“Kıyı Kirliliğinin Etkileri” Pazartesi Düzenlenecek Çalıştayda Tartışılacak

0
16
“Kıyı Kirliliğinin Etkileri” Pazartesi Düzenlenecek Çalıştayda Tartışılacak

KTTB Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, çalıştay, 09.00- 12.45 saatleri arasında birlik binasında gerçekleşecek.

Çalıştay, Mağusa Limanı’ndaki sorunlar ve Kalecik petrol sızıntısını irdeleyerek, farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir bir çevre yapısı oluşturmayı amaçlıyor.

Çalıştayın açılış konuşmalarını, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı ve Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ile KTTB Başkanı Filiz Besim’in yapacağı belirtildi.

Birinci oturum 09.30- 11.00 saatleri arasında gerçekleşecek ve “Mağusa Limanı’nın Kıyı Ve Kent Kirliliğine Etkisi” irdelenecek. İkinci oturum ise 11.15 – 12.45 saatleri arasında gerçekleşecek ve “Kalecik Petrol Faciasının Sonuçları” tartışılacak.

Halka açık olacak çalıştay sonucunda alınacak kararlar, sonuç bildirgesi şekline getirilip basınla paylaşılacak.

KKTB’den yapılan açıklamada, birliğin, Mağusa Limanı’ndaki sorunlar çözülene kadar çalışmalarına devam edeceği belirtildi. Birlik ayrıca Kalecik’te yaşananların bir kez daha yaşanmaması için gerekli teknik ve yasal düzenlemelerin acilen yürürlüğe konması adına baskı unsuru olmayı hedefliyor.

Birliğin bu konuda en yetkili muhatabı olarak gördüğü Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ile işbirliği içinde olduğu ifade edildi.