“Kendimi öldüreceğim” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

“Kendimi öldüreceğim”

“Kendimi öldüreceğim”

“O HÜCEREDE KALAMAM”… Mehmet Güder’e ait kasap dükkanını kurşunlanması olayıyla ilgili tutuklanan Zanlı Hasan Çağlayan mahkeme çıkışında isyan etti. Çağlayan, “Elçilik’le konuşmak istiyorum, Elçilik’i arayın, o hücrede daha fazla dayanamam, kendimi öldüreceğim” diye bağırdı
Gazimağusa’da 21 Ocak, 23 Ocak ve 10 Şubat 2013 tarihlerinde yaşanan kurşunlama olayları ile ilgili tutuklanan zanlı Ahmet Nezir, Hasan Çağlayan ve Fırat Özkan, temin edilen 1 günlük tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Kanunsuz ateşli silah tasarruf, taşıma ve kullanma, patlayıcı madde tasarruf taşıma ve kullanma, meskun mahalde ateş açma ve kasti hasar suçlamalarıyla Yargıç Banu Soyer’in huzuruna çıkarılan zanlı Nezir, Çağlayan ve Özkan aleyhinde 7 gün ek tutukluluk süresi temin edildi.
Olaylarla ilgili önemli ipuçları elde edildi
Meselenin soruşturmasını yürüten müfettiş muavini Ömür Dalkıran mahkemede yeminli şehadet sundu. 21 Ocak tarihinde Mehmet Demiray’ın bacaklarından ve karın bölgesinden yaralanmasına neden olunmasıyla ilgili emare olarak alınan boş kovanlar ile 23 Ocak ve 20 Şubat tarihinde Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının kurşunlaması olayında olay yerlerinden alınan boş kovan ve mermi çekirdeklerinin balistik incelemeye gönderildiğini belirten Dalkıran, inceleme sonucunda konu kovanların 7.65 mm çapında olduğu ve her 3 olayda da kurşunların ayni silahtan çıktığının tespit edildiğini açıkladı. 10 Şubat tarihinde Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının kurşunlanmasının ardından olay yerine yakın mesafede bulunarak emare alındığını anımsatan Dalkıran, şapka ile dedektör köpeklerin tepki vermesi üzerine zanlıların evlerinde bulunup emare alınan kıyafetlerin barut izi incelemesi için Devlet Kimya Laboratuvarı’na gönderildiğini açıkladı. Dalkıran ayrıca, Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının kamera kayıtlarında, dükkana ateş eden bir erkek şahısın tespit edildiğini ancak görüntülerin net olmadığını anımsatarak, konu kamera görüntüleri ile zanlıların fotoğraflarının incelenmek üzere TC Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildiğini ve zanlıların beyanları doğrultusunda TC Büyükelçiliği Lefkoşa Konsolosluğu’na bilgi verildiğini belirtti.
Dalkıran: Olaylar planlanmış olduğu için aydınlatılması daha zor
Mahkemede şehadet sunan müfettiş muavini Ömür Dalkıran, işlenen suçun organize ve planlı işlenen bir suç olduğunu ve aydınlatılmasının diğer meselelere göre daha zor olduğunu belirtti. Meseleyle bağlantılı başka zanlıların da olduğuna inandıklarını belirten Dalkıran, zanlıların KKTC’de yabancı olduklarını ve bu sebeple kendilerine yardımcı olan kişilerin olduğundan şüphe ettiklerini açıkladı. Dalkıran, işlenen suçun ciddi bir suç olduğunu ve meydana gelen kurşunlama olayının kamuoyunda huzursuzluk, tedirginlik ve infial yaratan bir olay olduğunu belirterek olayın aydınlatılmasının kamu menfaatine olduğunu anımsattı.
“Azmettirici ile bağlantısı tespit edildi”
Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının yakınında bulunan şapka ile güneş gözlüğünün, olay günü zanlı Ahmet Nezir ve Hasan Çağlayan tarafından Mr. Pound isimli dükkandan alındığının tespit edildiğini anımsatan Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, yapılan araştırmada kayıt numarası nedeni ile konu şapka ile gözlüğün sadece Mr. Pound isimli dükkanda satıldığının da tespit edildiğini açıkladı. Zanlı Ahmet Nezir’in olay gününden önce Mehmet Güder’e ait kasap dükkanının yakınında bulunan Şadan Otel’de kaldığının tespit edildiğini belirten Dalkıran, azmettirici olduğuna inanılan bir kişi ile zanlı Ahmet Nezir’in, bağlantısının tespit edildiğini açıkladı.
Tabanca hala bulunamadı
Her 3 olayda da kullanılan 7.65 milimetre çapındaki tabancanın bulunamadığına işaret eden müfettiş muavini Ömür Dalkıran, zanlıların serbest kalması halinde aranan emarelere müdahale edebileceklerini ve delilleri karartabileceklerini ifade etti. 2013 yılında Ocak ve Şubat aylarında meydana gelen 3 kurşunlama olayı ile ilgili geniş çaplı soruşturma yürütüldüğünü belirten Dalkıran, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadıyla Ahmet Nezir, Hasan Çağlayan ve Fırat Özkan’ın 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.
Zanlı Çağlayan: Kazakla kendimi öldürürüm
Mahkemede söz alan zanlı Ahmet Nezir KKTC’ye iş bulmak ve bununla ilgili araştırma yapmak için geldiğini belirterek, “Aç ve susuz kalıyoruz, serbest yargılanmak istiyoruz” şeklinde kendini savundu. Söz alan bir diğer zanlı Hasan Çağlayan ise, olayların kendisinden önce geliştiğini söyleyerek yaşanan olaylarla hiçbir alakasının olmadığını iddia etti. 2 metrekarelik bir hücrede kaldığını ve psikolojik rahatsızlığının bulunduğunu belirten Çağlayan, mahkeme salonunda ve çıkışta polis aracına bindirildiği esnada ciddi şekilde intihara teşebbüs etmeyi düşündüğünü söyleyerek kendisini kazakla öldüreceğini ifade etti.
7 gün tutukluluk temin edildi
Huzurunda aktarılan şahadet ve beyanları değerlendiren Yargıç Banu Soyer, ilk nazarda yaşanan olaylarla zanlıların bağlantısı olabileceği hususunda bulgu yaparak her 3 zanlının da 7 gün boyunca poliste tutuklu kalmaları yönünde emir verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar