Köşe Yazarları

Kolejlerin ara sınıflarına öğrenci…Kolejlerin ara sınıflarına son yıllarda daha sık öğrenci alınmaya başlandı. Kolejler ile diğer düz lise ve ortaokullar arasındaki kalite farkı her geçen gün açılması, özel okul fiyatlarının sürekli yükselmesi ve neredeyse ödenemez hale gelmesinden sonra devlet kolejlerine ilginin daha da artması çok normaldir.
Milli Eğitim Bakanlığımız son dakika da olsa bu yıl da kolejlerin ara sınıflarına öğrenci alacağının duyurusunu yaptı. Mağusa, İskele, Girne ve Güzelyurt TMK’ya toplam 63 öğrenci alınmasına karar verildi. Sadece 7,8,9 ve 10’uncu sınıflara öğrenci alınacak. Ne gün yaptı bu duyuruyu? 8 Eylül’de… Yani okulların açılmasına 3-5 gün kala…Sınav için kayıtlar 12-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Sınav ise 24 Eylül’de…  Kolejlere yerleşme hakkı elde edenlerin okullara kayıtları, 26 Eylül Pazartesi yapılacak. Başarılı olan öğrenciler okula da herhalde bu tarihten sonra başlayacaklar… Yani yeni öğretim yılının başlamasından iki hafta sonra bu çocuklar yeni okullarına gidebilecek. Geçtiğimiz yıllarda da yine böyle gecikme olmuş ve sınav okullar açıldıktan sonra yapılmıştı.

Peki niye geç yapılıyor bu sınavlar? Eğitimi yönetenlere sorarsanız size vereceği cevap muhtemelen şudur: “Eylül ayının ilk haftasında öğrenci kayıtları vardır. Kolejler arasın transferler olur( örneğin Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya). Bir de yabancı ülkelerden gelen öğrenciler vardır. Onlar belli olduktan sonra sınıflardaki öğrenci sayıları netleşir”.

Tamam da kolejlerin ara sınıflarına öğrenci alınacağı düşünülüyorsa, bu kolejlere Eylül ayında yapılan kayıtlar niye daha erkene alınmıyor ki? 1-2 hafta önce yapılsa bu kayıtlar olmaz mı?

Geçtiğimiz gün sınava girmeyi düşünen bir çocuğun velisi sosyal medya üzerinden bana ulaştı. Diyor ki; “Oğlum özel okula gidiyor ancak okul ücretini ödemekte zorlanıyoruz. Ara sınav ile koleje girmesini istiyorum. Özel okul için bu yıl yeni üniformalar aldık. Çocuk büyüme çağında her sene yeni üniforma isterik. Şimdi bu ara sınavda başarılı olursa kolej için de yeni üniforma alacağız. Çifte para yani… Dünyanın da parası… Bu ara sınavı okullar açılmadan yapsalar ne olurdu sanki?”

Ailenin serzenişinde haklılık payı var. Bu işin ekonomik kısmı… Bir de pedagojik kısmı var. Yani okullar açıldıktan iki hafta sonra yeni bir okula gidiyorsunuz. Zaten adaptasyondan sıkıntılar yaşanabilir, bir de iki hafta yaşanacak ders kayıplarının farkını kapatmak gerekecek.

Aile diyor ki, “bakanlıktan biraz daha hassasiyet ve ciddiyet bekliyoruz. Atılacak adımlar öğrencileri ve bizleri düşünerek atılması gerekiyor”.

******

Benim görebildiğim bakanlıkta Eylül ayı başından itibaren hummalı bir çalışma başlıyor. İşlerde ciddi bir yığılma oluşuyor. Okullar açılacak, bina sorunları, öğretmen sorunları, geçici öğretmen meselesi, öğretmen ve müdür nakilleri ve daha birçok sorun üst üste geliyor ve yoğun bir dönem yaşanıyor. Belli ki bu konuları yaz aylarına yaymak gerekecek. Bu sıkışmayı önlemenin başka yolu yok.

Yani okul müdürleri okulun açılmasına bir hafta kala bina sorunu ile uğraşmaması lazım. Geçici öğretmen geldiydi gelmediydi meselesi ile uğraşmamak lazım. Bunlar Eylül ayı öncesinde bitmesi gerekiyor.

Birkaç gün içinde yaklaşık 55 bin civarında ilk ve orta öğretim öğrencisi yeni öğretim yılına başlayacak. Sorunsuz ve çocukların mutlu olacağı bir öğretim yılı olmasını dilerim.

 

Başa dön tuşu