AvrupaDünya

Katainen: AB vatandaşlığı konusunda herkes için şeffaf kurallar olmalıdır

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelerden AB vatandaşlığı için vergiden kaçınma, para aklama veya güvenlik tehditlerinden sakınmak için nasıl tam şeffaf kurallar oluşturulabileceğini gözden geçirecek bir uzmanlar grubu kurulduğunu bildirdi.

İki günlük bir ziyaret için Kıbrıs’ta bulunan Katainen, Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Averof Neofidu’yle düzenlediği ortak basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Jyrki Katainen şöyle dedi: “Konu bazı ülkelerde gündemdedir. Bazı ülkeler, diğer üye ülkeler veya Komisyon’un bu konudan bahsetmesinden rahatsızlık duymaktadır. Sanıyorum konuya uygulama açısından bakmak en iyi yoldur.”

“Herkes biliyor ki bütün Avrupa vatandaşlarının çok büyük imkânları vardır. Hangi ulustan olursanız olun, bir AB tabiiyetiniz varsa, Birliğimiz içerisinde hemen hemen yapmak istediğiniz her şeyi yapma hakkınız vardır.”

Bu nedenle Birlik’teki insanların kim olduğundan emin olmak istediklerini ifade eden Katainen, bir kişiye vatandaşlık sağlamanın bazı güvenlik konularına neden olduğu veya vergi kaçırma durumları veya diğer olumsuz olası sonuç durumlar olduğunu belirtti.

“Kim olduğumuzu, kimin vatandaşlık alma hakkı olduğuna ilişkin şeffaf kuralları tam olarak oluşturacak bir uzman grup kurduk” diyen Katainen, Avrupa Birliği’nin güvenlik, güven veya şeffaflık olmadan var olamayacağını, kendilerinin vergi kaçırmaya, para aklamaya ve güvenlik tehditlerine karşı olduğunu söyledi.

Neophytou da, “Bir taraftan yatırımlar devam ederken bir taraftan da bu kriteri iyileştirerek Avrupa’daki dostlarımızın bizim planımızdan nasıl rahat edebileceği uygulamayı geliştirmenin yollarını bulmak için Avrupa Komisyonu’yla işbirliği halinde olacağız” dedi.

Avrupa Komisyonu İş, Büyüme, Yatırım ve Rekabet Komiserliği’nin, kendilerinin de endişeleri olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığını kim alırsa para aklamayla ilgili olmayacağından emin olmak istediklerini kaydetti.

Komisyon eğitim sistemlerinin eksikliğini ve gücünü analiz edebilir

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Komisyon’un özel bir hizmeti olduğunu, üye ülkelere ulusal eğitim sisteminin eksikliklerini veya gücünü serbest inceleme sunduğunu vurguladı; bu hizmetin birçok ülkenin hâlihazırda kullanmakta olduğu bir hizmet olduğunu bildirdi.

“Eğitim reformuyla ilgili daha fazla şeyler duymak isterim. Çünkü bunu sadece Kıbrıs için değil diğer ülkeler için de çok önemli buluyorum” şeklinde konuşan Katainen, Kıbrıs Cumhuriyeti ekonomisiyle ilgili olarak da, dışardan bakıldığında, sadece rakamların değil diğer faktörlerin de açık olduğunu, bugün gördükleri sonuçların özellikle istihdamda, kararlı bir liderliğin sonucu olduğunu belirtti.

“Kıbrıs ekonomisine bakıldığında yenilenebilir enerjide, enerji etkinliğinde, dijitalleşmede de birçok fırsat görüyorum” şeklinde konuşan Jyrki Katainen, AB’nin araştırma ve gelişim (R&D) yatırımını nasıl ileriye götürebileceklerini Kıbrıslılarla görüşmek istediğini, çünkü hiçbir ülkenin gelecekte, dün yaptıkları şekilde bir şeyler yapamayacağını ifade etti.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanın adaya yaptığı ziyarette en önde gelen önceliklerden biri olduğunu çünkü hemen hemen bütün ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana ihtiyacı olduğunu belirten Katainen, Komisyon’un Kıbrıs Cumhuriyeti’ne küçük ve orta ölçekli işletmeler için finansman sağlayacak bazı araçları olduğunu duyurdu.

Juncker’in yatırım planından da söz eden Katainen, bu planla çeşitli ülkelerin sosyal konut sağlamalarına  yardımcı olunduğunu anlatan Jyrki Katainen, “Bu plan Kıbrıs’ta da kullanılabilir. Bu ülke için de fırsatları araştıracağım” ve Juncker planının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uygun fiyatlı apartmanlar ve konutların sayısını artırmada nasıl yardımcı olabileceğini anlatacağını söyledi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı