Kıdem Tazminatı Öfkesi Büyüyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 13, 2024
Kıbrıs

Kıdem Tazminatı Öfkesi Büyüyor

Kıdem Tazminatı Öfkesi Büyüyor

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kamu-İş, devlette çalışan işçilerin kıdem tazminatı haklarının kaldırmasını engellemek amacıyla, kamuda örgütlü bulunduğu iş yerlerinde grevlerini sürdürüyor. 5’inci günde de haklarını kaybetmemek için mücadeleye devam eden yaklaşık 200 eylemci, dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne yürüyerek Bakan Şerife Ünverdi’yi Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası gereği görevini yapmaya çağırdı.
Kamu-İş’in eylemine Hür-İş destek verdi. Eylemciler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde, “Hükümet Şaşırma, Sabrımızı Taşırma”, “Ekmeğimize Uzanan Elleri Kıracağız”, “Sendikana, Ülkene ve Geleceğine Sahip Çık” yazılı pankart açarak, “Birlik, Mücadele Dayanışma”, “Hükümet İstifa”, “Ya uzlaşı, Ya İstifa” sloganları attı.
Maliye Bakanlığı’nda uzlaşıya varılamadı
Kamu-İş’in günlerdir devam eden “hak mücadelesi”nin 5’inci gününe gelindiğini ve hükümetin hala bir uzlaşıya yanaşmadığını belirten Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, dün sabah saatlerinde Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda yine bir uzlaşıya varılamadığını ifade etti. Kıdem tazminatı haklarının kaldırılmasını engellemek için canla başla mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Dilek, sağdan soldan çıkan yanlış söylem ve iddiaların yasalar nezdinde çürütüldüğü ve çıkılan bu yolda ne kadar haklı olduklarının ortaya çıktığını kaydetti.
Sami Dilek, “Amacımız kavga ve kaos yaratmak değil, ekmeğimize sahip çıkmasını bilen çalışanlarız. Yollarda sokaklarda yürümek yerine, bir uzlaşıya vararak işimizin başına dönmek istiyoruz. Bize verilen görevleri yapmak boynumuzun borcudur” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar