Kılıçdaroğlu, 'Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayı' ilan edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
ManşetTürkiye

Kılıçdaroğlu, ‘Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı’ ilan edildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13 ay önce, 12 Şubat 2022'de kurulan önce 'Altılı Masa' olarak kurulan Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13 ay önce, 12 Şubat 2022’de kurulan önce ‘Altılı Masa’ olarak kurulan Millet İttifakı’nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edildi.

Altılı Masa, 2 Mart Perşembe günü yapılan toplantıda çıkan anlaşmazlığın ve 3 Mart Cuma günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ağır suçlamalarla ittifaktan çekilmesinin ardından gece-gündüz süren temaslarla Saadet Partisi’nde tekrar toplandı. Akşener‘in, cuma günü Kılıçdaroğlu yerine Cumhurbaşkanı adayı olmaya davet ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın “Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları” olacağı formülü üzerine döndüğü Altılı Masa, 16.00’da Saadet Partisi Genel Merkezi’nde Temel Karamollaoğlu‘nun ev sahipliğinde toplandı.


Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, tam bir yıl önce Altılı Masa olarak kurulan Millet İttifakı’nın 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerdeki ortak Cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu açıklandı.

“Kılıçdaroğlu, bizim Cumhurbaşkanı adayımız”

Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklayan Karamollaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Hayırlı bir neticeyi elde ettik. Bugün buraya bir araya gelmemizin sebebini hepiniz biliyorsunuz. Burada sizi çok fazla tutmak istemiyorum. Bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı duyurmayı bir görev addediyorum. 

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizim Cumhurbaşkanı adayımız olarak kararlaştırdık.

Görevin hayırlı olmasını diliyorum.”

Kılıçdaroğlu: Parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil diğer partilerimiz sayın genel başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak

“Değerli kardeşlerim, sayın genel başkanlarıma hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Yunus Emre, bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz der. Biz Yunus Emre’den aldığımız ilhamla Türkiye’nin bütün renklerini aynı sofrada buluşturmak için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrası, tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir.

Bizim soframız, barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye’yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Allah’ın izniyle bunu hep birlikte başaracağız.

Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, güçlendirmiş parlementer sisteme geçiş sistemin yol haritası üzerinde mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde az önce içeride sonuçlandı.

Bu kapsamda parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil diğer partilerimiz sayın genel başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Millet İttifakı’nın kapısı, ortak Türkiye hayalini paylaşan herkese sonuna kadar açıktır. İnanç, düşünce, ideoloji, kimlik ayırt etmeksizin 85 milyon insanımızı yürekten selamlıyoruz. Deprem felaketinin bugün birinci ayı. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza bu mübarek berat kandili gecesinde Allah’tan rahmet diliyorum. 

“Hiç kimse merak etmesin; ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağım, yolumuz açık olsun”

Sevgili dostlarım, ey güzel halkım. Hiç kimse merak etmesin; ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağım, yolumuz açık olsun”

Millet İttifakı, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritasını 12 maddeyle açıkladı.

Maddeler özetle şöyle:

 1. Geçiş sürecinde Türkiye, mutabakata varılan referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yönetilecek.
 2. Parlamenter sisteme geçiş için Anayasa değişikliği, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak.
 3. Geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil partilerin genel başkanları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak.
 4. Bakanlıkların dağılımı, partilerin genel seçimde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecek, partilerin her biri kabinede en az bir bakanla temsil edilecek, bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı’ndaki politika kuruları lağvedilecek.
 5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, üyesi oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde yapılacak.
 6. Geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini katılımcılı bir şekilde, istişare ve uzlaşıyla kullanacak.
 7. Kabinenin yetki ve görev dağılımı Cumhurbaşkanı kararnamesiyle belirlenecek.
 8. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı kararları ve kararnameleriyle üst düzey atamalara dair kararları Millet İttifakı’na dahil partilerin liderleriyle uzlaşı içinde belirleyecek.
 9. Geçiş sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacak.
 10. Parlamenter sisteme geçiş süreci tamamlandığında mevcut cumhurbaşkanının siyasi parti üyeliği sona erecek.
 11. Parlamenter sisteme geçildikten sonra 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM, yeni bir seçime gerek duymadan görev süresini tamamlayacak.
 12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları, Cumhurbaşkanı’nın uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacak.

Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, güçlendirmiş parlementer sisteme geçiş sistemin yol haritası üzerinde mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde az önce içeride sonuçlandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
1
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
2
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar