“Hastanede ilaç bulamıyoruz” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

“Hastanede ilaç bulamıyoruz”

“Hastanede ilaç bulamıyoruz”

EN BÜYÜK SIKINTI İNSÜLİNDE… Devlet hastanelerine aradığı ilacı bulmayan birçok vatandaş çareyi eczanelere başvurmakta arıyor. Ancak insülin kullanmak zorunda olan şeker hastaları insülinin devlet hastaneleri dışında verilmesinin yasaklanması nedeniyle eczanelerden bu ilacı temin edemiyor 

“PAHALI İLAÇLARI BULAMIYORUZ”… Devlet hastanelerine ilaç almak için giden vatandaşların en büyük şikayeti ise pahalı ilaçların hastanede bulunmaması. Havadis’e konuşan vatandaşlar hastaneden sadece ağrı kesici türü olan ilaçları temin edebildiklerini söyledi


İlaç almak için devlet hastanelerine giden birçok hasta aradığı ilacı bulamadan geri dönüyor. Hastaneden aradığı ilacı temin edemeyen vatandaşlar çareyi eczanelerde arıyor. Böylece Sosyal Sigortalar’dan aldığı maaşla geçim sağlamaya çalışan vatandaşların aldığı maaşın büyük bölümü ilaç masraflarına gidiyor. 
Hastanelerde bulunan ilaçların yetersiz kalmasının en büyük nedeni olarak ise ülke nüfusunun gün geçtikçe artması gösteriliyor.

“Pahalı ilaçları bulamıyoruz”
Devlet hastanelerine ilaç almak için giden vatandaşların en büyük şikayetleri arasında ise pahalı olan ilaçları hastaneden temin edememek. Hastaneden sadece ağrı kesici türü ilaçları temin edebildiklerini söyleyen vatandaşlar bu konuda büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getirdi.

En büyük sıkıntı insülinde…
Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı ilacı olan insülin ise bulunmasında en çok sıkıntı yaşanan ilaçlar arasında. İnsülinin hastaneler dışında başka bir eczanede satılmamsı nedeniyle, bu ilacı kullanan vatandaşlar insülini hastanelerden temin etmek zorunda.

Vatandaş ne dedi?
Seyitali Yılmaz:

Genliklle ilaç almaya eşim geliyor. Ancak ilaç bulmakta sıkıntı yaşıyor. Aradığımız ilaçların yüzde 80’ini dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Ancak ağrı kesici ve antibiotik tarzı ilaçları hastaneden temin ediyoruz.

 

 

Mehmet Yaşar Celaloğluları:Bugün ilaç konusunda bir sıkıtı yaşamadım. Ancak ilaç bulamadığımız zamanlar oluyor. Bulamadığımızda eczanelerden ilaç alıyoruz. Büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ayrıca ben diyaliz hastasıyım. Bu da ilaç bulamadığımda büyük sıkıntıya neden oluyor.

 

 

 

Remzi Çakmak:
Ben en büyük sıkıntı yiyeceklerde kullanılan zehirler. Bu zehirler nedeniyle çocuklar da hasta oluyor. Hasta sayısı artıyor ve ilaçlar yetersiz kalıyor. İlaç bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Aldığımız paralar ilaç parasını gidiyor. Çünkü hastaneden ilaç bulamayınca mecburen eczanelerden ilaç alıyoruz.

 

 

Sevgi Çakmak:
Ben şeker hastasıyım. İnsülin bulmakta sorun yaşıyoruz. Zaten insulin hastane dışında da satılmıyor. Haplar için eczaneye gidiyorum. En azından hapları eczanelerden temin etmek sorun değil. Ancak insülini eczaneden temin edemiyorum.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar