Kıbrıs’ta yaz Türkiye’de kar

4 Ekim 2013 Cuma | 22:19
Kıbrıs Town Houses

Türkiye’de kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da dün başlayan ve aralıklarla etkili olan yağış nedeniyle kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

Bursa Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Uludağ’a mevsimin ilk kar yağışı dün düştü.
Yağışın aralıklarla etkili olması dolayısıyla kar kalınlığı “Oteller Bölgesi”nde 10 santimetreyi buldu.
Sıcaklığın, sıfırın altında 5 derece olarak ölçüldüğü Uludağ’da yağış nedeniyle görüş mesafesi zaman zaman azalıyor. Bölgede kar yağışının bugün öğle saatlerine kadar hafif şekilde süreceği bildirildi.

Ilgaz Dağı’na yılın ilk karı düştü

Çankırı ve Kastamonu arasında bulunan Ilgaz Dağı’na yılın ilk karı yağdı.
Ilgaz Dağı’nda faaliyet gösteren otelin sorumlusu Kadir Kuşçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karın erken düşmesinin kendileri için sevindirici olduğunu söyledi.
Kar yağışının devam ettiğini belirten Kuşçu, dün öğle saatlerinde kar kalınlığının 4 santimetreye ulaştığını anlattı.

Erciyes Kayak Merkezi de bembeyaz

Türkiye’nin en önemli kayak merkezleri arasında yer alan Erciyes Dağı’nda kar yağışı sürüyor.
3 bin 917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı’nın 2 bin 200 metredeki Tekir Yaylası’nda kayak pistlerinin bulunduğu bölge başta olmak üzere Serçel Yaylası ve daha yüksek kesimlerde kar yağışı aralıklarla devam ediyor.
Kent merkezinde de zaman zaman yağmur etkili olurken, bazı bölgelerde dolu yağışı görüldü. Kar yağışı nedeniyle Erciyes Kayak Merkezi’nde hava sıcaklığı eksi 3 dereceye kadar düştü. Kent merkezinde ise hava sıcaklığı gece 1, gündüz ise 8 derece olarak ölçüldü.

Gümüşhane ve Abant da kar altında
Gümüşhane’de dün gün boyu etkisini gösteren yağmurun gece kara dönüşmesinin ardından, kentin yüksek kesimlerindeki yaylacılar, köylere dönmek zorunda kaldı. Doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı’nda kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. 

Haberin Fotoğrafları için tıklayınız….