Karavezirler: Belediye, şirket yönetmeye benzemez - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 7, 2022
DünyaKıbrısManşet

Karavezirler: Belediye, şirket yönetmeye benzemez

Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında konuşan Ali Karavezirler önemli bir saptamada bulundu

Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında konuşan Ali Karavezirler önemli bir saptamada bulundu

 


Değirmenlik Belediyesi başkanı ve aynı zamanda 25 Aralık’ta yapılacak seçimlerde Değirmenlik-Akıncılar Belediyesi için Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden yeniden başkan adayı gösterilen Ali Karavezirler, “Ahmet Özsoy ile Nabız” programına konuk oldu.

Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında konuşan Ali Karavezirler, Değirmenlik’te geride kalan başkanlık dönemini değerlendirdi ve yeni döneme ait düşüncelerini açıkladı.

Belediyelerin birleştirilmesi yasası sonrası Akıncılar ile birleştirilen ve ismi Değirmenlik-Akıncılar Belediyesi olacak belediye için yeniden aday olan Ali Karavezirler, “Hizmet etmek sevmekle” başlar sloganını yeniledi ve yaptıkları projeleri ile hedeflerini sıraladı.

 

“YAZ MESAİSİ YAPMADIK”

Ali Karavezirler, “24 Haziran 2018’de göreve geldiğimde yaz mesaisi idi ancak ben ve tüm belediye çalışanlarım ile belediye meclis üyelerim yaz mesaisi yapmadık. Akşam saatlerine kadar çalıştık. 13 Milyon 500 bin TL ile devraldık belediyeyi ve 34 Milyon TL’ye çıkardık gelirlerimizi. Göreve başlarken idare amirimiz, belediyede ilgili sorumlularımız ve Meclis üyelerimizle oturduk ve giderlerimizi azaltmak, gelirlerimizi artırmak için neler yapılacağını konuşarak hedef belirledik. Bunu da başardık. Görev sürem içerisinde pandemi de yaşandı. Eğer biz bu tedbirleri almasak belediyede şu an farklı şeyler konuşulabilirdi” şeklinde konuşmalarına başladı.

 

“20 YIL SU SORUNU YAŞANMAZ”

Değirmenlik Belediye Başkanı ve Değirmenlik-Akıncılar Belediyesi CTP başkan adayı Ali Karavezirler, Türkiye’den gelen su boru hattında yaşanan sorundan dolayı susuz kalma tehlikesi yaşadıklarını hatırlattı. Bu süreçte Jeoloji Maden Dairesi ve Su Dairesi Müdürlerine de teşekkür eden Karavezirler gerekli uyarıları aldıktan sonra su kuyuları için çalışma başlattıklarını söyledi. Karavezirler şöyle konuştu:

“Türkiye’den gelen su boru hattında arıza olacağı ve köye uzun süre su verilemeyeceği bizlere bildirildikten sonra Haziran ayında birinci su kuyumuzu 50 ton saatte su alacak şekilde faaliyete geçirdik. Temmuz ayında 85 ton saatte su alacak ikinci su kuyumuzu oluşturduk ve Eylül ayında da 110 ton saatte su alabileceğimiz üçüncü su kuyusunu Değirmenlik’e kazandırdık. Türkiye’den gelen hattaki arıza da Ekim ayında giderilmişti. Biz bu çözümü üretmesek halkımız susuz kalacaktı. Ancak şu an itibarı ile bölgemizde 20 yıl su sorunu yaşanmaz.

Yeni dönemde yeni isale hattı projemizi gerçekleştireceğiz. Gaziköy-Dilekkaya, Dilekkaya-Kırıkkale, Kırıkkale-Erdemli hatlarını da çekeceğiz ve 1 ile 1,5 yıl içerisinde bunları tamamlayıp bu köylerdeki olası su problemini de ortadan kaldıracağız.”

 

“7 HÜKÜMET, 4 BAKANLA ÇALIŞTIM”

“Havadis webTv ile Kıbrıs Objektif webTV ortak yayınında konuşan Ali Karavezirler, Değirmenlik Belediye Başkanı olarak geride kalan 4 yıl 4 aylık sürece 7 hükümet, 4 İçişleri Bakanı ile çalıştım. Hiç biri ile de sorun yaşamadım. Şimdiki bakan Ziya beyle de hiçbir sorunum yok. Ancak şimdiki bakan döneminde gönderdiğimiz hiçbir tüzüğümüz geçmedi. Nedeni nedir bilmiyorum ama bu dakikadan sonra geçse de bir şey fark etmeyecek, seçime giriyoruz.”

 

“BELEDİYE ŞİRKET GİBİ YÖNETİLEMEZ”

“Belediyecilik ciddiyet ister, kurallarla, planlarla yönetilir. Ben kaldırımı bile yapacaksam adam gibi yaparım. Alt yapısı, drenajı yapılmazsa kaldırım yapmam. Bunu da söylerim. Yapmayacağım. Kaldırım yapıp 1 sene sonra o kaldırımı kazdırtmam. Buralara ciddi paralar harcanarak yatırım yapılır. Halkın parasını sırf kaldırım yapacağım diye harcatmam.

Ben de şirket yöneticiliği yaptım. Ama belediyeyi şirket yönetir gibi yönetemezsiniz. Belediyeler Meclis kararları ile yönetilir, 51/1995 sayılı yasa kuralları ile yönetilir. Bütçeniz, gelirleriniz doğrultusunda harcama yapabilirsiniz. Şunu yapacağım, şunu alacam deyip söz veremezsiniz.

Yeni dönemde de yapacaklarımı ilerleyen günlerde daha somut, daha net rakamlarla açıklayacağım. Bizim 2023 bütçe öngörümüz hazırdır. Ancak 51/1995 yasası geçerse bu bütçe yeniden revize edilecek ve önümüzü daha net göreceğiz. Bu bütçeye göre de ben de daha net konuşabileceğim.”

 

“HALKIMI SEVİYORUM”

Ben bölgenin bir ferdiyim. Hizmet etmek sevmekle başlar derken de bunu kastediyorum. Benim Meclis üyelerim ile 531 karara imza attık ve tümünde oy birliği ile karar aldık çünkü onlar da benim gibi köylerini seviyor ve köyleri için faydalı olacak işlere onay veriyorlar.

Vatandaşlarıma çağrım, sizi seven, sizin için daha iyiyi yapan, daha iyiyi yapacağına inandığınız, size güven veren insanlara inanın ve oy verin. Ben onları seviyorum, onların da beni sevdiklerine inanıyorum. Herkes için hayırlısı olsun.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar