Kırsal kesim belediyeleri yüzde 0.5 için ısrarcı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

Kırsal kesim belediyeleri yüzde 0.5 için ısrarcı

Kırsal kesim belediyeleri yüzde 0.5 için ısrarcı

Hükümetin, ekonomik sıkıntılarla boğuşan kırsal kesim belediyelerine ek olarak verilecek yüzde 0.5’lik katkı payını tüm belediyelere vermeye yönelik adım atması kırsal kesim belediyelerini ayağa kaldırdı. Kısa sürece önce bir araya 7 Ulusal Birlik Partili kısal kesim belediyesi başkanı olan Vadili, Geçitkale, Büyükkonuk, Paşaköy, Serdarlı, Dipkarpaz ve Akdoğan Belediyesi Başkanlarının bu konudaki görüşmelere devam ediyor.  
Yüzde 0.5’lik katkı payının sadece kırsal kesim belediyelerine verilmemesi durumunda istifa edecekleri gündeme gelen Vadili, Geçitkale, Paşaköy, Büyükkonuk, Serdarlı ve Akdoğan Belediye Başkanları istifa etmelerinin söz konusu olmadığını söylerken, Dipkarpaz Belediye Başkanı yüzde 0.5’lik katkı payının sadece kırsal kesim belediyelerine verilmemesi durumunda istifa edeceğini yineledi.  

Demirci: İstifam hala geçerli
Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, belediyelere ek olarak verilecek yüzde 0.5’lik katkı payının sadece nüfusu 5 binin altında olan belediyelere verilmesi kararı alınana kadar istifasının geçerli olduğunu yineledi. Demirci şu şekilde konuştu:
“Katkı payları ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Yapılacak olan yüzde 0.5’lik katkı payının 5 binin altındaki belediyelere verilmesi kararı alınana kadar benim istifam geçerlidir. Bu karar alınmadığı sürece ben istifamı geri çekmeyeceğim. Zaten kırsal kesim belediyelerinin geliri bellidir. Hiçbir hükümet kırsal kesim belediyeleri için bir şey yapmadı. Belediyelerin nüfusuna oranla katkı payı veriliyor ve bu nüfus içine çalışma izinli, oturma izinli ve öğrenciler de dahil ediliyor. Kırsal kesimde çalışma izinli ve oturma izinliler kalmadığı için katkı payımız düşüyor. Zaten Dipkarpaz bölgesinin büyük bir alanı da koruma altında bir alandır vergilerde de sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle katkı payına eklenecek yüzde 0.5 kırsal kesim belediyelerine verilmelidir.”


Tülücü: Kapıya kilit vurmak üzereyiz
Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, kırsal kesim belediyelerinin yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle kapıya kilit vuracak duruma geldiğini söyledi. Tülücü şu şekilde konuştu:
“Kırsal kesim belediyelerine verilen katkı payı bu şekli ile giderse, fazla gitmez kapıya kilidi vurmak zorunda kalacağız. Şu an ki hali ile belediyeler aldıkları katkı payı ile ne çalışanların İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortası ne de maaşlarını ödeyemeyecek duruma geleceğiz. Belediye katkı paylarına eklenecek yüzde 0.5 TL kırsal kesim belediyelerine verilmelidir. Bu konudaki görüşmelerimiz devam ediyor.”

Kerimoğlu: Kriter değişikliği bizi uçuruma sürükledi
Belediyelere verilen katkı payındaki kriter değişikliğinin kırsal kesim belediyeleri çıkmaza soktuğunu söyleyen Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu şu şekilde konuştu:
“Belediyelere verilen katkı payındaki kriter değişikliği kırsal kesim belediyelerinin katkı payını düşürmüştür. Bugüne kadar zar zor ayakta durabildik. Artık ayakta bile duramayacak hale geldik. Yüzde 05’lik katkı payının sadece 5 binin altında nüfusu olan belediyelere verilmesi için mücadelemiz devam ediyor. Ancak istifa söz konusu değildir. Bu bizim geçmişte uğradığımız haksızlığı gidermek için çabamızdır.”

Adahan: Hükümet ekonomik tedbirler almalı
Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, hükümetin kırsal kesim belediyelerini kalkındırmaya yönelik ekonomik tedbirler alması gerektiğini belirtti. Adahan şu şekilde konuştu:
“16 kırsal kesim belediyesi büyük maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Kırsal kesim belediyeleri giderek nüfusu azalmaktadır. Bu belediyelerin kalkınması için hükümetin yüzde 0.5’lik katkı payını bu belediyelere vermenin yanında ekonomik tedbirlerde alma yoluna gitmelidir. Geçen günde bu katkı payını görüşmek için bir araya geldik. Kesinlikle söz konusu istifa değildi.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar