Kıbrıs

KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri İstanbul’da başladı


16’ncı MÜSİAD EXPO Fuarı İstanbul’da açıldı.

İstanbul CNR EXPO’da düzenlenen ve 16’ncı MÜSİAD EXPO kapsamında organize edilen fuar, 12 Kasım’a kadar sürecek.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan fuarda ardından sinevizyon gösterimi yapıldı.

Açılış konuşmasını yağan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, İstabul’un tarih, kültür ve ekonomik açıdan önemini dile getirerek, fuarda sanayi, savunma, yüksek teknoloji alanlarındaki büyük projelerin yer alacağını anlattı.

kktcistfuar1

 

Olpak, 2001 yılından bu yana Türkiye’nin geçirdiği büyük gelişimden örnekler vererek, terör örgütleri ve fianans çevrelerinin baskılarına rağmen Türkiye’nin hedeflerinden geri kalmadığını belirtti.

Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, MÜSİAD’ın Türkiye ekonomisi için önemini vurgulayarak, dünya ekonomi haritalarının yeniden çizildiği bugünlerde Türkiye’nin haritaları çizen ülkeler arasında yer almak için durmadan çalıştığını söyledi.

Zeybekçi, KKTC ziyreti sırasınnda gündeme gelen KKTC’yi tanıtım fuarının da eş zamanlı olarak açılacağını ifade ederek, KKTC standlarının da gezilmsini istedi.

KKTC halknının, ekonomik gelişimi, güvenliği ve huzurunun Türkiye için öneminin büyük olduğunu kaydeden Zeybekçi, desteklerinin her zaman süreceğini belirtti.

ozgurgun

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, bugüne kadar hep birlikte büyük mesafeler katedildiğini ifade ederek, 1980’lerde Ankara’daki öğrencilik yıllardından bu yana Türkiye’nin ekonomik atılım hamlelerini hep yakından takip ettiğini vurguladı.

Başbakan, 1. KKTC Fuarı’nın bugüne kadar yapılmış olan en büyük fuar olacağını ve TC Hükümetine bu fuar için teşekkür ettiklerini de söyledi.

21 Temmuz’da FETÖ-PDY’yi KKTC’de terör örgütü olarak ilan ettiklerini ve güvenlik güçlerinin en ufak hareketi bile kesintisiz gözlemlediklerini anlataran Özgürgün, bugüne kadar hiçbir terör faaliyeti görülmediğini anlattı.
Özgürgün, Yenikapıdaki mitinge de katıldığını ve halkı selamladığını anımsattı.

Açılışı yapılan fuarın çok büyük bir etkinlik olduğunu kaydeden Özgürgün, fuarın açılmasına destek veren ve katkı koyan herkese teşekkür etti, tüm katılımcılar KKTC Fuarı’nı gezmeye davet etti.

erdogan12345

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Türkiye’nin devleti ve milletiyle eşine ender rastlanan bir mücadele yaptığını anımsatarak, MÜSİAD’ın ülke ekonomisi için faaliyetlerinin önemini dile getirdi.

Türkiye’nin son 14 yılda özellikle ekonomik alanda tarihi bir başarı gösterdiğini kaydeden Erdoğan, atlatılan tüm badirelere rağmen büyüme oranlarının devamlı arttığını anımsattı.

15 Temmuz Darbe girşimi, PKK, PYD, YPG, IŞİD’in terör saldırılarına rağmen açılışların sürdüğünü, büyük projelerin gölgelenmediğini anlatan Erdoğan, yılsonuna kadar da pek çok önemli projenin daha hayat bulacağını söyledi.

“Durmak yok, yola devam” ifadelerini kullanan Erdoğan, kendilerine güvenen ve inanan kimseyi mahçup etmeyeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından hediye takdimi gerçekleştirildi ve 16’ncı MÜSİAD EXPO’nun açılışı yapıldı.

6’ncı MÜSİAD EXPO kapsamında düzenlenen 1. KKTC Fuarı, 2 bin metrekarelik alanda yer alıyor.

Ülke ekonomisine katkı yanında turizm ve kültür alanında iki ülke arasında işbirliğinin güçlendirilmesi amacını taşıyan fuarda, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı Kıbrıs evi konseptiyle yerini aldı.
Ev üzerinde “Kuzey Kıbrıs… Sizin bir Ada’nız var, burada berrak bir deniz var” ifadeleri yer alıyor.
Kıbrıs evinde, avlusu, üzüm asması ve Kıbrıs’a özgü masa sandalyelerle ziyaretçilere görsel bir şölen yaşatılıyor.

Kıbrıs evinin avlusunda Bakanlık ve Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, Restorantcılar Birliği, Kıbrıs Türk Rehberler Birliği, Karpaz Eko Turizm Birliği, Sağlık Turizm Konseyi, Kuzey Kıbrıs Dalış Merkezleri Birliği’ne ait tanıtım masaları da var.
1’inci KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri’ne Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, KKTC Emlakçılar Birliği, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği, üniversiteler, turizm örgütleri de katılıyor. BRTK

14971355_10154751019282848_1695205533_n

15050116_10154751019492848_1783442768_n

14996504_10154751025582848_1213237160_n

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı