KKTC’de 1 Mayıs kutlamaları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

KKTC’de 1 Mayıs kutlamaları

KKTC’de 1 Mayıs kutlamaları

BKP GÜNEY KIBRIS’TA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERE KATILDI

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) ,  Rum PEO  sendikası öncülüğünde bu sabah Güney Lefkoşa ve Larnaka’da düzenlenen 1 Mayıs etkinliklerine katıldığı belirtildi.


BKP’den yapılan açıklamaya göre, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Lefkoşa’da düzenlenen 1 Mayıs etkinliklerinde Meçhul İşçi Anıtı’na çelenk koyarak basına açıklamalarda bulundu.

İşçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı coşku ile kutladıklarının altını çizen BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının her türlü sömürüye, baskıya karşı direnişini ve mücadelesini simgelediğini vurguladı.

Kıbrıs’ı emperyalist çıkarları doğrultusunda böldürten güçlerin 1 Mayıs 1958’den beridir, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum emekçilerin 1 Mayıs’ı birlikte, barış içerisinde kutlamalarını engellediğini iddia eden İzcan, işçi sınıfının birliği ve yurdumuzun bütünlüğü için canlarını feda eden işçi önderlerini saygı ile andıklarını belirtti.

Kıbrıslı Rumların Troyka, Kıbrıslı Türkler’in  ise Ankara tarafından köleleştirilmeye çalışıldığını ileri süren İzcan, “Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Rum emekçiler, ilericiler, çözüm yanlıları bir araya gelerek yabancı güçlere karşı ülkelerine ve geleceklerine sahip çıkmalıdırlar. BKP olarak bu yönde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

UBP BOĞAZ PİKNİK ALANINDA GELENEKSEL 1 MAYIS PİKNİĞİ DÜZENLEDİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP), 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı dolayısıyla Boğaz Piknik Alanı’nda 1 Mayıs Pikniği düzenledi.

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, partinin üst düzey yöneticileri ve partililerin katıldığı piknikte, Boğaz Piknik Alanı’na TC-KKTC ve UBP bayrakları ile UBP Genel Başkanı Küçük’ün  posterleri asıldı.

Piknik alanına gelişinde davul zurna eşliğinde karşılanan Başbakan Küçük, piknik alanını gezdi ve pikniğe katılan partililer ve vatandaşlarla selamlaştı, sohbet etti.

Küçük gezi sonrası basına yaptığı açıklamada, 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı’nın güzel bir hava ve ortamda yapıldığını ifade ederek, tüm işçilerin bayramını kutladı.

UBP olarak 1 Mayıs pikniğini geleneksel hale getirdiklerini ve birlik beraberlik içinde bu önemli günü kutladıklarını vurgulayan Küçük, bu güzel günde çalışan ve kendilerini izleyen basın emekçilerine de teşekkür etti.

VATANDAŞLAR PİKNİK ALANLARINI DOLDURDU

Bu arada 1 Mayıs dolayısıyla partilerin düzenlediği piknik etkinliklerinin yanı sıra vatandaşlar da, 1 Mayıs tatilinden yararlanıp piknik alanlarını doldurdu.

Çocuklarını alan aileler, piknik alanlarına giderek, mangal yaktı, kebap yapıp gün boyu güzel vakit geçirdi. Yetişkinler tavla, satranç, futbol ve ip atlama gibi oyunlar oynarken, çocuklar da piknik alanlarında kendileri için kurulan oyun alanlarında oynadı.

DP ALEVKAYASI’NDA PİKNİK DÜZENLEDİ

Demokrat Parti (DP), 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı, Alevkayası Piknik Alanı’nda düzenlediği 1 Mayıs pikniği ile kutladı.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, partinin üst düzey yetkilileri ve partililerin katıldığı piknikte, piknik alanına KKTC-TC ve DP bayrakları asıldı.

Genel Başkan Denktaş burada basına yaptığı açıklamada, DP’nin kurulduğu günden beridir bu kutlamayı yaptığını ifade ederek, tüm işçilerin ve emekçilerin gününü kutladı.

Denktaş, 1 Mayıs’ta devlet işçilerinin ve çalışanlarının izinli olduğunu ve bugünü kutladığını, ancak özelde çalışan emekçiler için bunun söylenemeyeceğini ifade ederek, ülkede artık hangi günün bayram olarak kutlanacağının, hangi günün de tatil olacağının belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar