UzayYaşam

Kızıl gezegene Avrupa seferi
KAZAKİSTAN’daki Baykonur Uzay Üssü’nden 14 Mart’ta fırlatılan uzay aracı 496 milyon kilometre yolculuğun ardından Mars’a yaklaştı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile Rus Federal Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) ortak projesi olan ExoMars uzay aracının ‘Schiaparelli’ adlı robotunun çarşamba günü kızıl gezegene inmesi planlanıyor. Bataryasının ömrü kısa olan araç birkaç gün çalışabilecek.
Görevin bir diğer amacı da böyle bir sondayı gezegenin yüzeyine sorunsuz indirmek. Bu sonda bir gezgin robot değil ve yüzeye indikten sonra araştırma ve deneylere başlayacak. Mars’ın atmosferinde yaşam izi sayılabilecek olası gazları tespit etmeye çalışacak. İngiltere’deki eğitim ve araştırma merkezi Open University’den Dr. Stephen Lewis, yaptığı açıklamada, “Bu aslında Mars’a iniş gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi görmek için bir test. Hesaplarımızın doğru olup olmadığını öğreniyoruz. Avrupa için bu, son derece önemli çünkü geri kaldık. Bir gezegene daha önce hiç başarılı bir iniş yapmadık” dedi. Başa dön tuşu