Spor

Kartal’a iki ABD’liİKİ MİLLİ OYUNCU: Siyah-beyazlıların transferde anlaşmaya vardığı iki Amerikalı oyuncu Jermaine Barnes ve Jermaine Daily, bu yaz Tayvan’da düzenlenen Williams Jones Kupası’nda ABD Milli Takımı’nda birlikte oynadılar

BARNES 4 KEZ MVP: 1982 doğumlu, 1.93 cm boyunda ve 95 kilo olan point guard (oyun kurucu) pozisyonunda oynayan Jermaine Barnes, müthiş istatistikleriyle ABD UBA Ligi’nde 4 kez MVP Ödülü kazanırken, 4 kez de UBA şampiyonluğu yaşadı

DAİLEY 2.03, 95 KİLO: 1986 doğumlu 2.03 cm boyunda ve 95 kilo olan power forward (güçlü forvet) pozisyonunda oynayan Jermaine Dailey ise ribaundlardaki başarısıyla birçok kez en iyi savunmacı ödülüne layık görülerek UBA Ligi’nde şampiyonluklar gördü

KKTC Basketbol Büyük Erkekler Ligi’nde 2013-2014 sezonu öncesi Yenicami yabancı oyuncu konusunda şimdiden kolları sıvadı.
Siyah-beyazlılar, müthiş bir kariyere sahip Amerikalı milli oyuncular Jermaine Barnes ve Jermaine Daily ile görüşerek anlaşma sağladı.
Basketbola uzun yıllar aradan sonra dönerek 2 sezon önce “lig şampiyonluğu”, “Federasyon Kupası” ve “Süper Kupa” olmak üzere sezonu 3 kupayla kapatan siyah beyazlılar, geçtiğimiz sezon ise “Federasyon Kupası”nı kazanmasına karşın lig şampiyonluğunu Koop’a kaptırmıştı.
Yenicami yönetimi, yeni sezonda yola antrenör Ahmet Gürel Alp ve yardımcısı Okan Karademir ile devam etme kararı alırken, basketbol şube sorumluluğuna ise Gökhan Necipoğlu ve Mehmet Kofalı’yı getirmişti.
Bu doğrultuda geçtiğimiz sezon yaşanan yabancı oyuncu sıkıntısını bu sezon yaşamak istemeyen Yenicami, daha şimdiden iki Amerikalı milli oyuncu ile görüşerek anlaşmaya vardı.

Ahmet Gürel Alp: İkisi de çok kaliteli

Yenicami Antrenörü Ahmet Gürel Alp yaptığı açıklamada “Bütçemize göre en uygun ve en kaliteli iki oyuncu seçtik. Bütçe ile ilgili çalışmalarımız tamamlandığında transferi gerçekleştireceğiz” dedi.
Alp, yeni sezonda Saşa dışındaki tüm yerli oyuncularla yeniden devam etmek istediklerini söylerken, ekim ayında başlayacak olan transfer döneminde sadece bir Kıbrıslı oyuncu ile ilgilendiklerini ve ekim ayının ortalarına doğru da yeni sezon hazırlıklarına başlayacaklarını” dile getirdi.

ABD Milli Takımı’nda oyandılar

Yenicami’nin transferde anlaşmaya vardığı iki Amerikalı oyuncu Jermaine Barnes ve Jermaine Daily, bu yaz Tayvan’da düzenlenen Williams Jones Kupası’nda ABD Milli Takımı’nda birlikte oynadılar.
İki oyuncu da son iki yıldır ABD’nin her yıl Uzak Doğu’da düzenlenen turnuvaya katılan Milli Takımı’nda yer aldı.

Birbirlerini çok iyi tanıyorlar

Barnes ve Daily birbirlerini çok iyi tanıyorlar. ABD’nin Universal Basketbol Birliği’nde (UBA) birlikte oynayan iki oyuncu ayrıca daha önce 3 farklı ülkede de beraber oynadıklarından, birbirlerine karşı hiç yabancılık çekmiyorlar.

Para yerine, ülkemizi seçtiler

Müthiş ikili Barnes ve Daily, bu sezon birlikte kalmak için Almanya, Lüksemburg, Katar ve Finlandiya dahil olmak üzere birçok transfer teklifini geri çevirdiler.
İkili yapmış olduğu açıklamada: Bu sezon kendileri için paranın iyi bir motivasyon olmayacağını ve önümüzdeki yaz ABD Milli Takımı’na hazırlık yapmak için birlikte kalarak, milli takıma seçilmek istediklerini söylediler.
Bu nedenle ülkemizi seçen iki oyuncudan biri olan Barnes şunları dile getirdi; “Bu durum bizim için inanılmaz. KKTC basketbolunun önemli bir yere gelmesi ve spor ambargolarına maruz kalan ülkemizde, Ahmet Gürel Alp sayesinde Yenicami için oynamaya gelecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Büyük bir rüya gerçek oluyor.” dedi.

Jermaine Barnes kimdir?

1982 doğumlu, 1.93 cm boyunda ve 95 kilo olan point guard (oyun kurucu) pozisyonunda oynayan Jermaine Barnes, basketbol kariyeri boyunca ABD dışında, Japonya, Suudi Arabistan, Uruguay, Meksika, Dominik Cumhuriyeti ve Tayvan gibi ülkelerde oynadı.
Barnes bu sezon ise ABD UBA Ligi’nde GIE Maile Matrix takımı ile sezonu tamamladı. Sezon boyunca 28 maçta forma giyen oyuncu, 27.0 sayı, 6.9 asist ve 7.1 ribaund ortalaması ile sezonun en iyi derecelerinden biri imza attı.
UBA Ligi’nde 4 kez MVP ödülünü kazanan başarılı oyuncu, 4 kez de UBA şampiyonluğu yaşadı.
Usbasket.com tarafından UBA liginin en iyi oyuncusuna layık görüldü.
ABD Milli Takım oyuncusu olan Barnes, 2013 yılında Tayvan’da düzenlenen Williams Jones Kupası’nda üçüncülük ve AsiaBasket.com tarafından All-Jones Kupası’nın en iyi ilk 12’sine seçilirken en iyi savunmacı ödülünün de sahibi oldu.

Jermaine Daily kimdir?

1986 doğumlu 2.03 cm boyunda ve 95 kilo olan power forward (güçlü forvet) pozisyonunda oynayan Jermaine Daily ise basketbol kariyeri boyunca ABD dışında, Uruguay, Almanya, Suudi Arabistan, Tayvan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Venezuela gibi ülkelerde oynadı.
Daily bu sezon Venezuela Ligi’nde Gaiteros de Zulia ve Tayvan SBL’de Yulon Luxgen takımlarında forma giydi.
Oynadığı toplam 22 maçta 16.8 sayı ve 16.0 ribaund ortalaması yakalayan Daily bu liglerin en iyi ribaund derecelerine imza attı.
Asiabasket.com tarafından Tyvan SBL Ligi’nin ribaund şampiyonu seçildi.
Barnes gibi, Daily de ABD UBA Ligi’nde oynadığı dönemlerde şampiyonluklar yaşarken, en iyi savunmacı ödülüne layık görüldü.
Ayrıca Usbasket.com tarafından da UBA Ligi’nin en iyi savunmacısı seçildi.
ABD Milli Takım oyuncusu olan Daily de, 2013 yılında Tayvan’da düzenlenen Williams Jones Kupası’nda üçüncülük yaşadı.
Başa dön tuşu