MagazinRöportaj

Karayel Türkiye’de “Yol” aldı

Bir ayağı İstanbul’da bir ayağı Kıbrıs’ta olan Fikri Karayel, müzik yaşamını Havadis’e anlattı:


TAHMİNLERİNİN ÖTESİNE ULAŞTI:

Ülkemizin Türkiye’deki gurur kaynaklarından Fikti Karayel, şarkısı “Yol” ile ilgili: “500 bini bulur bu şarkı, demiştim. Ancak şarkı bir numaraya yerleşti. Haftalarca listelerin birinci numarasında kaldı.” dedi

Müzik yaşamını Türkiye’de ve Kıbrıs’ta sürdüren sanatçımız Fikri Karayel, yıldızı parlarken konserlerinde de büyük ilgi görüyor. Sanatçı Haluk Levent, Hande Yener, Merve Özbey, Murat Boz gibi Türkiye’nin tanınmış isimlerine kendi besteleriyle hayat veriyor

2015 yılında “Zor Zamanlar” albümüyle tanıdığımız, “Seni Seviyorum Adamım” sinema filminde “Hayal Edemezsin” şarkısıyla adından söz ettiren, 2019 Mart ayında çıkardığı “Yol” şarkısıyla müzik listelerinin birinciliğini uzun süre bırakmayan,  beste ve söz yazarlığıyla bilinen başarılı sanatçımız Fikri Karayel ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

İşte Karayel’le söyleşimiz:

 Müzik yolculuğuna nasıl başladınız?

Küçük yaşta herkes gibi ilgi duyduğum, örnek aldığım müzisyenler oldu. 16 yaşlarımda beste yapmaya başladım. Aynı zamanda söz de yazmaya başladım . Kendimi ifade etme anlamında yeni bir şey keşfettiğimi hissettim ve bu alışkanlık halinde devamlılığını sürdürdü.

 Kendi tarzınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında başlarken alternatif olarak değerlendirdim. Türk Sanat Müziği olsun, caz olsun, elektronik dans müziği olsun. Çok fazla kritize etmemeye çalışıyorum. Dinlediğim müzikte de aynı yaklaşımı gösterdiğimi fark ettim. Tarz olarak çok ayırım yapmıyorum. Müziği birbirinden ayırmıyorum. Tek bir şarkı bile içinde farklı tarzlardan elementler barındırabiliyor. Bir sanatçının yaptığı bütün müziğini bir tarz altında tanımlamak zor.

 Çok güzel şarkılar yazıyorsunuz, ben bu başarılı çalışmaların nasıl ortaya çıktığını merak ediyorum ki herkes merak ediyordur. Bize biraz anlatır mısınız yazma sürecinizi? “Zor Zamanlar” albümündeki “Trenler” şarkınızı nasıl yazdınız?

O albümdeki hepsini aynı kişi için yazdım. Buda aynı hikayenin bir parçasıydı.  Londra’da okuduğum dönemdeydi. Tren istasyonundaydım. Tren bekliyorum. Trene bindiğim zaman 15 dakikalık bir yolculuğum oluyordu. O sırada yazdım. Dolu olduğum bir zamandı şu anki gibi.

 Kariyeriniz açısından İstanbul’da olmanın olumlu ya da olumsuz etkileri oldu mu?

İstanbul’da bulunmam kariyerimi kesinlikle olumlu yönde etkiledi. Türkçe sözlü müziğin merkezi İstanbul’dur. Müziğin yoğun olduğu yer orasıdır dolayısıyla orada olmak müziğim üzerinde ve kariyerim üzerinde büyük bir etkisi oldu. Bir telefonla stüdyoya çıkıp gidebiliyorum. İlişkilerim daha sıcak olmaya başladı. Yeni müzisyenler ile tanıştım. İstanbul’da konser haritası çok geniş.

“Yol” şarkısının başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şarkının ilk çıktığı gün arkadaşlarımda evde youtube’dan izledik. “500 bini bulur bu şarkı” demiştim ve sonrasında şarkı bir numaraya yerleşti. Haftalarca listelerin birinci numarasında kaldı. Tolga Erzurumlu’nun payı çok büyük. Yol şarkısı kalpten çıkan bir şarkı. Gerçekten hissettik. Bir şey karıştırmadık o şarkıya. Tamamladığımız gibi teslim ettik. Filtrelenmemiş bir şarkı galiba o yüzden insanlar hissiyatını çok iyi anladı.  Gazetecilerin, sanatçıların bunu gönüllü olarak paylaşması da etkili oldu. Ve biz bunun için herhangi bir reklam hareketi yapmadık. Bazen bazı şarkılarda sihir vardır. Tutuyor. Zeynep Bastık’ın 50 milyonu geçen görüntülenmesi de organik.

Zeynep Bastık’ın sahnesine konuk oldunuz son zamanlarda. Emine Bulut’un kızı için söylediniz. Nasıl bir geceydi?

Bizim o tarihte zaten Zeynep’le konserimiz vardı. Olanlardan sonra Zeynep, öncelikle bu geceyi yardım konseri yapalım dedi. Sonrasında bütün format daha fazla yardım için değişti. Coşkulu geçtiğini söyleyemeyeceğim. Üzgün bir hava hakimdi ve beni de çok etkiledi. 6000’i aşkın seyirci tek yürekti. Bunu hissetmek hiç de zor değildi. Zeynep’in öncülüğünde çok güzel maddi yardım yapma fırsatımız oldu. Tabii ki bu bir telafi değil ama bir nebze olsun katkımızın olması, duyarlılığı arttırmak içindi. Kalben, Ceylan Ertem ve birçok değerli arkadaşlarımız kadına cinayet konusunu gündemlerinden düşürmediler.

 Türkiye’deki müzisyenlere beste verdiniz mi?

Verdim. Haluk Levent’e iki tane şarkı verdim. Merve Özbey’in “Devran” albümünün ilk parçası olan “Konumuz Var” şarkısını verdim.  Yine söz ve müziği bana ait olan “Aşk Bu” şarkısını Murat  Boz’a verdim.

Yeni bir albüm veya proje hazırlığınız var mı ?

Birkaç tane DJ var ve onların bir takım prodüksiyonları var. Onun haricinde bekleyen projeler var. Hande Yener’in 20. Yıl albümünde benim de şarkılarım olacak.

 Havadis Gazetesi’nden iki ödül aldınız. Sizce verilen ödüller, sanatçılar üzerinde ne gibi etki yaratıyor?

Benim kişisel olarak bakış açım; bir reklam kokan ödül törenleri vardır bir anda bir yerden çıkan, sizi takip etmeyen insanların verdiği ödüller, onlar için de teşekkür ediyorum. Bir de sizi takdir eden, takip eden ödüller vardır bunlardan biri de “Havadis”. Bu tarz ödüller ailenizden, sevdiklerinizden aldığınız iltifatlara benzer. Mutlu eder, motive edip onurlandırır. Ödül törenlerini seviyorum, uzun zamandır görüşemediğimiz insanlarla görüşmemizi sağlar.

 Fadıl Başkal’ın başlatmış olduğu “Müzik Emekçiler Derneği”ne üye oldunuz mu?

Meslek birliği grupları ihtiyaçtır. Elimden geldiği kadarıyla dahil olmaya, takip etmeye çalışıyorum. Yalnız bu dernekle ilgili bir bilgim yoktu. Herhangi bir iletişim olmadı. İlk fırsatta bakacağım.

İnstagram hesabınızla ilgili sorun yaşamıştınız. Sizi nereden takip edebiliriz?

Yeni İnstagram hesabım ‘’benfikrikarayel’’dir. Buradan takip edebilirsiniz

 Bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Son olarak takipçilerinize neler söylemek istersiniz?

Size de teşekkür ederim, ilginiz,  merak ettiğiniz için. Tüm havadis okurlarına sevgiler. Umarım yeni single’ımız “Bir Şey Var”ı herkes beğenir. Mutlaka dinlesinler,  yorumlarınızı bekliyoruz. Önümüzdeki konserlerde görüşmek dileğiyle…
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı