KıbrısManşet

Kart gelirse sorun çözülecekDuygu ALAN

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde idari bölüm ve Kadın, Doğum Servisi’nin klima sisteminin kartı yandı, klimalar devre dışı kaldı. Hem personel hem hasta hem de hasta yakınları sıcaktan bunaldı.
Hastane idaresi, gerek hasta ve hasta yakınlarının gerekse hastane personelinin aşırı sıcak hava nedeni ile mağdur olmaması nedeni ile her odaya vantilatör koyarak soruna geçici çözüm üretti.Sağlık Bakanlığı, konun bilgisine götürülmesi üzerine harekete geçti, klima sisteminde yanan kartın bir an önce tedarik edilip sorunun giderilmesi için girişim başlattı.

Bakanlık yetkilileri, söz konusu kartların KKTC’de bulunmadığını yapılan temaslar sonucu Avrupa’da bulunduğunu ve siparişinin verildiğini açıkladı.

Bakanlık yetkilileri, her iki bölümün klima sisteminin kartının da bugün öğle saatlerinde takılacağını ve sorunun giderileceğini bildirdi.

hastane (3) - Copy copy

Yeni trafo yapılacak, jeneratör alınacak

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde aşırı enerji yüklenmesi sonucu yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için ikinci bir trafo yapılacağı ayrıca elektrik enerjisinin kesildiği dönemlerde mağduriyet yanmaması için de jeneratör alınacağı kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu trafo için ihalenin tamamlandığı belirtilirken jeneratör için de ihaleye çıkıldığı ifade edildi.

hastane (5) copy

Dana: Bugün sorun çözümlenecek

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, sorunun bakanlık bilgisine getirilmesi üzerine ilgili firma yetkilileri ile temasa geçildiğini ve sorunun klima sistemindeki kartın yanmasından doğduğunun bilgisine ulaşıldığını kaydetti.

Kemal Deniz Dana, söz konusu sistem kartının Avrupa’da bulunduğunu ve hemen siparişinin verildiğini belirtti.

Dana, kartın ilgili firmanın eline bugün geçeceğini ve hemen montajının yapılacağını söyledi.

“15 yıllık sorun artık bitecek”

Kemal Deniz Dana, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde özellikle yaz aylarında aşırı yüklenilmesi sonucu elektrik enerjisinin bütüne yetmediğini bu sebeple sorunlar yaşandığını kaydetti.

Hastanede elektrik enerjisi sorununun çözümlenmesi için ikinci bir trafo yapılacağını kaydeden Dana, enerjinin kesildiği zamanlarda mağduriyet yaşanmaması için de jeneratör alınacağını belirtti.

Kemal Deniz Dana, “Özellikle yaz aylarında hastanede elektrik enerjisinde aşırı bir yüklenme oluyor. Hal böyle olunca da voltaj düşüyor ve bazı zamanlar düşük voltaj sebebi ile anjiyo aletleri, tomografi ve klimalar devre dışı kalıyor. Sorun, enerjinin acil olmayan bölümlerden acil olan bölümlere kaydırılması ile öteleniyor. Ancak 15 yıldır süregelen bu sorunun artık kökten çözümlenmesi gerekiyor. Bunun için yeni trafo yapılacak ve jeneratör alınacak” diye konuştu.

Başa dön tuşu