Güney KıbrısKıbrısManşet

Kıbrıslı Rumların kuzeyde kredi kartı harcamalarındaki artış sürüyorRumların Kıbrıs’ın kuzeyinde kredi kartı kullanımındaki artış, ağustos ayında olduğu gibi eylül ayında da arttı

Geçen yılın eylül ayında Kıbrıs’ın güneyinde toplam 2 milyon 400 bin Euro harcayan Kıbrıslı Türkler ise bu yılın eylül ayında 877 bin Euro harcadı.
Politis ve diğer gazetelerin JCC tarafından dün yayınlanan Eylül ayı kredi kartı harcama dökümlerine dayandırdığı habere göre, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs’ın kuzeyinde yaptığı kredi kartı harcamaları 1 milyon 500 bin Euro’ya ulaştı. Geçen yılın aynı ayında 740 milyon Euro olan harcamalarda yüzde 111 oranında artış meydana geldi.Gazete son iki aydır Kıbrıslı Rumların kuzeydeki harcamalarında artış gözlemlenmesine karşın 2018’in ilk 9 ayında yapılan harcamalar dikkate alındığında Kıbrıslı Türklerin güneydeki harcamalarının Rumların kuzeydeki harcamalarından fazla olduğuna da dikkat çekti.

JCC verilerine göre yılın ilk 9 ayında Rumlar Kıbrıs’ın kuzeyinde toplam 9 milyon 800 bin, Kıbrıslı Türkler de güneyde 13 milyon 500 bin Euro harcadı. Geçen yılın aynı döneminde Kıbrıslı Rumlar Kıbrıs’ın kuzeyinde 6 milyon 600 bin, Kıbrıslı Türkler de güneyde 19 milyon 500 bin Euro harcadı.

(TAK)

Başa dön tuşu