İstanbul'da 1 Mayıs Kutlamaları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Türkiye

İstanbul’da 1 Mayıs Kutlamaları

Erkal, ''İşçi Bayramı'nı kutlamamıza izin vermediler. Yazıklar olsun'' dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve PM üyesi Ercan Karakaş da Beşiktaş'ta biber gazı nedeniyle hastanelik oldu. Bu arada günün sloganı da Şişli'de polisten geldi. Polis, megafondan ''Dağılın yoksa dağıtırız'' anonsu yaptı. Polis ablukası nedeniyle DİSK binasına sığınanlar uzun süre bekledi. Uzun bekleyiş sonunda anlaşma sağlandı. Polis müdahale etmeyecek, sendikacılar da olaysız dağılacaklar.

BEŞİKTAŞ


Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde toplanarak Taksim'e doğru yürümek isteyen gruba, polis müdahale etti.

Sabah erken saatlerden itibaren Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde toplanan grup, Taksim Meydanı'na doğru yürümek istedi.Çevrede güvenlik önlemi alan polis, grubu dağılmaları yönünde uyardı. Uyarıya rağmen dağılmayan gruptakilere polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Göstericiler de polise taş ve şişeler atarak karşılık verdi. Gruptakiler ara sokaklara dağıldı ve yeniden bir araya geldi.

Pankart açan ve slogan atan gruptakiler, polise taş ve şişelerle karşılık verdi. Güvenlik güçleri grupları, tazyikli su ve biber gazı ile dağıtmaya çalıştı. Polis, zaman zaman gaz bombası da kullandı.

DHA MUHABİRİ YARALANDI

Beşiktaş'ta meydana gelen olayları görüntülemeye çalışan Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Zeki Günal başına ve koluna isabet eden taşlar nedeniyle hafif yaralandı. Zeki Günal bir sırada kısa süreli fenalık geçirdi. Ambulansla hastaneye kaldırılan Zeki Günal'ın taş isabet elinde bir kırık meydana geldiği belirlendi. Diğer kontrolleri de yapılan Günal, eline yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi.

Kadıköy'de 1 Mayıs kutlaması
Kadıköy İskele Meydanı’nda 1 Mayıs etkinliği için toplanmalar başlandı. Bomba imha ekipleri, alan çevresinde incelemelerde bulundu.

ŞİŞLİ

1 Mayıs nedeniyle işçiler DİSK'in Şişli'deki genel merkezi önünde sabah çok erken saatlerde toplandı. Erken saatlerde toplanıp slogan atarak bekleyen işçiler 08.20'de için Halaskargazi Caddesi üzerinden Taksim'e doğru yürümeye başladı.

POLİSTEN GAZLI MÜDAHALE

Ellerinde çeşitli pankartlar taşıyan ve sloganlar atan grubun önünde, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve
Antikapitalist Müslümanlara köprüde müdahale
Fatih Cami'nde toplanıp Taksim'e yürümek isteyen Anti Kapitalist Müslümanlar grubuna Galata Köprüsü girişinde biber gazıyla müdahale edildi.

sendika başkanları yer aldı. Polis helikopterinin havadan bölgeyi taradı, Halaskargazi Caddesi'ne çıkan diğer sokak ve caddeler de emniyet güçleri tarafından tutuldu. Caddedeki iş yerlerinin kapalı olduğu görüldü.

Polis, Şişli'den Taksim Meydanı'na yürüyüşe geçen gruba megafonla "Dağılmazsanız suç işlemiş olacaksanız. Bu yaptığınız gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet suçunu teşkil eder. Dağılmazsanız, çevik kuvvet ekipleri tarafından dağıtılacaksınız. Bu son uyarımız. Dağılmanız için size süre veriyoruz" uyarısında bulundu.

Polisin dağılma uyarılarını dikkate almayan DİSK kortejine, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

DİSK GENEL MERKEZİ'NE GAZ

Yürüyüşe katılanlar atılan biber gazından etkilendi. Grup da maytap atarak polise karşılık verdi. Şişli'deki DİSK kortejinde bulunan sendikacılar, polisin tazyikli su ve biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından ara sokaklara kaçtı.

Polis, taş ve havai fişekle karşılık veren grubu DİSK Genel Merkezi'ne doğru kovaladı. Bazı sendikacılar, polisin DİSK Genel Merkezi'ne attığı biber gazından etkilendi. Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman da binaya atılan bir biber gazının başına isabet etmesi sonucu yaralandı. Biber gazından etkilenen ve bu sırada yaralanan sendikacılar, ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Sendikacılar, yaralıların ambulanslara konulması sırasında polisin biber gazıyla müdahalede bulunmasına tepki gösterdi. Öte yandan, DİSK Genel Merkezi'ndeki eşyaların harap halde olduğu gözlendi.

Polis tarafından atılan bir biber gazı, DİSK Genel Merkezi'nin yanındaki bir apartmana isabet etti. Biber gazının camdan içeri girmesi üzerine çağrılan itfaiye, gaz tahliyesi yaptı.

ANLAŞMA SAĞLANDI

Polis, DİSK binasını ablukaya aldı. İçerdekiler dışarı çıkamayınca bir süre sonra anlaşmaya varıldı. DİSK Başkanı Kani Beko, ''Yolu açın, eve gidelim'' talebinde bulundu. Polis herhangi bir müdahalede bulunmayacağını açıkladı. DİSK binası içinde mahsur kalanlar dışarı çıkacak ve Mecidiyeköy'e giderek dağılacaklar.

Olayların ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko sendika genel merkezi önünde bir açıklama yaptı. Kendilerine karşı müdahalenin bir terör olduğunu söyleyen Beko, Taksim'e yürümekten şimdilik vazgeçtiklerini ve olaysız dağılacaklarını duyurdu. Başbakan, İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisini şiddetle kınadığını söyleyen Beko, polis müdürleriyle konuşup, işçilerin bölgeden sağlıklı bir şekilde ayrılmasını istedi.

GAZ MASKELİ 112

DİSK Genel Merkezi önüne çok sayıda ambulans geldi. Yaralılar ambulanslara taşındı. Bölgedeki gaz öylesine şiddetliydi ki, 112 ekipleri gaz maskesi takmak zorunda kaldı. Ambulansta yer alan sağlık ekibi bir yandan gazdan etkilenmemeye çalışırken diğer yandan gazdan etkilenenlere müdahale etmeye çalıştı. Ambulanslara taşınanlara ilk müdahaleyi gaz maskeli hemşireler yaptı. Gaz maskeli şoförlerinin kullandığı 112 ambulansları yaralıları Şişli Etfal Hastanesi Acil Servisine taşıdı.

GAZETECİLER DE YARALANDI

Olayları takip eden bölgedeki gazeteciler de biber gazından etkilendi. Ara sokaklara kaçan gazetecilere, çevik kuvvet ekipleri yardım etti. Polisler gazetecilere, gazdan daha az etkilenmek için neler yapmaları gerektiğini anlattı.

Biber gazından etkilenmemek için kaçarken başını direğe çarpan Yeni Şafak gazetesi muhabiri Cihat Arpacık da ambulansla hastaneye sevk edildi. Birgün Gazetesi muhabiri Burak Öz de olaylar sırasında yaralandı. Öz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Gösterileri izleyen bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi.

GENCO ERKAL DA GAZ MAĞDURU

Şişli'den Taksim'e yürümek isteyen grubun içerisinde yer alan tiyatro sanatçısı Genco Erkal da polisin sıktığı biber gazından etkilendi. Erkal, yakınlardaki bir binaya sığındı.

Erkal, ''İşçi Bayramı… Senede bir gün… Onu da çok gördüler. Gönlümüzce kutlamamıza izin vermediler. Yazıklar olsun'' dedi.

HASTANE BAHÇESİNDE GAZLI MÜDAHALE

Şişli'de polisin müdahalesi sonrası Şişli Eftal Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine sığınan gruba polis müdahale etti. Polis tazyikli su ve biber gazı sıktı. Göstericiler polise taş atarak karşılık verdi.

MECİDİYEKÖY

Mecidiyeköy'de toplanan ve Taksim'e yürümek isteyen gruba da polis müdahale etti. Çöp konteynerleri ve yakındaki bir inşaattan aldıkları kalaslarla yola barikat kuran göstericiler polisin gazlı müdahalesi sonrası ara sokaklara kaçtı.

Olayları takip eden bölgedeki gazeteciler de biber gazından etkilendi. Ara sokaklara kaçan gazetecilere, çevik kuvvet ekipleri yardım etti. Polisler gazetecilere, gazdan daha az etkilenmek için neler yapmaları gerektiğini anlattı.

Biber gazından etkilenmemek için kaçarken başını direğe çarpan Yeni Şafak gazetesi muhabiri Cihat Arpacık da ambulansla hastaneye sevk edildi. Birgün Gazetesi muhabiri Burak Öz de olaylar sırasında yaralandı. Öz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Gösterileri izleyen bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi.

MECİDİYEKÖY

Mecidiyeköy'de toplanan ve Taksim'e yürümek isteyen gruba da polis müdahale etti. Çöp konteynerleri ve yakındaki bir inşaattan aldıkları kalaslarla yola barikat kuran göstericiler polisin gazlı müdahalesi sonrası ara sokaklara kaçtı.

Mecidiyeköy’deki olaylar saat 09.00 sıralarında başladı. Küçük gruplar halinde polisin yaya ve araç trafiğine kapattığı ortaklar girişi önündeki barikatın önüne gelen yaklaşık 150 kişilik gruba müdahale edildi. Su sıkılarak yapılan ilk müdahalenin ardından gaz bombalı müdahale geldi. Mecidiyeköy köprü altına doğru kaçan grup kısa bir süre sonra tekrar toplanarak yürüyüşe geçti. Polisin biber gazıyla başlattığı müdahale sırasında köprü altında görüş mesafesi zaman zaman 10 metrenin altına kadar düştü.

HASTANE ÖNÜNDE BARİKAT KURUP ATEŞE VERDİLER

Yaklaşık 3 saat süren olaylar sırasında göstericiler Büyükdere caddesi üzerinde bulunan iki özel hastanenin bulunduğu sokağa girerek yola barikat kurdu. Çevredeki lokanta ve kafeteryalardan aldıkları masa ve sandalyeleri yollara atan grup, yolu bir süre trafiğe kapattı.

POLİS YANLIŞLIKLA VATANDAŞLARI DA KOVALADI

Polisin barikatı yıkmasıyla bir alışveriş merkezi önüne kadar kaçan grup daha sonra ara sokaklara girerek dağıldı. Bu sırada polisin attığı gaz bombalarından alışveriş merkezine doğru giden vatandaşların da etkilendiği görüldü. Üzerine gelen gaz bulutunu görünce kaçmaya çalışan vatandaşlar, çevik kuvvet polisleri tarafından gösterici sanılarak bir süre kovalandı.

KAFETERYAYA OPERASYON YAPILDI

Öte yandan polis Mecidiköy meydanında gösteri yapmaya çalışan bir gruba da su sıkarak müdahale etti. Bu müdahale sırasında kafeteryada oturanların arasına kaçtıkları öğrenilen bazı göstericiler polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

16 KİŞİ YARALI

Beşiktaş ve Şişli'deki olaylarda polisin attığı gaz bombalarından etkilenen vatandaşlar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gazdan etkilenen 16 kişi getirildi. Bu arada ambulans personelinin gaz maskeleri ile görev yapması dikkat çekti.

OKMEYDANI

Okmeydanı'nda sabah saatlerinde toplanan yüzleri maskeli bir grup, Şişli istikametine doğru yürüyüşe geçti.Şark Kahvesi'nde bir araya gelen gruptakiler, Şişli'ye doğru yürürken, Şişli Endüstri Meslek Lisesi önünde önlem alan polis ekipleri yolu kapattı. Okmeydanı'ndaki cemevi arkasında yer alan Fatma Girik Parkı'nda toplanan başka bir grup da Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Bu arada, çevik kuvvet ekipleri, Mecidiyeköy Meydanı'nda toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla Büyükdere Caddesi'ni kapattı. DİSK'e bağlı Nakliyat-İş üyesi bir grup, Mecidiyeköy Meydanı'ndan DİSK'in genel merkez binasına yürümek istedi, ancak polis tarafından geri çevrildi.

Öğle saatlerinde bir çok yerde durum sakinleşmişken Okmeydanı Grand Cevahir Oteli önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik yüzleri maskeli gruba polis müdahale etti. Polis gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Polisin müdahalesinin ardından göstericiler Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne doğru kaçmaya başladı. Kaçan göstericiler, otobüs durakları ve bazı banka şubelerine taşlarla zarar verdi. Yakındaki inşattan malzeme getiren göstericiler barikat kurdu. Ateşe verilen barikat TOMA aracından sıkılan suyla söndürüldü. Gruptakiler Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine doğru kaçtı.

20 GÖZALTI

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Şişli Mecidiyeköy bölgesinde güvenlik görevini yürüten emniyet güçlerine marjinal bir grup tarafından yapılan demir bilye ve taşlı saldırıda, 2 polis memurunun yaralandığı belirtildi.

Polislerin, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kafa ve ayak travması sebebiyle tedavilerinin sürdürüldüğü bildirilen açıklamada, olayla ilgili demir bilye ve sapanlarıyla 4 marjinal grup üyesinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, müdahalelerde gözaltına alınanların sayısının 20'ye ulaştığı bildirildi.

Kentte 2600'ü değişik illerden olmak üzere 22 bin polisin görev yaptığı öğrenildi.

Bu arada, çevre illerden getirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) da gösterilerin yaşandığı noktalarda görev yapıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar