Kolejlere daha çok öğrenci - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Köşe Yazarları

Kolejlere daha çok öğrenci

Barış UzunahmetBarış Uzunahmet

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı hafta başında kolejlere giriş sınavı ile ilgili yayımladığı kılavuzda kolejlere toplamda yüz kişilik kontenjan artırımı yaptı. Lefkoşa TMK’ya 150, Mağusa TMK’ya 100, Girne 19 Mayıs TMK’ya 100, İskele Bekirpaşa Lisesi’ne 50, Güzelyurt TMK’ya 75 kişi alınıyor. Geçmiş yıllarda bu kılavuz, sınav kayıtlarının başlayacağı tarihten en az bir ay öncesinden yayımlanırdı. Bu kez kayıtların başlayacağı gün yayımlanmış olması dikkat çekti. Belli ki bir arayış içerisinde olan bakanlık, kılavuzu yayımlamayı uzatabildiği kadar uzattı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova, kendisini ziyaret eden okul aile birlikleri yöneticilerine; kolejlerde değişiklik yapacağını ve daha fazla öğrenci almak istediğini söylediğini biliyorum. Bizzat bu ziyaretlerden birine katılan bir yönetici bana bu bilgiyi aktardı. İskele Bekirpaşa Lisesi’ndeki kolej sınıfı gibi farklı okullarda da benzeri uygulamaların başlayabileceği konusu eğitim camiasında uzun süredir konuşuluyordu. Özellikle Erenköy Lisesi ve Lefke Gazi Lisesi müdürleri ile görüşüldüğü ve bu okullarda kolej sınıfı açılması ile ilgili bilgilendirildiği, görüş alındığı öğretmenler arasında uzun süredir konuşuluyor. Hatta Lefkoşa’da da geçmişte olduğu bir başka kolejin açılabileceği de tartışıldı. Ancak bunların hiçbiri olmadı. Sayın bakan belli ki hükümeti oluşturan partilerin yönetimlerini ikna edemedi ve mevcut kolejlerin kontenjan sayılarını artırma yönünde bir karar alındı.

Yıllardır daha çok çocuğun kolej programından yararlanmasını savunan biri olarak sadece bu prensipten yola çıkarak bu kararın desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak mevcut okullardaki öğrenci artışı eğer okuldaki eğitimin kalitesini düşürecekse, orda bir durun derim. Yapılan kontenjan artırımı ile farklı ilçelerdeki beş kolejde, birer sınıf daha öğrencinin artması demektir. Altyapı bakımından Mağusa ve Girne’deki kolejin bu artışı kaldırabileceğini düşünüyorum ancak diğer bölgelerde okuldaki binanın yeterliliği konusunda şüphelerim var. Bir de olayı sadece bir sınıf binası olarak düşünmemek gerekir. Tuvalet, kantin ve benzeri ihtiyaçların da artacağını düşünmek gerekiyor. En önemlisi öğretmen gerekiyor. Örneğin yanılmıyorsam kolejlerin 6’ıncı sınıfında haftada 13 saat İngilizce dersi vardır. Bu da fazladan bir İngilizce öğretmeni demektir. Açıkçası önümüzdeki öğretim yılı başında ciddi bir öğretmen ihtiyacı olacak demektir. Hükümet bu konuda hazırlığını şimdiden yapması gerekiyor. Kolejlerdeki bu değişimin kaç öğretmene ihtiyaç duyulacağını şimdiden planlamak gerekiyor.


Daha da önemlisi gelecek yılları da planlamak gerekiyor. Eğer planlanmaz ise önümüzdeki 5-6 yıl içinde kolejlerde ciddi bir kaos yaşanır. Bir örnekle bunu açıklamakta yarar var. Bugüne kadar Lefkoşa TMK 130 öğrenci aldı. Bu da beş sınıf demektir. Gelecek öğretim yılı için 150 öğrenci alınacağına göre altı sınıfa ihtiyaç vardır. Hade! bunu önümüzdeki yıl hallettik. Daha sonraki yıllarda ne olacak. Beş sınıf mezun olacak altı sınıf gelecek. Orta-Lise toplam yedi yıl olduğuna göre yedi yılın sonunda sizin yedi sınıfa ihtiyacınız olacak. Neredeyse bir okul binası daha demektir. Diğer kolejlerde de durum aynıdır. Bakanlığın bu konuda bir planlaması var mıdır? Açıkçası merak ediyorum.

Günün sonunda eğer bir planlama yapılsaydı, kılavuz açıklanırken bu planlama da kamuoyu ile paylaşılırdı. Ortada bir planlama yoksa, önümüzdeki yıllarda kolejlerdeki sınıflarda öğrenci sayıları 35 ve üzeri olur veya, “biz bu kadar öğrenci alamayız” denir ve eski kontenjanlara geri dönülür.

Yoksa “benden sonra gelen tufan” anlayışı ile mı? hareket ediliyor hep beraber göreceğiz. Eğer 2017 veya 2018 yapılacak olan seçimler için bir seçim yatırımı olarak düşünülüyorsa bu değişiklik, durum daha da vahim demektir.

Umarım önümüzdeki günlerde kafamızda oluşan bu soru işaretlerini giderecek açıklamaları bakanlığımız yapar da vatandaş da aydınlanmış olur. Açıkçası ben kolejlerin yaygınlaştırılması taraftarıyım.

Aynen İskele Bekirpaşa Lisesi’nde olduğu gibi niye diğer bölgelerdeki liselerde kolej sınıfları olmasın ki? Niye Erenköy’deki ve Lefke’deki çocuklar koleje gitmek için yollara düşsün ki?

Niye Doğukan ve Doğukan gibiler Esentepe’den kolej okumak için Lefkoşa’ya gelsin ki?

Niye?

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar