Kıbrıs’ta Çiğnenen İnsan Hakları Konferansı duygulu anlar yaşattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Mart 22, 2023
EğitimYaşam

Kıbrıs’ta Çiğnenen İnsan Hakları Konferansı duygulu anlar yaşattı

Kıbrıs İlim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Atun öncülüğünde gerçekleştirilen ‘’Kıbrıs’ta Çiğnenen İnsan Hakları’’ konulu söyleşi icra edildi.

‘’Kıbrıs’ta Çiğnenen İnsan Hakları’’ konulu söyleşinin açılış konuşmasını Dr. Yurdagül Atun gerçekleştirdi. Dr. Atun: ‘’1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin neleri kapsadığını hepimiz çok iyi biliyoruz ve teorik olarak haklarımızın bilincindeyiz. Ne var ki bu sözleşmenin “evrensellik” kısmı oldukça kuşkulu. Güçlünün haklı olduğu, haklının haklarını almak şöyle dursun, suçlu ilan edildiği bir dünyada görevimiz, elimizden geldiğince kralın çıplak olduğunu haykırmak. Bırakın geçmişte yaşanan insan hakları ihlallerini, 1994-1995 yıllarında dünyada eşi benzeri görülmemiş katliamları gördük hem de BM’nin gözleri önünde. Bosna, Ruanda, Hocalı bunlardan birkaçı. Bunlara girersek ne saatler, ne günler yetecek. Kıbrıs Türklerinin yaşadığı acıların bir kısmını anlatan bir belgesel gösterimi gerçekleştirileceğini belirten Dr. Atun, bu belgeselin tamamen gerçek ve görgü tanıklarının hayatta olduğunu, tarihi aktarmanın en güzel, en doğru yolu olan ve tarihe ışık tutan bu tür belgesellerin artmasını dileyerek sözü, “Gelinciğin Gözyaşları” belgeselinin yapımcısı Yrd. Doç. Dr. Muharrem Özdemir’e bıraktığını ifade etti.


Söyleşinin davetli konuşmacısı, Akdeniz Karpaz Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürü ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Özdemir, yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı ‘’Gelinciğin Gözyaşları’’ belgeselinin gösterimi ve ‘’Kıbrıs’ta Çiğnenen İnsan Hakları’’ konulu bir sunum gerçekleşti. Sunum esnasında Atlılar Muratağa Sandal’lar Köylerinde 1974 yılında EOKA’cı Rumlar tarafından gerçekleştirilen katliamla ilgili bilgiler verdi. Eşleri esir alındıktan sonra ikinci Barış Harekatı başladığı esnada katledilen Kıbrıslı Türklerin 16 günlük bebekten 90 lık dedeye kadar savunmasız çaresiz kadın çocuk Ve yaşlılardan olduğunu belirtti. ‘’Her nerede yaşanırsa yaşansın masum Ve savunmasız insanlara kıymak soykırım suçudur.’’ diyen Yrd. Doç. Dr. Özdemir 1974 yılında her iki topluma da barış geldiğini söyledi. Ortadoğu’da halen kan akarken, dünya sadece yaşananları kınarken insanlar ölmeye katledilmeye devam etmektedir. ‘’Hiç kuşkusuz ki garantörlük haklarına dayanarak adamızda bulunan Türk askerinin varlığı barışın Ve huzurun garantisi olmaya devam edecektir. Umarım bundan sonra adamızda böyle acılar bir daha yaşanmaz.’’ dedi. 1974 yılında atlılar Muratağa sandallar ilkokulunda okuyan öğrencilerin son kullandıkları defterler ve sınıf öğretmenlerinin en son aldığı yoklama defterinin de orda olmadı söyleşiyi takip edenler arasında duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. Ayrıca katledilen öğrencilerin son sınıf öğretmeni Aysel Soykara ve Hüseyin Güler isimli öğretmenler öğrencileri ve yaşananları sahnede anlattı. Şehit yakını Ahmet Aşır ise yaşanan sürecin ne kadar acı olduğunu ve aradan yıllar geçmesine rağmen hala acılarının taze olduğunu belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar