Köşe Yazarları

KKTC’NİN GERÇEĞİ, VERGİ KAÇAKÇILIĞI !!!


Özel sektörün gelirlerinin azaldığı iddia edilirken ve bu gerçeklik de gün gibi ortada iken ödenen gelir vergisi nasıl artıyor peki ? Bunun yanı sıra özel sektörde işsizlik de artarken, çalışma izinli on binlerce kişi ülkeyi terk ederken, piyasa daralırken Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınladığı resmi verilere göre, pandeminin henüz yeni başladığı 2020 yılının Mart ayına göre ödenen GELİR VERGİSİ 31 MİLYON 911 BİN 198 TL (%37), Nisan ayına göre de 19 MİLYON 081 BİN 054 TL (%20.72) artmış 2021 yılının aynı dönemlerine göre.

Yani enflasyonun ve döviz artış oranın üzerinde reel bir artış söz konusu olmuş gelir vergisi ödemelerinde.

 

Peki Gelir Vergisi nedir diye sorarsanız yasadaki Gelir Vergisinin konusu şu şekilde tanımlanmıştır dostlar:

 

“KKTC sınırları içinde yerleşmiş GERÇEK KİŞİLERİN bir takvim yılında KKTC sınırları içinde ve dışında her türlü kaynaktan elde ettikleri kazanç ve iratların safi tutarı gelir vergisine bağlıdır.”

 

Kazanç ve iratlar özetle ticari kazançlar, zirai kazançlar, ücretler, serbest meslek kazançları, gayrimenkul sermaye iratları, menkul sermaye iratları, diğer kazanç ve iratlar.

 

Asgari Ücret üzerinden yatırımları yapılan kişilerin Gelir Vergisi ödemediği bir dönemde, ki ödemesin de zaten, bir çok özel sektör çalışanının da sosyal güvenlik yatırımlarının gerçek ücretleri üzerinden değil de asgari ücret üzerinden maaş aldığı beyanı yapıldığı gerçeğinden de hareketle bu artışın sebebinin en büyük nedeni, tahminimce bordrolu çalışanların yani kamu çalışanlarının ödediği vergideki artıştır.

 

Tahminimce diyorum çünkü bu konuda maalesef Hükümetimiz hiçbir ayrıntılı veri paylaşımı yapmıyor. Umarım Maliye Bakanlığı Halkı bilgilendirmek adına raporlarında, Devlete ödenen Gelir Vergilerinin ne kadarının kamu çalışanları, ne kadarının özel sektör tarafından ödendiğini de paylaşır ve bilgileniriz diyecem ama hiç umudum yok tabii ki.

 

Gelir elde ediliyorsa ister kamu çalışanı olsun ister özel sektör tabii ki de vergisini ödeyecektir ama bu artış bize asıl olarak bu ülkedeki kayıt dışılığı, vergi kaçakçılığını ve ödenen gelir vergisinin çok büyük bir kısmının da Kamu Çalışanları tarafından ödendiğini göstermektedir.

 

Ya da tam tersi, söylendiği gibi özel sektördeki gerçek kişilerin gelirlerinde azalma olmamaktadır ki (asgari ücret alanların gelir vergisi ödemediğini unutmayın) ödenen gelir vergisi artmaktadır ama ben buna ihtimal vermiyorum şahsen.

 

Özetle, bu ülkede elde edilen gelir üzerinden adil ve eşit bir şekilde vergi toplamaya yönelik vergi politikası uygulamanın ve kayıt dışılıkla mücadeleye yönelik ekonomik plan yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile dostlar.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu