Köşe Yazarları

KKTC Ne Üretecek?


TC’de üniversiteye gidecek olan KKTC’li öğrenciler için krtitik dönem; bölümlerini belirleyecekler ve tercih sıralarını oluşturacaklar. Gelecekteki yaşantılarında uzun bir dönem çalışacakları mesleklerini belirleyecekler. Elbette mutlu olacakları meslekleri seçmeleri en doğrusu; ancak KKTC’de yaşamayı düşünüyorlarsa çok dikkatli olmaları gerekmekte. Onlar için buralarda yaşam kurmak için düzenlenmiş bir sosyal yapı ne yazık ki yok.

Meslek seçerken dünyalı düşünmelerinde fayda var. Ellerindeki bilezik bütün dünyada geçerli olmalı. Bu nedenle KKTC sistemsiz eğitiminde, öğrencilerin LYS’de kaç puan aldıkları, geçmiş yıllara göre puanlardaki azalış veya artış ne olmuş, hiç bir anlam ifade etmez; çünkü KKTC üretime odaklanan bir eğitim sistemini tarihin hiçbir döneminde oluşturmadı.

Artık KKTC de planlı bir ülkeye dönüştürülmelidir; zamanı geldi. 43 yıldır gelmiş geçmiş, ülkeyi yönettiklerini sanan eski siyaset ve bu amaçla halkın vergilerinden ‘maaş alan siyasetçiler’ bu konuda hiçbir şey yapmadılar; hazıra kondular. TC’nin eğitim sistemini aynen kopyaladılar. Sonuç ise hüsran; en iyi üniversitelerden mezun olup geriye dönen gençleri ‘işszilik’ canavarı karşılıyor. O halde buralarda kaliteli üniversitelerden mezun olmak da çare değil artık. Gençlerimizin gelecekleriyle oynamamak, hayallerini yok etmemek için sürdürülebilir olmayan KKTC reforme edilmelidir; gerçek bir devlete dönüştürülmelidir.

KKTC oturup, başını iki elinin arasına alacak ve ‘biz ne üreteceğiz’i iyice düşünecek. Ortaya çıkacak sonuca göre de eğitim sistemini planlayacak. Yoksa KKTC’de kıbrıslıtürkler çok değil on yıla kadar mumla aranacak. Özellikle İngiltere ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde okuyan gençler artık geriye dönmeyecek. Yavaş yavaş genç göçü şiddetlenecek. Ara ki buralarda on yıl sonra üniversiteli genç bulasın…

Var olan istatistiksel veriler ve gelecekte ortaya çıkacak durumları yordayacak veriler birlikte kullanılarak ‘Ne üretilecek?’ sorusunun yanıtı bulunmalıdır. Bulunacak olan yanıt ‘ambargoları’ da yıkacak nitelikte olmalıdır. Olmalı ki gençlerimiz şimdiki sistemsiz KKTC eğitiminde olduğu gibi, boşuna okullarda dirsek çürütmesin. Ambargolara rağmen hem yurt içinde hem de yurt dışında ‘değeri’ olacak ürünler ve hizmet üretilebilsin. Sonuçta da yerli ve yabancı tüketici ilgili ürün ve hizmetleri talep etsin. Ambargoların etkisi de kırılsın; görünen o ki gelinen noktada başka çare yok. Gelişmiş ülkelerin birçoğunun izlediği yöntem de budur.

Önce meslek liselerinde sonra da üniversitelerde ‘Ne üretilecek?’ sorusunun, bulunacak yanıtına göre, yeni bölümler açılmalıdır. Bu konuda 43 yıldır hiçbir adım atılmadı ve yok olmanın eşiğine bu yüzden gelindi.

Ne üretilecek?’ sorusu, buralarda sorulmadığı için hiçbir adım da atılmadı. Eğitim ‘sistemsiz’ bir şekilde, informal olarak günübirlik kararlarla idare edildi. Meslek liseleri ve üniversiteler KKTC için bölümler açmaya odaklanmadı. Sisitemsiz KKTC eğitimi, yüzyıllardır ‘geleneksel’ olarak kaldı. Yöneticiler halkı bu şekilde oyaladı, halk da böyle gelmiş böyle gidere yattı.

KKTC bir ürün veya hizmet ile anılmadı. Hellim, peynir, şeftali kebabı, garavolli, zeytinli bitta, ceviz macunu, molehiya, kolokas, herhangi bir içki vs denilence, KKTC adı insanların belleğine gelmedi. Ya da bankacılık, turizm, ayakkabıcılık, finans, bilgisayar, bilişim, otomotiv, televizyon vs gibi, herhangi bir teknolojik araç ya da gereç ile KKTC adı belleklere birlikte kazınılmadı.

Eğer insanların belleğine KKTC adı herhangi bir ürün, mal veya hizmet ile kazınsaydı gidilen yol doğru olacaktı. Ne yazık ki KKTC ismiinsanların belleğine; kumarhane, gece külübü, kara para, adam kayırmacılık, partizanlık, bendensen bin yaşa, aile devleti, kanunsuzluk, adaletsizlik, heryeri yakınlara peşkeş çekme gibi negatif kavramlarla birlikte kazınmış. KKTC denince akla gelen sözcükler bunlar.

Evrende toplu iğne başı kadar bile olmayan, 43 yıldır ayakları üzerinde duracak denen KKTC’ye uzaktan bakınca görülen manzara bu. Artık ‘Ne üretilecek?’ sorusuyla KKTC reforme edilmeli. Gençlere gelecek umudu vermenin tek yolu budur.Başa dön tuşu