmayacaktır

Normal sezonu lider tamamlayan ve ligdeki iki maçta da rakibini mağlup ederek 1-0’lık avantajını koruyamayan Koop dün akşam büyük konsantrasyon eksikliği yaşadı.

Rakibin ilk 15 dakika boyunca maça başladığı ilk 5’le devam etmesi karşısında, Koop koçu Emrah Güven bu sürede bir türlü ideal 5’ini bulamadı. Etkili oyuncularına karşı alınan önlemlere bençten gelen oyuncular da karşılık veremeyince savunmada da agresifliği arttıramadılar.

Set oyunu oynamada zorlanan Koop’ta uzunlar Tayfun ve Andım da etkili olamayınca İrfan, Doğukan ve Mustafa da bir türlü oyuna giremedi. Koop serinin ikinci maçında mutlaka daha farklı bir görüntü çizecektir diye düşünüyorum.

2 sayılık atışlar dışında iki takım arasındaki tüm istatistikler neredeyse birbirine yakın. Ancak Koop’un dün akşam YDÜ’nün 43’te 20’lik 2 sayı isabetine 31’de 9’la karşılık verebilmesi aradaki farkı ortaya koydu. Hakemlere gelecek olursak söylemek istediğim tek bir şey var. Normal sezonda eyvallah ancak sezon finaline gelindi artık. Bu iş 2 hakemle olmaz final serisi 3 hakemle oynanmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı