KGS birincilerinin hedefi tıp okumak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

KGS birincilerinin hedefi tıp okumak

KGS birincilerinin hedefi tıp okumak

 Kolejlere Giriş Sınavı’nın ikinci basamağında en yüksek notu alan öğrencilerin isimleri belli oldu. Yakın Doğu İlkokulu’ndan Zekiye Karagözlü ve Güzelyurt Özgürlük İlkokulu’ndan Necmiye Talaş, 100 sorunun 100’ünu de doğru cevaplayarak birinciliğin gururunu yaşadı

Bakiye LORD
Kolejlere Giriş Sınavı’nın ikinci basamağında en yüksek notu alan öğrencilerin isimleri belli oldu. Yakın Doğu İlkokulu’ndan Zekiye Karagözlü ve Güzelyurt Özgürlük İlkokulu’ndan Necmiye Talaş, 100 sorunun 100’ünu de doğru cevaplayarak birinciliğin gururunu yaşadılar. Bin 522 öğrencinin müracaat ettiği Kolejlere Giriş Sınavı’nda, öğrencilerin rahat olduğu gözlemlenirken ailelerin ise oldukça telaşlı ve heyecanlı olduğu dikkatlerden kaçmadı.
11 Mayıs Cumartesi günü yapılan sınava çok iyi hazırlanarak giren öğrenciler istedikleri başarıyı elde ettiklerini ifade ederek sınavda motivasyonun ve heyecanı yenmemenin çok önemli bir unsur olduğunu belirttiler.


Anneler Günü’nde en anlamlı hediyeyi verdi
Necmiye Talaş 2’nci kez KGS biriciliğiyle annesine, Anneler Günü’nde en anlamlı hediyeyi verdi. Güzelyurt sakinlerinden Tuncay ve Hale Talaş çiftinin kızı Necmiye Talaş ikinci kez Kolejlere Giriş Sınavı’nın birincisi olarak Talaş ailesinin ve Özgürlük İlkokulu’nun gururu oldu. Öğretmen anne babanın kızı olarak derslerinde ve sosyal projelerde her zaman yer alan Necmiye, spor, müzik ve halk danslarına ara vermeden eğitimde sistemli ve günlük çalışmanın önemini vurguladı.

Hedefimden hiç şaşmadım
Kolejlere Giriş Sınavı’na sistemli ve günlük çalışarak katıldığını belirten Necmiye, “Hedefimden hiç şaşmadım. Okulda aldığım eğitim bana yeterli geliyordu. Günlük çalışma ve ödevlerimi yapmam da bana ders tekrarlarında hep öncülük yaptı. Haftanın belirli günlerinde Özgürlük İlkokulu’nun düzenlediği kurslara katıldım. Öğretmenlerimiz bizimle çok yakından ilgileniyor. Hatta bu başarının temeli ilkokul 4’üncü sınıftan itibaren aldığımız temel eğitim ile gerçekleşti diyebilirim” dedi.

Ortodontik olmak isterim
“Tıp alanında eğitim almak isterim. Bu kararıma dişlerime tel takan doktorum Bülent Haydar neden oldu. Çok ilgimi çeken bu mesleği ilerleyen tahsil hayatımda okuyup,  gerçekleştirmek isterim. Güzel dişler,  güzel gülümsemeler ile insanları mutlu etmek isterim.”

Ders kitaplarından işlenen konular çok önemli
Baba, Tuncay Talaş okul öğretmenlerinin bu başarıda büyük bir rol üstlendiğini belirterek, öğretmenlerin okullar için verilen ders kitaplarından kopmadan verdikleri eğitimin ne denli önemli olduğunu şu cümlelerle ifade etti: “Okul ders kitapları ilkokulun en önemli unsurudur. Sınav günü bir öğrenci ile velisinin arasında geçen diyaloga kulak şahidi oldum. Ben bu konuyu görmedim diyen öğrenci çok üzgündü. Ancak benim kızımın öğretmenleri ders kitapları başta olmak üzere, ikinci aşamada özel dershane ek ders kitaplarını kullanıyorlar. Çünkü ben bu konuyu görmedim diyen çocuğun konusunu benim kızım okulunda görmüş ve kitabın sayfasına kadar söylemişti. Bu nedenle başta Özgürlük İlkokulu öğretmenlerine bu konuda gösterdikleri hassasiyetten ötürü çok teşekkür ederim.”


100 sorudan tamamını doğru yapan Necmiye Talaş, sosyal etkinliklerden de geri kalmıyor. Özellikle folklora ciddi eğilimi olan Necmiye, sık sık gösterilerde de arkadaşları ile yer aldı

 

Zekiye Karagözlü tıp okumak istiyor
Hamitköy sakinlerinden Pertev ve Yeliz Karagözlü çiftinin kızları Zekiye, Kolejlere Giriş Sınavı’nın ikinci basamağında 100 tam puan alarak Anneler Günü’nün en özel hediyesi ile annesinin gününe farklı bir güzellik kattı.
Yakın Doğu İlkokulu’nda öğrenim gören Zekiye Karagözlü Kolejlere Giriş Sınavı’nın birinci basamağında 96 doğru yapmıştı. “Altın çocuk” Zekiye, bu kez kendisinden bekleneni yaptığını belirterek, “Yapmış olduğum hatalarımı değerlendirip yine aynı sistemde derslerime çalıştım ve KKTC birincisi olma hedefimi gerçekleştirdim” dedi.

Zekiye Karagözlü şöyle devam etti:
“Tabii bu sistemli çalışmanın hiçbir zaman hobilerimin ve sosyal çalışmalarımın önüne geçmesine izin vermedim. Bu konuda ailemin de bana olan desteği her zaman çok yönlü ve tarafsız oldu.
Sınıf öğretmenim ve özel ders öğretmenime cuma günü 100 doğru yaparak birinci geleceğimi söylemiştim.
Kendime olan güvenim ve sınava girerken çok rahat oluşum beni başarıya götürdü. Beni her zaman destekleyen ailem başta olmak üzere okul öğretmenlerim ve özel ders öğretmenlerime sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Etrafımda duyduğum amansız hastalıklar ve sağlık sorunları beni çok üzüyor. Bu yüzden çok ünlü ve hastalıklara derman bulan bir doktor olarak ülkemde doktorluk yapmak istiyorum.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar