Köşe Yazarları

Kemal Dürüst’ün Güzelyurt’u Elden Giderse


Son zamanlarda konuşulmuyor ama Güzelyurt halen havada kalmış bir bölge.

Baktığımız zaman Güzelyurt bölgesine yapılan yatırımların ne denli yetersiz olduğunu görebiliyoruz. Girne, Lefkoşa, GaziMağusa ve İskele ilçeleri günden güne gelişirken Güzelyurt olduğu yerde sayıyor. Doğal olarak bu hem bölge halkını hem de Belediyeyi doğrudan etkiliyor. Öyle ya da böyle Güzelyurt halkı halen havada kalan Kıbrıs konusundan dolayı muzdariptir.

Çözüm ha oldu ha olacak derken bir anda yaşanan bazı olaylar Kıbrıs konusunda bir adım geri atmamıza neden oldu. 50 yıldır çözümlenemeyen Kıbrıs sorununun şu sıralar çözümlenmesini beklemiyoruz ama insanlara verilen umudun da süresinin dolduğunu söyleyebiliriz.

Birçok iş adamı Güzelyurt’ta yatırım yapma planı içerisinde olsa da, Kıbrıs konusundaki belirsizlikten dolayı bugün yatırım yapılmasını bırakın Güzelyurt bölgesine iş bile yapmaktan kaçınan iş insanları vardır.

Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı Güzelyurt konusunda masada pazarlık yaparken, Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Kemal Dürüst seçim bölgesi olan Güzelyurt’ta son yılların en büyük yatırımları için var gücü ile çalışıyor. Her ne kadar bu yatırımlarda Sayın bakanın şahsi çıkarları şaibe konusu olarak zaman zaman kamuoyuna yansımış olsa da biz bu konuya değinmek istemiyoruz.

Kemal Dürüst’ün özellikle Eğitim Bakanlığı döneminde verilen üniversite izinlerinin neredeyse tümünün Güzelyurt bölgesine inşa edilecek olması, Sayın bakanın bu yönde yönlendirilmesi bu konulardaki çıkmazı daha da derinleştirmiştir.

Güzelyurt verilecek mi verilmeyecek mi? Pazarlık konusu mu değil mi? Yoksa son günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık yarışında yarışan Donald Trump usulü gibi bir taraftan ‘’Güzelyurt verilecek yatırım yapmayın’’ diyerek, önce değersiz hale getirilen Güzelyurt bölgesi daha sonra sonradan kurtarılmış havası verilerek ya beleş dağıtılan veya satılan araziler ve mülkler tabiri caiz ise altın değerinde mi olacak?

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olan Kemal Dürüst şimdi de o verdiği onlarca üniversite izinlerinin sonrasında şimdi de yollarını mı açacak? Tüm bunları yaparken oturduğu koltuğun hakkını Güzelyurt bölgesine vermek için kolları sıvayan Kemal Dürüst acaba Karpaz’ın ya da Mesarya’nın yolunu biliyor mu merak ettim doğrusu?

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı