KıbrısManşet

Kayıt ücreti talebi, veliyi isyan ettirdi
Okullarda kayıt dönemi ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da velilerin “devlet okulu kayıt ücreti talep ediyor” isyanı başladı.
Değirmenlik’te ikamet eden Havva Üzüm, kızı Emine Üzüm’ü Değirmenlik İlkokulu’nun anasınıfına kaydının yapılması için bu sabah okula başvurduğunda, kendisinden dönemlik 650 TL kayıt ücreti talep edildiğini öne sürdü.Havva Üzüm, “Bu nasıl adalet” diye isyan etti.

Havva Üzüm, Havadis’e yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Kızım Emine Üzüm’ün anasınıfına kaydını yaptırmak için bugün sabah Değirmenlik İlkokulu’nu aradım ve kayıt için bilgi edinmek istedim. Bana 1 yıl için 1300 TL kayıt ücreti ödemem gerektiğini söylediler.

Ben de bakanlıkla görüştüğümü ve ana sınıfına kayıtların ücretsiz olduğu bilgisini aldığımı söyledim, bana yine, dönemlik 650 TL’yi Değirmenlik Kooperatif Bankası’na yatırmamı, makbuzla birlikte çocuğu kaydettirebileceğimi söylediler. Bu ücretin içinde “Abla” diye adlandırılan, çocuğa göz kulak olacak görevlinin ödeneceğini kaydettiler. Ben de benim çocuğumun “abla”ya ihtiyacı olmadığını söyledim ama kabul etmediler. Parayı yatırmam gerektiği konusunda ısrarcı oldular.

Bu nasıl adalet! Devletin okulunda kayıt ücreti talep etmek de ne demektir. Devlet yetkililerine sesleniyorum, bu işe bir el atsın. Paramız yoksa çocuklarımızı okutmayalım mı. Eğitim en temel haktır ve bu hak çocuklarımızın elinden alınamaz.”

Başa dön tuşu