Köşe Yazarları

Kısırlaştırma nedir?Kısırlaştırma ve kastrasyon, hayvanınızın üremesini olanaksız hale getiren cerrahi prosedürlerdir. Kısırlaştırma, dişi hayvanın yumurtalıklarının çıkarılması ve kastrasyon da, erkek hayvanın testislerinin çıkarılmasıdır. Kısırlaştırma, hem erkek hem de dişi hayvanlar için uygulanan prosedürü tanımlamaktadır.
 Kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?

 

Kedi ve köpeklerde kısırlaştırmanın bilimsel olarak kanıtlanmış bir çok avantajı olmasına rağmen, hayvan sahipleri duygusal olarak bağlandığı hayvanına böyle bir işlemi yaptırırken kafasında soru işaretleri olabilir. Kısırlaştırma ile ilgili toplum arasında çok ciddi bir bilgi kirliliği ve yaygın olarak yanlış bilinen bazı noktalar vardır. Kısırlaştırmanın faydalarına değinirken, yanlış bilinen noktalardan da yazımda bahsedeceğim.

 

Kısırlaştırmanın faydaları ile başlayalım. Bunu erkek kedi/köpek ve dişi kedi/köpek olarak iki başlık altında yazıyorum.

 

Dişi Kedi – Köpek Kısırlaştırmanın faydaları ( Spay – Female )

 

 • Kedi ve köpekte kızgınlık siklusu olmayacak, kızgınlık belirtileri görülmeyecek ve böylece erkekler ilgisini çekmeyecektir.

 

 • Cinsel istek görülmeyecek ve kızgınlık davranışları azalacaktır.
 • Kısırlaştırmanın en önemli faydalarından birisi; meme bezi tümörlerinin oluşma riskinde, rahim kanseri oluşma riskinde azalma veya tamamen bu riskin ortadan kalkması söz konusu olacaktır.

 

 • İstenmeyen yavru kedi/köpeklerin sayısında azalma olacaktır.

 

 • Kedinizin ve köpeğinizin daha sağlıklı ve uzun yaşayabilmelerine yardımcı olacaktır.

 

Erkek Kedi – Köpek Kısırlaştırmanın faydaları ( Neuter – Male )

 

 • Spray ve işaretlemede azalma veya tamamen eliminasyon.

 

 • Cinsel istek – kızgınlık davranışlarında  Evden kaçışlarda azalma olacağından dolayı, kavga ve trafik kazalarından da uzak durmuş olacaktır.

 

 • Kedi AIDS’i ve kedi lösemi hastalıklarından doğal olarak korunmuş olacaktır.

 

 • Testiküler kanser riski elimine edilmiş olacak ve prostat hastalıklarının oluşumu önlenecektir.

 

 • Agresif davranış hareketlerinde azalma olacaktır.

 

 Toplum arasında yanlış bilinen noktalar

Bu noktada en yaygın yanlış bilinenlerden bahsedeceğim.

 

 • Kedimin/köpeğimin doğasına müdahale etmek istemiyorum – YANLIŞ. Kediniz/köpeğiniz sizin tarafınızdan besleniyorsa, sağlık problemleri ve bakımları ile siz ilgileniyorsanız, evinizde veya bahçenizde yaşıyorsa zaten doğasına müdahale etmiş bulunuyorsunuz demektir.

 

 • Kilo alırlar – KISMEN YANLIŞ. Kısırlaştırmanın beden ağırlığına etkisi en fazla %30 dur. Kilo almanın gerçek sebebi fazla beslenme ve yetersiz egsersizdir.

 

 • Kedim/köpeğim çok özel ve aynen onun gibi bir kedi köpek istiyorum – YANLIŞ. Yavruların anne ve babalarının kopyası olma olasılığı çok düşüktür. Profesyonel yetiştiriciler dahi bunu garanti edemezler.

 

Operasyon

 

Dişi ve erkek kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması güvenli, tek seferlik ve en sık yapılan operasyonlardandır. Ancak bir açık karın içi  cerrahi prosedürüdür ve mutlaka steril şartlarda ve uzman cerrahlar( Veteriner hekimler) tarafından yapılmalıdır. Ameliyatın doğru yapılmadığı durumlarda ameliyat sonrası fıtık, Ovarian Remnant  Sendrome( yumurtalık kalıntı sendromu) ve peritonit(karın zarı iltihabı) ile karşılaşılabilir.

 

En uygun kısırlaştırma zamanı

 

Kedi ve köpekler en erken 8 haftalık olduklarında güvenle kısırlaştırılabilirler. Bu operasyonlar hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak 8 haftalıktan itibaren herhangi bir yaşta genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Seksüel erişkinliğe ulaşmadan yapılan ameliyatlar meme ve prostat kanseri riskini hemen hemen sıfıra indirmektedir.

 

Operasyon ve bakım süresi

 

Operasyon süresi 25 ile 60 dakikadır ve hastaların çoğu, operasyonu – ayni gün taburcu edilebilecek kadar iyi tolere eder. Operasyon yarası 7 – 10 gün arası iyileşir ve bu süreçte yara bölgesinin korunması önemlidir.

Sevgili dostunuzun daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat geçirmesini sağlamak ve uzun vadede maddi – manevi giderlerini azaltmak açısından kısırlaştırma doğru bir seçimdir. Herkese sağlık dolu bir hafta diliyorum.

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu